اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

مشکلات عاطفی سالمندان کدامند؟

وقتی صحبت از مشکلات عاطفی سالمندان می شود ذهنمان می رود به سمت تنهایی و طرد شدن فرد ساخورده، قوای جسمی ضعیف و از کار افتادگی یا معلولیت در کنار بیماریهای شایع دوران سالمندی، ناتوانی مالی و تنگدستی، احساس بیهودگی و اما واقعا مشکلات عاطفی سالمندان کدامند؟

به گزارش خبرنگار شادمان، جامعه ایران آغاز سن سالمندی را از ۶۵ سالگی در نظر گرفته است. اما با این حال خیلی از افراد کم سن تر هستند که زود وارد پیری شده و در مقابل افرادی  هستند که دیرتر پیر می شوند.
اولین حضور فرد در اجتماع، خانواده است، در بسیاری از خانواده های غیر ایرانی، فرزندان از سنین پایین جدا از والدین زندگی می کنند اما در ایران اکثر فرزندان با ازدواج یا در سنین ادامه تحصیل در دانشگاه ها این جدا زندگی کردن رخ می دهد. هرچند روند عاطفی همواره با والدین و بزرگترها برقرار هست.
اما این روند در بسیاری موارد با افزایش سن والدین و مشغله های فرزندان یا دوری از یکدیگر منجر به تنهایی سالمندان می شود. همچنین برخی از این بزرگان در سرا و آسایشگاه سالمندان روزگار خود را می گذرانند. در این میان هنوز هم برخی خانواده ها خود والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ سالمند خویش را نگهداری و مراقبت میکنند.

 

 

 

  افسردگی از جدی ترین مشکلات عاطفی سالمندان  

افسردگی یک اتفاق معمول در میان افراد مسن است. از آن جایی که فعالیت ها و تعاملات اجتماعی آنها محدودتر است سازگاری با پیری را برایشان دشوار تر می کند. بنابراین، بیشتر افراد مسن با مشکلات Self Perception( سلف پرسپشن) و Self-concept (سلف کانسپت ) مواجه هستند.
بر اساس Self Perception :  افراد نظرات، نگرش ها و حالات داخلی را بیشتر از طریق مشاهده رفتار و شرایطی که در آنها رخ می دهد، استنباط می کنند.

از طرف دیگر Self-concept : به درک و اندیشه ای که فرد، درباره خود دارد، گفته می شود.

 

مشکلات عاطفی سالمندان1
پرستار و مراقب سالمندان، باید آنها را به داشتن نگرش مثبت نسبت به پیری ترغیب کند. این کار نه تنها تمایل آنها را به زندگی افزایش می دهد بلکه آنها را در برابر بیماری های جسمی و روانی مقاوم می سازد.
یک فرد مسن باید در فعالیت های مختلف اجتماعی غوطه ور شود تا احساس امید و هیجان در زندگی را به دست آورد. پیوستن به جلسات مسجد، اجتماعات محلی و جشن های اجتماعی روش های مفیدی برای تقویت احساس خوب و مثبت است.

یک روند پیری سالم شامل روابط معنی دار با خانواده و افراد دیگر است. افراد مسن نباید در خانه رها شوند و هیچ کاری انجام ندهند. برای کاهش مشکلات عاطفی سالمندان باید آنها را تشویق کرد که به فعالیت های خانوادگی و اجتماعی بپردازند.

 

 

 

  عدم حمایت خانواده دلیل بسیاری از مشکلات عاطفی سالمندان  

ما اغلب تصویر ایده آل از یک خانواده کامل را در رسانه های چاپی، تلویزیون، فیلم ها و منابع آنلاین می بینیم. اعضای خانواده به یکدیگر کمک می کنند و اختلافات را به روش مسالمت آمیزی حل می کنند.
با این حال، اختلافات بین اعضای خانواده در زندگی واقعی بسیار پیچیده تر و حل آنها دشوار است. اختلاف نظرها اغلب به دلیل اختلاف بین نسل ها است. فرزندان، والدین و پدربزرگ و مادربزرگ روابط پیچیده بین نسلی دارند.

