اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چرا باید پدر و مادرمان را تشویق به ادامه تحصیل کنیم؟

ادامه تحصیل سالمندان،‌ یکی از راه‌های منطقی و عاقلانه برای تامین بهداشت روانی در دوره سالمندی است. سالمندی پدیده‌ای اجتناب‌ناپذیر است و هیچ مرجعی قادر به متوقف کردن این پدیده نیست.

به گزارش شادمان، مراقبت‌های بهداشتی، مراقبت‌های اجتماعی، افزایش کیفیت زندگی، افزایش بهبود عملکرد فیزیکی سالمندان نه تنها از درصد مرگ و میر سالمندان بر اثر بیماری‌های حاد و مزمن می‌کاهد، بلکه افزایش طول عمر را با برخورداری از رفاه بیشتر همراه می‌سازد. بی‌توجهی به ابعاد مختلف این قشر و نیازهای آنان می‌تواند مانعی جدی در برابر توسعه قلمداد شود به این صورت که اگر نیازهای روانی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی این قشر نادیده گرفته شود و قابلیت‌های لازم را برای زندگی نداشته باشند. اگر جوان شدن جامعه ما در شریط حاضر امری ناگهانی و غیرمترقبه بوده است، سالمند شدن آن کاملا قابل پیش بینی است. بنابراین مدیران جامعه اگر از هم اکنون به فکر ایجاد ساختارها، تمهیدات و روال‌های لازم برای برخورد با چنین پدیده‌ای باشند، در آینده در این زمینه با امواجی از مشکلات رو به رو نخواهیم شد و در آینده می‌توانیم پاسخگوی نیازهای این لشکر عظیم باشیم.

بهداشت روانی سالمندان

در این میان اما بهداشت روانی و توجه به نیازهای روانی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چناچه این اقشار از سلامت روانی خوبی برخوردار باشند این امر تا حد زیادی بر سلامت جسمی و بهبود مناسبات اجتماعی آنان نیز اثر گذار خواهد بود و موجب جلوگیری از هدر رفتن هزینه‌های جامعه جهت درمان آنان که هزینه بالایی را نیز در بر می‌گیرد خواهد شد.

ازجمله مواردی که کمک شایانی به بهداشت روانی بازنشستگان می‌نماید تشویق و ترغیب آنان برای ادامه تحصیل و کسب مدارج تحصیلی بالاتر است. افرادی که در هنگام اشتغال به هر دلیلی نتوانسته‌اند به تحصیلات خود ادامه دهند (به ویژه از مقطع دیپلم به بالا) در هنگام بازنشستگی می‌توانند به ادامه تحصیل تشویق شوند. در این راستا مدیران جامعه می‌توانند برنامه ویژه‌ای را برای افزایش ظرفیت رشته‌های تحصیلی یا سهمیه‌ای را برای آنان در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در نظر بگیرند و حتی این امتیاز به عنوان یک مشوق برای آنان قائل شود که چنانچه موفق به اخذ مدرک تحصیلی در مقاطع بالاتر گردند طبق ضوابطی در حقوق بازنشستگی آنان اثر گذار خواهد بود. دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و مراکز آموزشی موسسات و سازمان‌ها نیز از خدمات کسانی که بعد از بازنشستگی در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا فارغ التحصیل می‌شوند با پرداخت حق الزحمه‌ا‌ی مناسب جهت آموزش نیروهای جوان استفاده نمایند.
 

 
تحصیل سالمندان

شاید نیاز به بازگو کردن نباشد که سالمندی و کهنسالی در فرهنگ و باورهای ما از چه پایه احترام و تکریم برخوردار بوده است. این مطلب را نه تنها می‌توان در فرهنگ عامه و روزمره که در فرهنگ مکتوب نیز یافت. بدین سبب در آموزه‌های ما بر آموختن از پیران و جهاندیدگان تأکید فراوان شده است.

‏البته میزان پذیرش شرایط دوره سالمندی از سوی فرد سالمند اهمیت دارد. این پذیرش در بین افراد مختلف و با فرهنگ‌های گوناگون متفاوت است، برخی به مرور از مشارکت در زندگی اجتماعی کناره می‌گیرند و در مقابل، جامعه نیز آن‌ها را به کناری می‌نهد که این خود احساس بیهودگی و افسردگی را در فرد سالمند تعمیق می‌کند. ولی برخی دیگر از سالمندان با نقش‌های جدیدی که مطابق با وضعیت آنهاست این دوره را به دورهای نسبتا فعال و رضایت بخش بدل می‌سازند.

‏در هر حال علاوه بر خصوصیات فردی، شرایط اجتماعی و به ویژه شرایط خانوادگی شخص سالمند هم بسیار مهم است. شرایط مناسب خانواده و جامعه می‌تواند شخص را به سوی پذیرش وضعیت جدید سوق دهد و شرایط نامناسب خانواده و جامعه می‌تواند او را منزوی و تنها کند. به علاوه میزان سلامت جسمی شخص سالمند در این مرحله از زندگی، عاملی مهم در وضعیت زندگی اجتماعی اوست، چرا که برای هر نوع مشارکت اجتماعی در مورد سالمندان، ابتدا میزان سلامت آنها مطرح است. برخورداری از سلامت جسمانی می‌تواند به بهبود روابط اجتماعی و مقابله با هجوم افسردگی کمک کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.