اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۵ روشی که فشار خون بالای سالمندان را کنترل میکند

مدیریت فشار خون بالا در سالمندان یکی از مهم ترین بخش های مراقبت و پرستاری از سالمندان است که لازم است مورد توجه مراقبین و پرستار سالمند قرار گیرد.

به گزارش شادمان، هنگامی که افراد سالمند فشار خون بالا دارند ، بیشتر در معرض خطر بیماری های قلبی ، نارسایی کلیه ، سکته مغزی و سایر عوارض جدی سلامتی قرار دارند.

اگر سالمند در معالجه اخیر پزشک با فشار خون بالا تشخیص داده شده است، روش های مختلفی وجود دارد که می توانید به او در مدیریت این مسئله کمک کنید. در اینجا پنج روش موثر برای کاهش سطح فشار خون در سالمند و سالمندان وجود دارد.

۱- ورزش منظم

ورزش منظم یکی از بهترین راه ها برای کاهش سطح فشار خون است. فعالیت هایی که باعث پمپاژ قلب می شوند، مانند پیاده روی استقامتی، ایروبیک و شنا، می توانند سلامت کلی قلب و عروق را تقویت کنند. سالمند غیرفعال باید رژیم های جدید ورزشی را تجربه کند. او می تواند هر روز با قدم زدن در اطراف منزل خود شروع کند. هنگامی که بدن سالمند با آن فعالیت سازگار شد، ممکن است بخواهد ثبت نام در یک کلاس هفتگی ایروبیک یا استخر را امتحان کند که تصمیم بسیار خوبی است. برای رسیدن به بهترین نتیجه، افراد سالمند باید قبل از شروع رژیم های جدید، برنامه های ورزشی را با پزشکان خود در میان بگذارند.

۲- تغذیه سالم

رژیم غذایی بر میزان فشار خون و سلامت کلی قلب تأثیر می گذارد. برای تقویت عملکرد قلب و عروق، افراد سالمند باید از رژیم های غذایی غنی از غلات کامل، پروتئین ها، میوه ها، سبزیجات و لبنیات کم چربی استفاده کنند. آنچه سالمندان نباید بخورند به اندازه غذاهایی که میخورند اهمیت دارد. فشار خون به سدیم بسیار حساس است و با افزایش سن حساسیت بیشتری پیدا می کند. افراد سالمند مبتلا به فشار خون بالا باید مصرف سدیم روزانه خود را محدود کنند، این به این معنی است که از غذاهای فرآوری شده که محتوای نمک زیادی است، پرهیز کنند.

۳- بهداشت خواب

سالمندانی که خوب نمی خوابند ممکن است فشار خون بالاتری نسبت به افرادی که آرام می خوابند داشته باشند. هنگامی که سالمند به مدت ۸ ساعت خواب خوب شبانه را تجربه می کند، بدن زمان کافی برای بهبودی و شارژ مجدد را دارد. برای برخی از افراد سالمند، خواب کم نشانه وقفه تنفسی در خواب است. سالمندی که خرخر می کنند یا دچار مشکلات تنفسی در اواسط خواب می شود  باید در مورد این اختلال خواب با پزشکان خود مشورت کند. در صورت عدم درمان، کمبود خواب می تواند سطح فشار خون را افزایش دهد.

۴- کاهش استرس

ارتباط بین استرس و فشار خون بالا به خوبی شناخته شده است. برای سالمندان مضطرب، یافتن راه های موثر برای خلاص شدن از استرس می تواند کلید کاهش سطح فشار خون باشد. تکنیک های مختلفی برای کاهش استرس  و مدیریت فشار خون وجود دارد که ممکن است افراد سالمند بخواهند از انها استفاده نمایند. برخی از سالمندان با تمرینات ملایم مانند یوگا و پیلاتس تسکین پیدا می کنند ، در حالی که دیگران مراقبه و دعا را ترجیح می دهند.

برای سالمند با اختلال اضطراب عمومی ، گاهی دارو درمانی می تواند موثرترین روش درمانی باشد. صرف نظر از منبع استرس ، ایجاد روش های مفید برای کنترل استرس ممکن است سطح فشار خون را عادی نگه دارد.

۵- ترک عادات ناسالم

• سیگار کشیدن یکی از عادات شایعی است که آسیب بزرگی به سیستم قلبی عروقی و همچنین ریه ها وارد می کند. افراد سالمند با ترک سیگار و سایر محصولات دودزا می توانند سطح فشار خون خود را کاهش دهند. استفاده از سیگار یا سایر محصولات توتون و تنباکو برای افراد سالمند بسیار مضر است، زیرا می تواند خطر ابتلا به بیماری های ریوی، سکته های مغزی، حملات قلبی و سرطان را افزایش دهد. برای سالمندانی که دهه هاست سیگار می کشند، ترک سیگار می تواند چالش برانگیز باشد.

• همچنین نوشیدن بیش از حد الکل نیز با فشار خون بالا ارتباط دارد. و لازم است برای مدیریت فشار خون این عادت ترک شود.

• برای برخی از سالمندان، فناوری روز و استفاده از آن به قسمت مهمی از زندگی آنها تبدیل شده است و گذراندن وقت زیاد در اینترنت می تواند بر سلامت مغز آنها تأثیر بگذارد. سالمندانی که می خواهند از بروز مشکلات ذهنی مانند زوال عقل و مشکلات قلبی و عروقی جلوگیری نمایند باید از استفاده بیش از حد از اینترنت اجتناب کنند.

• افراد سالمندی که سبک زندگی در انزوا و دور از معاشرت های اجتماعی را برگزیده اند بیشتر در معرض خطر بیماری های جسمی (مانند فشار خون )  و روحی  ( افسردگی ) قرار دارند. سالمندانی که می خواهند سلامت خود را تقویت کنند باید سعی کنند با دوستان، اعضای خانواده و افراد در جامعه ارتباط برقرار کنند.

• همچنین سالمندانی که آرتروز یا سایر بیماری های مزمن دارند اغلب برای کنترل درد خود به داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن تکیه می کنند. این مسکن ها در صورت استفاده روزمره طولانی می توانند منجر به بروز فشار خون ، زخم مزمن و سایر مشکلات سلامتی شوند. حتی داروهای بدون نسخه نیز باید تحت نظارت پزشکان مصرف شوند. در صورت ابتلا به بیماری های جسمی و روحی جدی در دوران سالمندی، زندگی در منزل شخصی می تواند برای سالمندان چالش برانگیز باشد. با این حال این سالمندان می توانند با استفاده از مراقبتهای تخصصی در منزل زندگی راحت تری داشته باشند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.