برخی از آنها از نظر عاطفی به هم نزدیک و برخی دیگر بسیار دور هستند. از این رو، محققان از سه بعد برای درک بهتر خانواده ها، به ویژه سالمند، استفاده می کنند: نزدیکی عاطفی، دفعات تماس و حمایت اجتماعی.
نزدیکی عاطفی و ارتباطات بیشتر، تأثیر زیادی بر روابط بین نسلی دارد. بسته به تربیت و روابط خانوادگی، برخی افراد احساس تعهد و مسئولیت شدیدی نسبت به والدین پیر خود دارند، در حالی که دیگران ارتباط و توانایی ارائه هرگونه حمایت اجتماعی از والدین و یا پدربزرگ و مادربزرگ خود را از دست داده اند.
 

 

با این حال، فارغ از شرایط افراد، همه افراد مسن نیاز به حمایت احساسی و مالی دارند. دلیل بسیاری از مشکلات عاطفی سالمندان حمایت نشدن از طرف خانواده است.مراقبت از سالمند در منزل آن هم به تنهایی می تواند برای شما سخت باشد در این صورت می توانید از خدمات پرستاری سالمندان کمک بگیرید.

 

مشکلات عاطفی سالمندان2
 

استرس و اضطراب

در شرایط اضطراری، استرس و اضطراب، واکنش طبیعی و غریزی ما هستند. عوامل استرس زا می توانند خارجی (دزدی از خانه شما) و یا داخلی (یک مشکل مالی در خانواده و یا نگرانی های روحی یا جسمی) باشند.
بنابراین، وقتی چالش های استرس زا اتفاق می افتد، بدن ما احساس خطر می کند. با آزاد شدن هورمون های استرس در جریان خون ضربان قلب، تنفس و موارد دیگر افزایش می یابد. همه این موارد شما را برای پاسخ سریع آماده می کند. این واکنش طبیعی به عنوان واکنش استرس نیز شناخته می شود.

طبق تحقیقات، استرس طولانی مدت می تواند توانایی سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با بیماری کاهش دهد. همچنین خطر ابتلا به مشکلات جسمی و روانی را افزایش می دهد. مطالعات نشان می دهد که استرس و اضطراب در افراد مسن، با مشکلات جسمی مانند مشکل در انجام کارهای روزمره و مشکلات عاطفی سالمندان همراه است.

علاوه بر این، استرس با ایجاد یا تشدید سرطان، بیماری آلزایمر و چندین بیماری پزشکی مانند دیابت، بیماری قلبی و آرتروز، درد مزمن و تغییرات شناختی مانند کاهش حافظه کوتاه مدت مرتبط است.

 

 

علائم استرس

اگرچه تفاوت هایی در نحوه واکنش افراد به استرس وجود دارد. اما در بیشتر اوقات، افراد علائم زیر را احساس می کنند.

    اضطراب یا حملات هراس
    نگران بودن
    غم یا افسردگی
    تحریک پذیری و بدخلقی
    احساس فشار یا عجله
    مشکل در تمرکز یا تصمیم گیری
    مشکلات خواب
    علائم جسمی مانند سردرد، درد قفسه سینه و مشکلات معده
    احساس خستگی و درماندگی
    ختلال عملکرد جنسی
    نوشیدن بیش از حد الکل، سوء مصرف مواد مخدر یا سیگار کشیدن زیاد
    به اندازه کافی نخوردن یا زیاد غذا نخورید.

 

 

پیشگیری و مقابله با استرس

برای سالمندان خود زمانی را در روز اختصاص دهید این می تواند به کم شدن استرس و مشکلات عاطفی سالمندان کمک زیادی کند. افراد مسن را تشویق به شرکت در فعالیت های اجتماعی کنید این موضوع سبب کاهش استرس و افزایش اعتماد به نفس در آنها می شود.افراد مسن علاقه های متفاوتی نسبت به جوانان دارند.
بنابراین وقت بگذارید تا دریابید چه چیزی استرس سالمند تحت مراقبت شما را به حداقل می رساند. رقصیدن، ورزش کردن، فعالیت های مذهبی و رفاقت با دوستان یا اقوام باعث کاهش سطح هورمون های استرس در بدن و بهتر شدن کیفیت زندگی می شود.

