اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

صفر تا صد نیازهای سالمندان

انسان در هر سنی که باشد نیازهایی دارد و برای برطرف کردن آن باید تلاش کند، سالمندان نیز به مانند کودکان، برای رفع نیازهای خود به دیگران وابستگی بیشتری دارند، اگر این نیازها برطرف نشوند، فرد سالمند دچار بیماری های جسمی و روحی می شود.

به گزارش خبرنگار شادمان، سالمندان از این لحاظ که هم از لحاظ جسمی و هم روحی تحلیل می روند، احتیاج به حمایت و همراهی در جنبه های مختلف دارند. به طور کلی می توان نیازهای سالمندان را به ۳ دسته اصلی تقسیم کرد که این دسته بندی بسیار کلی است و تقریبا همه موارد را شامل می شود.

نیازهای مربوط به سلامتی جسمی سالمند
که شامل کلیه برنامه های درمانی، چکاپ ها، آزمایش ها، مشاوره ها و سایر اقدامات پزشکی که برای سلامت جسمانی فرد سالمند نیاز است.

 

 

نیازهای اقتصادی و مالی سالمند
این گروه همانگونه که مشخص است مربوط به تمام تامین احتیاجات مالی آنها شود. اعم از بیمه، حساب های بانکی، حقوق بازنشستگی و سایر موارد. که البته اگر فراهم نشود تاثیر مستقیم بر روح و روان حساس فرد سالمند خواهد داشت.

نیاز به آرامش روحی و عاطفی در سالمندی
همه نیازهای سالمندان را در این دوران باید جدی گرفته شود. در میان همه نیازها ، نیاز به محبت و توجه در سالمندان اهمیت ویژه ای دارد. اگر سالمند در آرامش باشد می تواند در برابر بیماری هایش مقاوم تر باشد و یا درصورتیکه بیماری های روانی نیز او را تهدید کند، سالمند با داشتن روحیه خوب و با آرامشی که دارد می تواند در مقابل همه بیماری ها مقاومت کند.

برای تامین نیازهای عاطفی سالمند می توانید وقت بیشتری با او بگذارید ودرباره خودش  مسائل و زندگی با او با لحنی مناسب صحبت کنید. صحبت کردن باعث ایجاد تمرکز در وی خواهد شد همچنین این حس را در او القا می کند که همچنان فرد مهمی است و دیگران دوست دارند با او وقت بگذارند. باید به آنها در انجام کارهایشان کمک کرد حتی جهت استفاده از عینک، عصا و سایر لوازمی که احتیاج دارند باید به آنها کمک کنید و نگذارید احساس تنهایی کنند.

 

 

سالمندان را تشویق کنید
سالمندان بخاطر روحیات حساسی که پیدا می کنند، از رفتار و صحبت های اطرافیان، خانواده و عزیزانشان بسیار تاثیر می گیرند. یعنی اطرافیان می توانند با تشویق هایشان کمک شایانی به فرد سالمند داشته باشند. بعنوان مثال باید آنها را به داشتن رزیم غذایی سالم ترغیب کنید و به آنها بگویید که لازم است از سلامت جسم خود محافظت کنند. همچنین می توانند برای حفظ آرامش روحی خود به نماز و دعا و عبادت بپردازند. به آنها القا کنید که باید فعالیت های اجتماعی، رفت و آمد و معاشرت های خود را تا جایی که بتوانند و احساس خستگی بیش از حد نکنند ادامه دهند.

