اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

ماساژ درمانی در سالمندان چگونه است؟ + فواید آن

فواید ماساژ سالمند در تحقیقات مختلفی که در این حوزه صورت گرفته است به اثبات رسیده. افزایش جمعیت سالمندان، چالش های منحصر به فردی را پیش روی ما قرار می دهد. شیوع بیماری و مصرف دارو، اختلال و ناتوانی در سالمندان افزایش یافته است. این مقاله به شما کمک می­کند تا در مورد نحوه موقعیت یابی سالمندان و ایجاد حداکثر راحتی در هنگام ماساژ و فواید ماساژ سالمند، اطلاعات کسب کنید.

به گزارش شادمان، ماساژِ مخصوص سالمند، شامل اصلاح تکنیک های ماساژ و موقعیت های قرارگیری بدن جهت رفع نیازهای افراد مسن است. پیری یک کاهش مداوم در تندرستی فرد است که از تحلیل رفتن فیزیولوژیک داخلی بدن ناشی می شود و جزئی از روند پیر شدن است.

پیری مرحله ای از زندگی است که توسط سه عامل تعیین می شود: سن تقویمی، تغییر در نقش های اجتماعی و تغییر در ظرفیت­های عملکردی. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، شصت و پنج سال، سن تقویمی است که بیشتر کشورهای در حال توسعه به عنوان آغاز پیری در نظر گرفته اند.

تغییر در نقش های اجتماعی شامل بازنشستگی شغلی و واجد شرایط بودن برای مزایای بازنشستگی است. تغییر در ظرفیت های عملکردی شامل کاهش توانایی های فیزیکی و حواس چندگانه مانند تحلیل عضلات و مفاصل، کاهش سرعت پاسخ عصبی و اختلالات بینایی و شنوایی است.

فواید ماساژ سالمند

ثابت شده است که ماساژ درمانی برای سالمندان تأثیرات مثبتی در موارد زیر دارد:

-کاهش درد ناشی از آرتروز
یک مطالعه نشان داد سالمندانی که از ماساژ به عنوان بخشی از درمان آرتروز استفاده می­کردند، درد و سفتی کمتری داشتند و عملکرد فیزیکی آنها طی چند ماه بهبود یافت.

-بهبود عادات خواب و کیفیت خواب
از فواید ماساژ سالمند می توان به این مورد اشاره کرد. افراد سالخورده ای که هفتگی ماساژ داده می شوند، گزارش می دهند که عمیق تر و برای مدت طولانی تری می خوابند. این امر به عنوان یک احساس کلی از داشتن سلامتی بهتر، به بدن اجازه می دهد تا زمان بیشتری برای ترمیم خود داشته باشد.

-کاهش تحریکات ناشی از بیماری آلزایمر
مطالعات در زمینه فواید ماساژ سالمند نشان داده است که ماساژ آرام پشتِ بیماران مبتلا به آلزایمر به کاهش برخی از مشکلات ناشی از بیماری کمک می کند، مانند سرگردانی، بیهوده راه رفتن و مقاومت.

-تسکین افسردگی
ثابت شده است که لمس کردن موجبات راحتی سالمندان را فراهم می کند – خصوصاً که بسیاری از آنها از آن محروم هستند. بنابراین ماساژ سالمند می تواند به بهبود سلامت روان او کمک کند.

-آرامش جسمی و روحی
مطالعات در زمینه فواید ماساژ سالمند نشان داده است که این عمل باعث کاهش تجمع ناسالم کورتیزول، معروف به “هورمون استرس” در بدن می شود و به بدن اجازه می دهد وارد دوره استراحت و جوان سازی شود.

-بهبود سریعتر از صدمات یا بیماری ها
با افزایش سن، مفاصل و عضلات ما شروع به سفت شدن می کند، که این امر می تواند بهبودی ناشی از آسیب ها را دشوارتر کند زیرا دامنه حرکت ما محدود است. ماساژ درمانی باعث می شود عضلات، بافت های همبند، مفاصل، تاندون ها و رباط ها مایعات بیشتری داشته باشند و حتی در معرض آسیب کمتری در طولانی مدت باشند.

ماساژ سالمندان

روش های ماساژ درمانی در سالمندان:

از سالمند بپرسید شب ها در چه موقعیت هایی می خوابد و در صورت امکان این موقعیت ها را برای شما بازسازی کند. به دلیل استفاده سالمند از دندان مصنوعی  حتی در صورت استفاده از بالشتک استراحتِ صورت نیز ممکن است سالمند در منطقه صورت درد و ناراحتی احساس نماید که شاید لازم است دندان مصنوعی را خارج سازد.

