اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

روشی برای کاهش دردهای سالمندان

پژوهشگران دریافته که خنده و خندیدن مفیدتر از هر راه و روش دیگری به تندرستی انسان کمک می کند و به اندازه ورزش برای سلامتی مفید است و می تواند مناسب ترین جایگزین ورزش برای آندسته از افراد سالمند که قادر به ورزش دلخواه و مورد نیاز خود نیستند باشد.

به گزارش شادمان، پژوهشگران دانشگاه ” لومالیندا ” در ایالت کالیفرنیا در غرب آمریکا در جریان بررسی و تحقیقات تازه خود در زمینه تاثیرات مفید خنده بر سلامت انسان همچنین دریافته اند که خنده بهترین دارو کاهش کلسترول بد یا ” اچ دی ال ” است. به باور این پژوهشگران خنده نه تنها باعث شادی و خوشحالی می شود بلکه روحیه را بالا می برد، سامانه ایمنی بدن را در برابر هجوم بسیاری از امراض تقویت می کند، فشارخون و کلسترول بد را کاهش می دهد.

پژوهشگران آمریکایی گروهی داوطلب را به تماشای یک برنامه کمدی و خنده دار تلویزیونی وادار کرده و در حین تماشا برنامه کمدی افراد داوطلب را تحت کنترل پزشکی قرارداده و سپس نمونه های خونی از آنها برداشتند. نمونه های خونی این افراد نشان داده که ترشح هورمون تنش در این افراد به میزان چشمگیری کاهش یافته و فشارخون و کلسترول آنها نیز پایین آمده است.

خنده افزون بر اینها به همان روشی که ورزش باعث تحریک اشتها می شود ، اشتها را تحریک می کند و می تواند شیوه ای برای کمک به بهبود بیماری های قلبی و دیابت نوع ۲ باشد. دکتر لی برک سرپرست پژوهشگران دانشگاه لومالیندا در کالیفرنیا در این زمینه خاطرنشان کرده که احساسات و رفتار تاثیر فیزیکی بر بدن دارند و واکنش بدن به خنده پی در پی همانند تاثیر انجام ورزش منظم است .

دکترلی برک که بیش از ۲۰ سال به مطالعات مستمر و پژوهش های گسترده در زمینه تاثیر خنده بر بدن انسان مبادرت کرده همچنین خاطرنشان ساخته ” آندروفین هایی با خندیدن آزاد می شوند مانند آندروفین هایی هستند که در جریان ورزش کردن، ترشح می شوند .”

نتایج مطالعات و پژوهش هایی که درباره تاثیرات مفید خنده بر سلامت انسان به همایش علمی” زیست شناسی تجربی “در آمریکا ارائه شده همچنین حاکی از آن است که خندیدن باعث از بین رفتن بسیاری از فشارهای روانی شده و بازده کاری را در افراد افزایش می دهد. در برخی از کشورها از جمله هند، شیوه تازه ای برای درمان بیماری های مبتلابه افراد ابداع شده که به خنده درمانی موسوم است و بخشی از این شیوه وادار کردن افراد به دست از کار کشیدن برای دقایقی کوتاه و خندیدن و فراموش کردن نگرانی های روزمره خود، است . در ژاپن نیز دانش پژوهان این کشور با بهره گیری از خنده ، روش جدیدی برای درمان ناهنجاری های فکری و عارضه های جسمی ابداع کرده اند .

براساس این روش کلاس های برای خنده درمانی تشکیل شده و در آن ضمن تدریس فواید خنده بر آرامش درونی و روانی و تاثیر آن بر رفع آلام و دردها و بیمارهای جسمانی ، به افراد تاکید می شود که با خندیدن ممتد و تمرین های خنده ، تلاش کنند تا فشارهای ناشی از کار روزانه و پی آمدهای آن که فرد را به بیماری های گوناگون جسمی و روانی مانند فشارخون ، قلبی ، عروقی ، افسردگی ، اضطراب … مبتلا می سازد ، از میان به برند.

بیشتر بخوانیم
پیری و تغییرات هرمونی

به گفته دانش پژوهان علوم پزشکی و روانپزشکی در آمریکا، خنده درمانی سامانه ایمنی بدن را تقویت می کند و باعث می شود کمتر دچار بیماری هایی مانند سرماخوردگی شویم و عفونت های بینی، ریه و حلق را تا میزان قابل توجهی کاهش می دهد. خنده همچنین استقامت بدن را در برابر بیماری هایی مانند آسم، برونشیت، سردردهای مزمن و عصبی ، میگرن، آرتروز، دیسک کمر و ستون فقرات، افزایش می دهد. خنده در واقع نوعی تمرکز به حساب می آید که باعث جدا شدن افکار از دنیای فیزیکی می شود تا جایی که ذهن انسان را مانند متمرکز ساختن ذهن که باعث می شود تمامی افکار بد و منفی از جمله اندیشه های جرم برانگیز، ترس و واهمه، خشونت و خشم، حسادت و خودخواهی، از ذهن و فکر انسان دور شود، از همه افکار بد و منفی جدا می سازد.

با خندیدن و تمرکز روحیه ای شاد و سرزنده به انسان دست می دهد که فرد را وادار به رعایت موارد اخلاقی و حسنات می سازد و افکار و کردار انسان را یک سره از بدی ها منفک می سازد و به جای آن اخلاق حسنه ملکه انسان خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.