 

بیشتر بخوانید:

 

به سالمندان ترحم نکنید
به سالمندان ترحم نکنید و دانش خود را به رخ آنها نکشید. سالمندان وقتی در این سن و سال قرار می گیرند خلقیات آنها تغییر می کند ممکن است کاملا با دوران جوانی خود فرق کنند. مثلا اگر در چجوانی پرجنب و جوش و پرهیاهو بوده اند در پیری فردی ساکت و منزوی باشند که عاشق سکوت هستند و از شلوغی بیزار. درنتیجه نباید بخاطر تغییرشان آنها را محکوم کرد.
همچنین ممکن است گذشته درخشانی از نظر سطح تحصیلات و شغل و پرستیژ اجتماعی داشته باشند پس نباید افتخارات خود را به رخ آنها بکشید و به آنها این حس را تحمیل کنید که در حال حاضر آنها اصلا برای جامعه منفعتی ندارند.
درباره آنها به تمسخر یا با خنده صحبت نکنید و احترام آنها را در هر صورت نگه دارید. به هیچ وجه نسبت به سکوتی که می کنند از رفتارهایی که ممکن است با کمی خشم وپرخاش همراه باشد خورده نگیریم و همچنین ترحم نکنیم چون آنها کاملا متوجه ترحم اطرافیان می شوند و نیاز سالمند به اعتماد به نفس را جدی بگیرید.

 

بیشتر بخوانید:

 

نیاز به تکریم و احترام در سالمندان
فرزندان سالمندان بهترین افرادی هستند که می توانند به سالمندان کمک زیادی کنند تا زندگی آرام و بدون افسردگی، سرخوردگی یا تنش داشته باشند. سالمندان در این مرحله زندگی بیش از پیش به محبت و حضور آرامش بخش فرزندان خود نیاز دارند.
شاید مثال جالبی باشد که همانکونه که فرزندان در کودکی نیاز مبرم به حضور والدین در کنار خود دارند، سالمندان نیز در این دوران نیاز به فرزندان خود دارند و اینکه از فرزندان خود عشق و محبت ببینند و احساس امنیت داشته باشند. ناگفته نماند حتی اگر از لحاظ مادی تامین باشند نیاز مادی نداشته باشند تنها به دوست داشتن و توجه فرزند خود نیازمند هستند.
گفتگو و بهره بردن از تجربیات سالمندان
این کار هم حس خوبی به سالمندان می دهد و هم بدین وسیله گسست بین نسلی از بین می رود و ۲ نسل قدیم و جدید به هم پیوند می خورند و کنار هم قرار می گیرند.

استقلال سالمندان
حفظ استقلال یکی از مهم‌ترین مواردی است که باعث افزایش کیفیت زندگی سالمندان می‌شود. منظور از استقلال سالمندان این است که سالمند بتواند کارهای روزانه خودش را انجام بدهد و در خانواده و جامعه فعال باشد.

 

بیشتر بخوانید:

 

نیازهای مالی سالمندان
سالمندی دوره ای است که کمتر کسی شاغل است. اغلب سالمندان بازنشسته اند و در بازنشستگی هم درآمد کاهش می یابد، از سوی دیگر نیز هزینه های درمانی آن‌ها بالا می رود. بنابر این باید به شرایط اقتصادی سالمندان توجه داشته باشیم.
سالمندانی که به تنهایی زندگی می‌کنند، بدون پشتیبانی دیگران، طبیعی است که یکسری نیازهای مالی داشته باشند. آنها برای تامین همه چیز مثل موادغذایی، پوشاک، دارو و از این قبیل به پول نیاز دارند.
آنهایی که بیمه هستند این شانس را دارند که ماهیانه مقداری حقوق دریافت می‌کنند که تاحدی نیاز مالی آنها را برطرف می‌کند. اما آنهایی که هیچ تسهیلات بیمه‌ای یا منبع درآمد دیگری ندارند، مجبورند با تکیه به پس انداز یا حقوق دولتی که دولت به سالمندان نیازمند می‌دهد، زندگی کنند.

 

 

نیازهای مراقبتی برای سلامتی سالمندان
سلامتی سالمندان یکی از اساسی ترین مواردی است که باید به آ توجه شود. با بالا رفتن سن، بدن بسیار کُند شده و کارایی کمتری دارد. افراد سالخورده در معرض مسائل و مشکلات جسمی مختلفی قرار دارند.
این یک جنبه طبیعی از زندگی آنهاست و هیچ کاری برای آن نمی‌توان کرد. اما، با مراقبت درست و تسهیلات پرستاری، بسیاری از این مشکلات جسمی را می‌توان تحت کنترل قرار داد و از بروز مشکلات جدی و حاد جلوگیری کرد.
سالمندان نیاز به چکاپ‌های منظم دکتر دارند. این چکاپ‌ها می‌تواند می‌تواند مشکلات جسمی حاد را در مرحله مقدماتی آن که درمان قابل انجام است تشخیص دهد.

