اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

ازدواج سالمندان مانع سوء تغذیه در دوران پیری

تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که سالمندانی که به دنبال مرگ همسرشان تنها زندگی می کنند بیشتر در معرض ابتلا به سوءتغذیه هستند بنابراین توصیه می شود که آنها را با ازدواج مجدد از تنهایی در بیاوریم.

به گزارش خبرنگار شادمان، مطابق آمار سالمندان بیشتر از هر سن دیگری از سوأتغذیه رنج می برند و در این میان افرادی که مجرد هستند و همسرشان را از دست داده اند، بیش از سایر سالمندان دچار سوءتغذیه می شوند.
این در حالی است که زن و مردی که ازدواج مجدد کرده یا همچنان در کنار همسرشان زندگی می کنند، خودمراقبتی بیشتری دارند.
آمار نشان می دهد کسانی که در راه رفتن یا استفاده از پله ها مشکل دارند یا تازه از بیمارستان به خانه برگشته اند نیز بیش از سایرین در همان سن دچار سوء تغذیه می شوند.

 

 

این تحقیقات که توسط پروفسور دروتی ولکرت در انستیتوی پزشکی پزشکی پیر درنورنبرگ انجام شده نشان می دهدسوء تغذیه در هر سنی ممکن است رخ دهد ، اما افراد مسن ۶۵ سال به بالا مستعد ابتلا به آن هستند.
ولکرت  توضیح می دهد: “ما در مورد سوءتغذیه وقتی صحبت می کنیم منظورمان افرادی است که در رژیم غذایی خود موادمغذی به اندازه کافی دریافت نمی کنند. اگرچه تعریف علمی الزامی برای این اصطلاح در حال حاضر وجود ندارد اما عواقب سوءتغذیه چند برابر است. از کاهش وزن گرفته تا ضعف سیستم ایمنی بدن یا اختلال عملکرد ماهیچه ها.
پروفسور ولکرت در حال کار با محققان از هفت کشور برای ردیابی علل سوءتغذیه است. پروژه مشترک “سوءتغذیه در سالمندان”، ۲۲ گروه تحقیقاتی از اتریش، فرانسه، آلمان، ایرلند، اسپانیا، هلند و نیوزیلند را گرد هم می آورد.

 

 

وی می گوید: ما متاسفانه تاکنون نمی دانستیم که عوامل سوءتغذیه کدام است بنابراین عوامل مختلف از جمله مشکل جویدن و بلع یا اختلالات شناختی را بررسی کردیم و دیدیم که تنهایی عامل موثری در بروز سوءتغذیه است.
مطالعات روی افراد مسن بالای ۶۵ سال نشان می دهد که وضعیت تأهل ، مشکلات در راه رفتن و کنار آمدن با پله ها و ماندن در بیمارستان نقش مهمی دارد. کمبود اشتها، که اغلب به عنوان یکی از دلایل اصلی سوءتغذیه تلقی می شود. هرچه سن افراد بیشتر باشد، احتمال اینکه دچار سوءتغذیه شوند بیشتر است.
بنابراین توصیه می شود که سالمندان به منظور جلوگیری از ابتلا به سوءتغذیه نباید به تنهایی زندگی کنند، پزشکان توصیه می کنند که حتی الممکن آنها باید ازدواج کنند یا به همراه دیگر اعضای خانواده زندگی کنند.

 

 

در این مقاله ما بیشتر بر روی مشکلاتی که سالمندان می توانند با آن روبرو شوند تمرکز خواهیم کرد، اما اگر شما یک سالمند هستید و یا یکی از عزیزان و نزدیکانتان سالمند است باید نگرانی زیادی داشته باشید. چرا که بسیاری از سالمندان علاقه کمتری به غذا خوردن دارند، علت این موضوع این است که تنها زندگی می کنند. این موضوع بر سالمندانی که تازه یکی از عزیزانشان را از دست داده اند، تاثیر بیشتری دارد. آنها معمولا تمایلی به غذا خوردن از خود نشان نمی دهند.
برخی از سالمندان نیز به علت تورم و فشار اقتصادی و عدم همخوانی درآمد با مخارج قادر به تهیه رژیم غذایی کامل نیستند.
از طرف دیگر همانگونه که رعایت نکردن صرف غذا در زمان مناسب برای جوانان خطر دارد، برای سالمندان نیز خطرناک محسوب می شود. اگر پدر و مادر مسن دارید حتما مانع آن شوید که آنها در تنهایی خویش غذا بخورند. همچنین  به آنها توصیه کنید که مراقب بودجه ای که برای غذا اختصاص می دهند، باشند.
 
  تحلیل رفتن عضلات  
بعد از عوامل محیطی که برای داشتن یک تغذیه نامناسب ذکر شد، باید به عوامل جسمانی نیز اشاره کنیم. یکی از مهمترین این عوامل بی اشتهایی است، موضوعی که معوملاً سالمندان با آن مواجه می شوند.
این بی اشتهایی ممکن است تا از دست دادن عضلات ادامه پیدا کند. البته رابطه دیگری نیز میان میزان تحرک و اشتها وجود دارد. در زمان کم تحرکی، بدن نیاز کمتری به سوخت پیدا می کند و در نتیجه سالمند احساس بی اشتهایی می کند.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.