اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

دلایل لاغری سالمندان چیست؟ + راه های پیشگیری و درمان

کاهش وزن و لاغری سالمندان می تواند سلامت آن ها را به خطر بیاندازد. در ادامه علل لاغری سالمندان و راه های جلوگیری و درمان لاغری سالمندان آمده است.

به گزارش شادمان؛ افراد مسن بهتر است با دوستان و افراد خانواده خود غذا بخورند. این کار باعث می شود تمایل آنها به خوردن بیشتر شده و هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ جسمی در سلامت بیشتری، باشند. در ضمن، برای جلوگیری از لاغری سالمندان آن ها می توانند گاهی اوقات به رستوران رفته و با جمع و در کنار مردم غذا صرف کنند.
افراد مسن اغلب بسیار راحت تر از زمان جوانی خود، وزن کم می کنند. به طور کلی، در دوران جوانی کاهش وزن مطلوب است، اما این روند در سنین بالا نامناسب بوده و لاغری سالمندان سلامت شان را به خطر می اندازد. بنابراین، کسانی که به دوران پیری می رسند، باید با پزشکان و کارشناسان تغذیه و به طور کلی متخصصان درخصوص مصرف غذاهای مغذی مشورت کرده و سلامت بدن خود را حفظ کرده و از وزن مناسبی برخوردار باشند.

دلایل لاغری سالمندان

۱- از دست دادن اشتها

گاهی اواقت از دست دادن اشتها، پاسخی احساسی به تغییرات شرایط زندگی فرد می باشد. مثلا، کسانی که بازنشسته می شوند ممکن است با این تغییرات کنارنیامده و تا زمانی که سمت و کاری دیگر پیدا نکنند، غذاخوردن را در اولویت زندگی خود قرار ندهند. درواقع، لاغری سالمندان می تواند به علت از دست دادن استقلال، کاهش میزان سلامتی و به دنبال آن کم شدن فعالیت های اجتماعی تا جایی که تمایلی به غذاخوردن نداشته باشند، به وجود آید.

۲- لاغری سالمندان به علت مصرف داروهای گوناگون

زمانی که سلامتی افراد مسن به خطر افتاده و آنها دچار عارضه های مزمن می شوند، روند کاهش وزن افزایش می یابد. در این زمان علاوه بر افسردگی و کمبود اشتها، ناشی از بیمار، مصرف داروهای مختلف و عوارض جانبی آن ها نیز در لاغری سالمندان نقش مهمی را ایفا می کنند.

همچنین، روش های درمانی مختلفی مثل شیمی درمانی که موجب حالت تهوع و استفراغ می شود را نیز به موارد گفته شده در کاهش اشتها، اضافه کنید. درضمن، مصرف مداوم غذاهای رژیمی نیز می تواند باعث ایجاد بی اشتهایی در افراد مسن شود زیرا، به آن ها حس مریض بودن را به طور پیوسته القا می کند.

علل و درمان لاغری سالمندان

۱- تغییرات بدن

بدن با گذر عمر تغییرات زیادی کرده و از حجم ماهیچه ها کاسته می شود. همچنین به مرور زمان، سرعت سوخت و ساز بدن کاهش یافته و باعث کمتر غذا خوردن سالمندان و درنتیجه لاغری سالمندان شود، در ضمن، میزان ترشح هورمونی که منجر به حس سیری در افراد می شود نیز در سنین بالا افزایش می یابد. علاوه بر این، در افراد سالمند معمولا حس بویایی و چشایی ضعیف تر شده و آن ها تصور می کنند غذاها مثل قبل خوش طعم و خوش بو نیستند.

۲- سختی در جویدن و بلعیدن

از دست دادن دندان ها، کار جویدن را سخت کرده و موجب محدودیت می شود. افراد مسن نمی توانند هر غذایی را بخورند. علاوه بر این، بروز بیماری هایی مثل انواع سرطان ها و یا سکته نیز باعث ایجاد مشکل در بلعیدن غذا می شود. بنابراین، افرادی که مشکل بلع دارند، هر غذایی را نمی توانند بخورند، زیرا ممکن است در حین بلع، دچار مشکلاتی همچون خفگی و یا التهاب شش ها نیز شوند. اینگونه از افراد سالمند نیز مجبورند رژیم غذایی مخصوص به خود را داشته تا خطر کمتری آن ها را تهدید کند که این نیز می تواند یکی از دلایل لاغری سالمندان باشد.

۳- تحرک بدنی

تحرک بدنی و ورزش های سبک روزانه می تواند افراد مسن را سلامت، فعال و مستقل از دیگران نگه دارد. علاوه بر این، تحرک بدنی، سلامت قلبی این افراد را تضمین کرده و خطر ابتلا به نارسایی های قلبی را کاهش می دهد. همچنین، هر قدر حرکت بدنی سالمندان بیشتر باشد، گرسنه تر شده و تمایل بیشتری به صرف غذا خواهند داشت.
افزایش دریافت مقدار کالری

برای جلوگیری از لاغری سالمندان و دریافت کالری بیشتر می توان از مواد غذایی زیر استفاده کرد.

• از ماهی های ساردین استفاده کنید.
• کره بادام زمینی می تواند انرژی مورد نیاز شما را فراهم کند.
• سوپ، پاستا، گوشت، پنیر و شیر برای خود آماده کنید.
• قبل از خواب شیر بنوشید.
• از دانه هایی که سرخ نشده اند مصرف کنید.
• آواکادو را به عنوان یک میان وعده پرانرژی بخورید.
• از کره، آرد و شیر، سس درست کرده و روی ماهی و سبزیجات خود بریزید.
• به جای مصرف یک فنجان چای یا قهوه، یک فنجان شیر بنوشید.
• به سیب زمینیخرد شده کره و شیر افزوده و آن را به آرامی بپزید و میل کنید.

البته اگر مشکلات فشار خون، چربی، دیابت و بیماری هایی داشتید که باید نوع تغذیه تان کنترل شده باشد، پیش از مصرف هر نوع غذایی، حتما با یک کارشناس تغذیه مشورت کنید

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.