 

 

اصلی‌ترین نیاز‌های روانی سالمندان چیست؟
حمید یوسفی، روانپزشک در خصوص اصلی‌ترین نیاز‌های روانی سالمندان گفت: لازم است همه افراد درباره شرایط دوران سالمندی اطلاعاتی داشته باشند و به طور کلی سالمندی دوره‌ای از زندگی است که توانایی‌هایی جسمی و روانی شخص تحت تاثیر یکسری از مسائل قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: سالمندان از لحاظ جسمی با مشکلاتی نظیر فشار خون، دیابت، مشکلات حرکتی و… رو‌به رو می‌شوند که  این عوامل ناتوانی جسمی را برای آن‌ها به همراه دارد.
این روانپزشک ضمن اشاره به اینکه مشکلات و مسائل روانپزشکی در این دوران بسیار شایع است، بیان کرد: تعداد زیادی از افراد بر این باورند که سالمندان بیشتر به بیماری‌های جسمی و مشکلات فیزیکی دچار هستند و این در حالی است که بیماری‌های روحی از جمله افسردگی در این دوران از زندگی بسیار شایع است.
 یوسفی با تاکید بر اینکه افسردگی موجب تشدید مشکلات جسمی می‌شود، افزود: درمان بیماران قلبی که دچار افسردگی هستند، سخت‌تر است و پیش‌آگهی بدتری دارد.

وی با بیان اینکه مهترین نکته در ارتباط با سالمندان آگاهی داشتن نسبت به شرایط این دوران از زندگی است، اظهار کرد: آگاهی افراد نسبت به شرایط دوران سالمندی موجب می‌شود تا آن‌ها بروز افسردگی، اضطراب، مشکلات شناختی و دمانس را در سالمندان زودتر تشخیص دهند و در اولین فرصت با کارشناسان، روانپزشکان و متخصصان مغز و اعصاب مشکلات خود را مطرح کنند.
 این روانپزشک با اشاره به اینکه به طور کلی برای بهداشت روان سالمندان با تمهیداتی در نظر شود، توضیح داد: اطرافیان سالمند باید تلاش کنند تا در حد امکان شرایط رفاهی سالمندان فراهم کنند تا آن‌ها آرامش ذهنی داشته باشند، در فضای پرتنش قرار نگیرند و نا امنی اقتصادی و محیطی را تجربه نکنند و این موضوع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
یوسفی متذکر شد: بنابراین نکته اول در مورد نیاز‌های روانی سالمندان شناخت بیماری‌ها و شرایط روان‌شناسی و روانپزشکی آن‌هاست و دوم فراهم آوردن شرایط امن محیطی، اجتماعی، اقتصادی برای آرامش خاطر سالمندان است.
وی اضافه کرد: نکته آخر این است که همه ما دیر یا زود وارد دوران سالمندی می‌شویم و از الان باید ذهنیت خود را برای مواجهه با آن دوران و همجنین داشتن شرایط مساعد در سالمندی آماده کنیم و از همین رو بهترست در حال حاضر با انجام فعالیت‌هایی نظیر مطالعه، ورزش کردن و افزایش ارتباطات اجتماعی برای برخوردای از پشتوانه روانی خوب در دوران سالمندی تلاش کنیم.
مهمترین نیازهای تغذیه ای سالمندان چیست؟
تغذیه سالم و سلامت بخش، برای همه و در همه سنین امری ضروری و دارای اهمیت است.
 بر اساس آمار، تغذیه نامناسب و سوء تغذیه در پانزده تا پنجاه درصد جمعیت سالمندان جهان گزارش شده است؛ با توجه به پیشرفت های پزشکی و بهداشتی، متوسط عمر انسان افزایش یافته و در کشورهای پیشرفته این میانگین به مراتب بیشتر است.
فرایند پیر شدن با کاهش تدریجی فعالیت های فیزیکی و افزایش بیماری های مزمن همراه است و به نظر می رسد بهبود وضعیت تغذیه تا حد زیادی می تواند، از این مشکلات پیشگیری کند یا آنها را کاهش دهد؛ به همین دلیل یکی از مسایل مهم سالمندان، مسایل پزشکی و بهداشتی از جمله وضعیت تغذیه آنهاست.
با افزایش سن، نیاز سالمندان به انرژی کاهش می یابد و تمایل به مصرف غذا کمتر می شود، در این حالت اگر انتخاب غذا به درستی انجام نشود، میزان دریافت مواد مغذی ضروری در این گروه سنی، پایین تر از حد مطلوب می شود.