مشکلات عاطفی سالمندان3
عادات غذایی سالم و ورزش منظم همچنین به افراد مسن کمک می کند تا بهتر با استرس کنار بیایند. قدم زدن در پارک یا بیرون از خانه باید بخشی از برنامه روزمره او باشد تا باعث سلامتی و آرامش فکری او شود. اگر با انجام این موارد فرد مسن نتواند استرس را به خوبی تحمل کند، کمک گرفتن و صحبت با روانشناس می تواند مفید باشد.

روانشناس سالمندان به افراد مسن آموزش می دهد تا استرس خود را از طریق تکنیک های مختلف آرام سازی و تمرین های ذهنی مختلف کنترل کنند. اگر مشکل شدیدتر باشد، پزشک سالمند را به روانپزشک ارجاع می دهد تا علائم استرس و افسردگی خود را با دارو تسکین دهد. توجه نکردن به مشکلات عاطفی سالمندان می تواند منجر به افسردگی های شدید و مزمن شود.

 

 

راهکارهایی برای تامین نیازهای عاطفی سالمندان

وقتی را برای گفت‌وگو و شنیدن خاطرات افراد سالمند اختصاص دهید. به صحبت‌های آنها توجه کنید و از آنها سوال بپرسید تا هم به تقویت حافظه و عملکرد مغزشان کمک شود و هم توجه خود را به آنها نشان دهید. تعامل با جوانان روحیه سالمندان را تقویت می‌کند.
سالمندان را به بیرون رفتن تشویق کنید. پیاده‌روی، قدم زدن در پارک، خرید مختصر برای منزل و ملاقات با دوستان و آشنایان باعث می‌شود سالمندان تعامل بیشتری با دیگران داشته باشند و شرایط روحی آنها بهتر شود.
اگر از نظر جسمی کم‌توان هستند و به تنهایی نمی‌توانند بیرون بروند شما آنها را همراهی کنید یا دوستان و کسانی را که مایل به دیدارشان هستند به منزل دعوت کنید تا دیدارها تازه شود و با هم صحبت کنند. تاثیر این کار را در روحیه آنها خواهید دید.
یاد گرفتن موضوعات تازه برای سالمندان احساس جوانی و مفید بودن را در آنها تقویت می‌کند. آنها را تشویق کنید یک فعالیت جدید یاد بگیرند یا کتاب‌های جدید مطالعه و درباره آن با شما گفت‌وگو کنند.

مشکلات عاطفی سالمندان4
ورزش تاثیر بسزایی در روحیه افراد سالمند دارد. آنها را به ورزش‌های مناسب دوران سالمندی تشویق کنید. البته در ورزش کردن احتیاط را فراموش نکنند. لازم است سالمندان پیش از ورزش حدود پنج دقیقه بدن خود را با راه رفتن آهسته و نرمش‌های سبک گرم کنند.

 

 

آنها باید حرکات ورزشی را به آرامی انجام دهند تا مشکلی پیش نیاید. اما حواستان باشد در صورت بروز علائمی نظیر درد قفسه سینه، احساس تنگی نفس، سرگیجه، تاری دید، به‌هم‌خوردن تعادل بدنی، تهوع و استفراغ فورا به پزشک مراجعه کنید.
از همه مهم‌تر این است که برای مراقبت از والدین سالخورده که مستقل زندگی می کنند ، سالمند باید با افراد خانواده و فرزندان در ارتباط باشد. سالمندانی که با فرزندان و نوه‌های خود ارتباط خوبی دارند از روحیه بهتری برخوردارند.
مهمانی‌های کوچک ترتیب بدهید و با آنها معاشرت کنید. اگر قرار است برای زندگی خود تصمیمی بگیرید یا وسیله‌ای خریداری کنید پدر و مادر سالمند خود را در جریان قرار دهید تا بدانند نظرشان برایتان مهم است.
به خواسته‌ها و نیازهای عاطفی افراد سالمند رسیدگی کنید تا احساسات منفی از آنها دور شده و حس و حال بهتری جایگزین آن شود.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.