اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چگونه به پیری فعال برسیم؟ + سالمندی پویا

پیری فعال، حتما این واژه را زیاد شنیده اید و مصداقهایش را هم در افراد مسن سرزنده مانند آنها که هر روز کوهنوردی یا در پارک ها ورزش می کنند دیده اید، اما چگونه وقتی پیر شدیم مانند انها سر زنده باشیم و یک پیر فعال شویم؟

به گزارش خبرنگار شادمان، فعالیت بدنی به افراد مسن کمک می کند تا سالم بمانند و به طور مستقل زندگی کنند. تمرینات هوازی، عضلانی و تعادلی تمرینات بدنی مناسب برای افراد مسن هستند و پیری سالم را تقویت می کنند.
در کنار این فعالیت ها که اغلب ورزشی هستند، فعالیت های روزانه دیگری هم می توانند موجب رسیدن به پیری فعال شوند. ما در این گزارش راه های رسیدن به پیری فعال یا سالمندی پویا را به شما آموزش می دهیم.

 

 

 

انواع فعالیت های بدنی سالمندان

فعالیت بدنی سه نوع اصلی دارد: هوازی، تقویت عضلات و تعادلی. هر سه نوع فعالیت را انجام دهید تا از مزایای سلامتی استفاده کنید. این مزایا شامل پیشگیری از بیماری و کاهش خطر بیماری های قلبی است.

فعالیتهای  هوازی مخصوص سالمندان

نمونه هایی از فعالیت های هوازی مناسب برای افراد مسن عبارتند از:
پیاده روی سریع
دوچرخه سواری
رقص روی خط
رقص سالنی

هنگام انجام هر ورزشی حداقل ۱۰ دقیقه فعالیت هوازی با شدت متوسط داشته باشید. سعی کنید مقدار فعالیت هوازی شما در طول هفته به ۱۵۰ دقیقه برسد.
فعالیت های هوازی با شدت متوسط، تنفس و ضربان قلب شما را افزایش می دهد به طوری که در هنگام ورزش هنوز قادر به صحبت هستید، اما قادر به آواز خواندن نیستید.

 

فعالیت های تقویت عضلات سالمندان

برخی از فعالیت های تقویت کننده عضلات عبارتند از:
تمرین با استفاده از دستگاه های بدنسازی
دمبل
نوارهای مقاومت و تمرینات وزنه
فشار روی دیوار
اسکات
هدف از انجام فعالیت های تقویت عضله  یا همان تمرینات قدرتی همانگونه که از نام ان پیداست، جلوگیری از تحلیل عضلات و ماهیچه هاست. این تمرینات در سالمندان مانع چروک شدن دست (بازو و ساعت) و پا (ران و ساق) می شود.
سعی کنید دو یا چند روز در هفته را به این فعالیت ها اختصاص دهید و روی عضلات اصلی در پاها، باسن، کمر، شکم، قفسه سینه، شانه ها و بازوها کار کنید.

 

تمرینات تعادل در سالمندان

نمونه هایی از تمرینات تعادلی که تعادل را بهبود می بخشد شامل:
تای چی
چیگونگ
راه رفتن به عقب
راه رفتن به پهلو پاشنه پا
 راه رفتن روی انگشتان پا
ایستادن از حالت نشسته

 

 

هدف از انجام این تمرینات تقویت تعادل در سالمندی است. با انجام این تمرینات احتمال زمین خوردن کاهش می یابد. همانگونه که می دانید زمین خوردن یکی از عوامل اصلی مصدومیت های دوره سالمندی به شمار می رود و حالا تکرار تمرینات ذکر شده حداقل ۳ روز در هفته می تواند خطر زمین خوردن سالمندان را به شدت کاهش دهد.

 

فعالیت های عملی و سرگرم کننده برای سالمندان

چند فعالیت عملی و سرگرم کننده زیر برای تحرک بدنی سالمندان و رسیدن به پیری فعال یا سالمندی پویا ذکر شده است. فعالیت هایی از قبیل:
انجام کارهای روزمره خانه
تی زدن زمین
شستن خودرو
باغبانی
حمل کردن وسایل (ترجیحاً سبک مانند خرید روزانه)
پیاده روی سریع به بازار یا فروشگاه های مواد غذایی
دوچرخه سواری
استفاده از پله ها به جای پله برقی و آسانسور

 

 

در کنار این موارد می توانید به انجام هر فعالیتی بپردازید که شما را از جای خود بلند و از خانه خارج می کند. به فعالیت بدنی خود تنوع دهید – فعالیتهای مختلف را هر روز یا هر هفته انجام دهید.
اگر در انجام تمرینات منظم مشکل دارید، فعالیت های کم تأثیر مانند شنا یا ایروبیک در آب را انتخاب کنید. اگر به دلیل بیماری یا وضعیت سلامتی مجبور شدید برای مدتی کوتاه از برنامه منظم فعالیت بدنی خود کوتاه بیایید ، دوباره در سطح پایین شروع کنید و کم کم به سطح فعالیت معمول خود برسید.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.