 

 

عوامل موثر در ایجاد مشکلات تغذیه ای سالمندان
عوامل جسمانی؛ مانند کاهش کل انرژی موردنیاز، بیماری های مزمن، بی اشتهایی، تغییر در حس چشایی، خرابی دندان ها، بی تحرکی، ناتوانی جسمی، مشکلات گوارشی، تداخلات دارویی و یا تداخل غذا و داروها

مشکلات روحی و روانی؛ مانند افسردگی، تنهایی و از دست دادن همسر
مشکلات اقتصادی؛ مانند درآمد کم، کمبود امکانات برای تهیه و پخت غذای مناسب، زندگی در آسایشگاه
مشکلات مرتبط با از دست دادن حافظه مانند آلزایمر
نیازهای تغذیه ای سالمندان

 

 

انرژی:
با افزایش سن، میزان نیاز به انرژی کاهش می یابد که می تواند به دلیل کاهش فعالیت جسمی و کاهش توده عضلانی بدن باشد، در صورت دریافت انرژی بیش از حد نیاز، مشکلات و عوارضی مانند چاقی، فشارخون و بیماری های قلبی عروقی برای سالمند ایجاد می شود؛ میزان نیاز به انرژی برای هر سالمند متفاوت است و بر اساس وزن، قد، شرایط فیزیکی و سلامتی او محاسبه می شود، در این زمینه پیروی از یک الگوی تغذیه زیر نظر متخصص تغذیه، امری ضروری است.
پروتئین:
با افزایش سن، علاوه بر کاهش توده عضلانی، ذخیره پروتئینی بدن نیز کاهش می یابد و میزان نیاز به پروتـئین با افزایش سن نه تنها کاهش نمی یابد، بلکه ثابت مانده یا افزایش پیدا می کند، به ویژه در صورت ابتلا به بعضی بیماری ها و یا عفونت ها، این نیاز به مراتب افزایش می یابد؛ چهارده تا شانزده درصد از انرژی دریافتی روزانه سالمندان باید از پروتـئین ها به ویژه پروتئـین های با کیفیت بالا تامین شود، بعضی از سالمندان ممکن است به دلیل مشکلات مالی، پروتـئین کافی دریافت نکنند که این مساله باید مورد توجه قرار گیرد، البته میزان نیاز به پروتئـین ها نیز در اشخاص مختلف با توجه به شرایط بدنی آنها متفاوت است و گاهی در بعضی از سالمندان بیمار، ممکن است نیاز به کاهش پروتئـین دریافتی باشد.

 

 

مایعات:
مصرف مایعات در سالمندان باید به مقدار کافی باشد؛ نشانه های کمبود آب در بسیاری از سالمندان ممکن است به صورت خشکی لب ها، گود افتادن چشم ها، تب، یبوست، کاهش حجم ادرار و تهوع باشد که این مساله در مورد سالمندانی که در مناطق گرم زندگی می کنند، بیشتر شایع است.