برخی از بیماران، به ویژه آنهایی که مبتلا به ریفلاکس معده یا مری یا نارسایی احتقانی قلب هستند، ممکن است در حالت خوابیده به کمر نیز احساس راحتی نکنند. در این مواقع، از موقعیت نیمه خوابیده استفاده کنید (ایجاد زاویه ۳۰ درجه میان کمر و زمین).

همچنین، تعداد دفعات تغییر موقعیت سالمند را محدود کنید و اگر حرکت برای او دشوار است، زمان بیشتری را برای تغییرات موقعیتی به سالمند بدهید، زیرا ممکن است در بین افراد مبتلا به بیماری پارکینسون یا سایر اختلالات حرکتی این مسئله رخ دهد. بیماران مسن را روی زمین یا روی صندلی ماساژ ندهید زیرا خوابیدن و بلند شدن از روی زمین یا صندلی ماساژ برای آنها مشکل است.

پوست فرد سالمند اغلب نازک و ظریف است. هنگام استفاده از روان کننده های ماساژ، از مقدار کافی برای کاهش اصطکاک استفاده کنید زیرا اصطکاک ممکن است به پوست افراد پیر آسیب برساند. خطر کبودی و شکستگی استخوان در افراد مسن افزایش می یابد و
گزارش شده است که ماساژ پشت، باعث شکستگی ستون فقرات در پیرمرد ۶۶ ساله ای که پوکی استخوان داشته، شده است.

از فشار کمتری استفاده کنید و از تحرکات شدید ستون فقرات (از جمله تحرکات ناحیه گردن) در سالمند مبتلا به پوکی استخوان و سایر بیماری های استخوان و مفصل جلوگیری کنید، که به دلیل کاهش توده استخوانی و مفاصل بین مهره ای ضعیف، ممکن است به سالمند آسیب برسد. ماساژ آرام برای افراد مسن مناسب است.

ماساژ سالمندان

نکات مهم در ماساژ سالمند مبتلا به زخم بستر :

اگر سالمند  در رختخواب بستری یا روی صندلی چرخ دار باشد، ماساژ موضعی در مناطق در معرضِ خطرِ ایجاد زخم بستر منع می شود. نواحی در معرض خطر، برای بیماران بستری، در پشت سر، بالای کتف، آرنج، استخوان خاجی و بالای پاشنه قرار دارند.

نواحی در معرض خطر برای افراد روی صندلی چرخدار کتف، استخوان خاجی، توبروزیتال ناحیه ایسکال، نواحی دچار پوکی استخوان و کف پا است. درمانگر نمی تواند برای ارزیابی وجود زخم بستر متکی به ارزیابی و مشاهدات باشد، زیرا فرد مسن می تواند التهابی داشته باشد که به صورت پوستی بدون لک باشد که مشاهده آن دشوار است، به ویژه در افراد با پوست تیره.

علاوه بر این، ماساژ یا مالش شدید نباید روی پوستی که در معرض خطر زخم بستر است استفاده شود زیرا برای فرد به ویژه فرد سالخورده دردناک است و ممکن است باعث آسیب بیشتر به بافت شود یا واکنش های التهابی را ایجاد کند. گای و شاهین و همکاران همچنین توصیه می­کنند از فشار بر مناطق در معرض خطر خودداری شود زیرا فشار ممکن است آسیب بافت محلی را تشدید کند.

اهمیت بررسی دقیق پاهای سالمند در طول ماساژ:

مشکلات پا در افراد مسن معمول است، بنابراین پاهای مشتری را بررسی کنید، حتی اگر آنها را ماساژ نمی دهید. محدودیت های جسمی و اختلالات بینایی، سالمندان را قادر به بازرسی از پاهای خود نمی کند.

اگر سالمند جوراب یا دمپایی پوشیده است، قبل از درآوردنِ آنها اجازه بگیرید و پس از آن آنها را تعویض کنید. اگر پاها را ماساژ می دهید و از روان کننده استفاده می کنید، روغن را بین انگشتان پا قرار ندهید زیرا روان کننده ممکن است به عفونت های باکتریایی کمک کند. از مناطق ناسالم یا مشکوک پرهیز کنید و آنها را به سالمند یا مراقب او گزارش کنید.

نکته مهم در ماساژ سالمند با سمعک این است که از حرکت دادن دست ها به روی گوش  سالمند خودداری کنید. اشیا نزدیک دستگاه ممکن است صدای جیر جیر ناراحت کننده ای ایجاد کنند.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.