اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

با فعالیت در سالمندی همچنان احساس جوانی کنید

شاید فکر کنید که جوان ماندن با وجود افزایش سن ارثی است اما تحقیقات ثابت می کند که فعالیت در سالمندی بر تأثیر ژنتیک غلبه دارد!

به گزارش خبرنگار شادمان، با وجود اینکه گذر زمان رنگ موهایمان را خاکستری و سفید می کند و چین و چروک پیری روی صورتمان نقش می بندد، اما می توانیم با رعایت چند نکته مهم با وجود پیری، همچنان فعال باشیم و زندگیمان مختل نشود.

راز طول عمر، فعالیت در سالمندی است

یکی از راه های داشتن زندگی سالم ، فعال و برآورده کننده نیازهای شخصی، رسیدن به مفهوم پیری فعال یا سالمندی پویاست. فعالیت در سالمندی یک رویکرد جامع است که به فرد کمک می کند سلامت جسمی، روحی و اجتماعی خود را بهینه کند، در جامعه فعالانه درگیر شود و از امنیت مالی برای داشتن کیفیت خوب زندگی برخوردار باشد.

 

 

این مفهوم نه فقط وقتی “پیر می شوید” شروع می شود، بلکه طرز فکری است که برای هر کسی در هر مرحله از زندگی اعمال می شود. از نظر مراقبت های بهداشتی، پیری فعال یا همان سالمندی پویا به ارتقا زندگی سالم کمک می کند و از این رو امید به زندگی و کیفیت زندگی را برای همه افراد افزایش می دهد.
بنابراین پیر شدن آن هم به صورتی که شما به مفهوم پیری فعال برسید علاوه بر اجتناب از بیماری و عوامل خطر به حفظ عملکرد جسمی و روحی، سلامت روان و تعامل فعال با زندگی اشاره دارد.
حتما شنیده اید که پشت سر سالمندانی که پویا هستند و فعالیت دارند می گویند آنها ژنشان خوب است اما بهتر است بدانید که طبق تحقیقات انجام شده تاثیر ژنتیک تنها یک سوم است و ما بقی آن اکتسابی است و هر انسانی می تواند با رعایت توصیه های ما، به آن برسد.

 

 

خوشحال باشید

گرچه این روزها کمی سخت است اما تلاش کنید خوشحال باشید، خودتان را با شرایط وفق داده و به جای آزار رساندن به روحیه خود، از زندگی لذت ببرید. شاد بودن سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و استرس را کاهش می دهد. 
همچنین مانع ابتلا به بیماری هایی مانند چاقی یا بیماریهای قلبی و عروقی، دیابت، زوال عقل و افسردگی می شود. تحقیقات نشان می دهد که درگیر بودن با فعالیت ها، افراد و تجربیاتی که باعث شادی شما می شوند، در نهایت طول عمر شما را زیاد می کند.
 

مغز خود را تمرین دهید

مغز شما آموختن را دوست دارد. اگرچه مغز با افزایش سن کوچک می شود، اما یادگیری چیزهای جدید و به چالش کشیدن مغز با بازی ها و مهارت های جدید می تواند ارتباطات عصبی جدیدی ایجاد کند. 
در حقیقت یک “رژیم غذایی” منظم از تجربیات ذهنی جدید حل معما، یادگیری یک زبان جدید یا آموختن نوازندگی ساز می تواند باعث ایجاد خلاقیت، ذهن باز و کنجکاوی شود که در نهایت این نمونه از فعالیت در سالمندی مانع از پیر شدن شما می شود.

 

 

خودتان را دوست داشته باشید

داشتن نگرش مثبت نسبت به خود و ایجاد عزت نفس سالم در اطمینان از انتخابهایی که کرده اید، سبب جوان ماندن می شود. مراقبت خوب از خود، پذیرش روشی که دارید و اطمینان از خصوصیات خود منجر به انتخاب سبک زندگی بهتر و مراقبت بهتر از خود می شود.
 

با اجتماع در ارتباط باشید

تحقیقات نشان می دهد افرادی که در جامعه حضور دارند عمر طولانی تری دارند و کمتر در معرض ابتلا به زوال عقل و پیری هستند. افرادی که زندگی اجتماعی فعالی دارند همچنین از نظر روحی و جسمی به طور کلی بهتر هستند. بنابراین توصیه می شود تا ارتباط خود با دیگران را تقویت کنید.
 
 

تحرک داشته باشید

فعالیت در سالمندی پایه اصلی سلامتی است. افرادی که به طور منظم ورزش می کنند کمتر در معرض خطر بیماری های قلبی – عروقی، زوال عقل، دیابت، افسردگی و آرتروز قرار دارند. افراد فعال کمتر به چاقی مبتلا می شوند، بیماری که عامل ابتلا به بسیاری از بیماری هاست. 
 
 
برای داشتن تحرک حتی نیازی به دویدن یا ورزش شدید نیست بلکه باید فقط حرکت مانند پیاده روی، بالا رفتن از پله ها، حمل مواد غذایی در یک سبد به جای استفاده از چرخ دستی و … را روزانه انجام دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.