ویتامین ها و مواد معدنی:
بیشتر سالمندان علاقه زیادی به مصرف مکمل های ویتامیـنی دارند که باید از مصرف بیش از حد نیاز این مکمل ها خودداری شود؛ در مورد ویتامین های محلول در آب، اغلب کمبودی در سالمندان دیده نمی شود، مگر در سالمندانی که دچار سوء تغذیه هستند.
همچنین ممکن است بعضی از سالمندان به علت مشکلات دندان و یا مشکلات گوارشی از خوردن سبزی ها و میوه ها پرهیز کنند، در حالی که این منابع غذایی تامین کننده ویتامین ضروری C است، باید به این نکته مهم توجه شود که مصرف زیاد آنتی بیوتیک ها، می تواند باعث کمبود برخی از ویتامین ها شود.
کمبود ویتامین D ممکن است در سالمندان، به ویژه در کسانی که از نور آفتاب دور هستند به وجود آید؛ در مورد مواد معدنی، با رعایت یک برنامه غذایی صحیح می توانیم نیاز سالمندان را تا حد زیادی تامین کنیم، باید به میزان کلسیم دریافتی که اغلب مقدار مصرف آن در سالمندان به میزان توصیه شده نمی رسد، توجه کنیم.
عوامل مختلفی از جمله میزان جذب روده ای کلسیم، عملکرد کلیه ها، متابولیسم استخوان ها، تداخل غذا و دارو، کم تحرکی و مصرف ناکافی لبنیات به دلیل تحمل نکردن لاکتوز، در کمبود کلسیم در سالمندان نقش دارند، در صورتی که شیر و لبنیات به مقدار کافی مصرف نشود، ممکن است نیاز به مصرف مکمل کلسیم باشد که البته تشخیص آن باید از سوی پزشک و متخصص تغذیه انجام شود؛ مصرف سدیم هم باید در سالـمندانی که مبتلا به فشارخون، مشکلات قلبی، کلیوی و دیابت هستند، محدود شود.

توصیه های عمومی تغذیه ای به سالمندان
مراجعه مستمر به پزشک و متخصص تغذیه برای بررسی وضعیت سلامتی و تغذیه فرد و پیروی از یک برنامه غذایی صحیح و سلامت بخش

– توجه و رسیدگی مناسب و به موقع به بهداشت و سلامت دهان و دندان
– مصرف پنج تا شش لیوان آب در روز
– استفاده از تمام گروه های غذایی و ایجاد تنوع غذایی در برنامه روزانه
– مصرف مقادیر کافی میوه و سبزی(۵ واحد در روز)
– استفاده از نان ها و غلات سبوس دار
– محدود کردن مصرف غذاهای چرب و با نمک زیاد و شیرینی ها
– مصرف کافی لبنیات مانند شیر و ماست(۲ لیوان شیر یا ماست در روز (
– سالمندانی که دچار بی خوابی هستند، از مصرف قهوه و چای در بعدازظهر و شب خودداری کنند و به جای آن، پیش از خواب یک فنجان شیر گرم مصرف کنند.
– از مصرف چای تا ۲ ساعت پس از غذا خودداری کنند و در صورت امکان، از لیمو ترش تازه در کنار غذا برای جذب بهتر آهن غذا استفاده کنند.
– قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به مدت نیم ساعت در روز و استفاده از لباس های رنگ روشن برای تامین ویتامینD لازم، توصیه می شود.
– به تمام سالمندان توصیه می شود با توجه به شرایط بدنی خود، نرمش و تحرک روزانه را هرچند به مقدار کم، آغاز کنند؛ بیست دقیقه پیاده روی سبک در هوای آزاد می تواند در ایجاد نشاط و سلامت سالمندان بسیار موثر واقع شود و برای انجام فعالیت های سنگین، بهتر است ابتدا با پزشک خود مشورت کنند.
– خانواده های سالمندان با توجه به حساسیت این دوران از نظر وضع جسمی، روحی و تغذیه ای، با حمایت عاطفی از سالمندان و تهیه غذاهای مطبوع و خوش طعم، همکاری در خرید و تهیه غذا و توجه به مشکلات احتمالی دیگر، می توانند شرایط مطلوبی را برای سالمندان فراهم کنند و میزان مشکلات این دوران را تا حد امکان کاهش دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.