اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۲ میلیون سالمند در تهران

در جلسه امروز شورای شهر تهران عنوان که این شهر هم اکنون ۲ میلیون سالمند دارد.

به گزارش شادمان، بررسی لایحه «آئین نامه مصوبه شهر دوستدار سالمند» در دویست و هفتاد و یکمین جلسه شورای شهر مورد بررسی قرار گرفت.

در ابتدا محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر، در توضیح این لایحه گفت: این مصوبه در دوره گذشته به تصویب رسیده و تبصره‌ای در آن وجود دارد که شهرداری برای این تبصره لایحه مذکور را پیشنهاد داده است. در این لایحه جامعه هدف، تعریف سن سالمندی که افراد بالای ۶۰ سال به بالا، نوع خدمات، اهداف لایحه، نوع خدمات و تسهیلات از جمله ارائه خدمات رفاهی و تفریحی شهرداری به سالمندان تصریح شده است. اعتبار کارت خدمات سالمندی با اعتبار ۵ میلیون ریال نیز پیشنهاد شده است.

در ادامه ناهید خداکرمی رئیس کمیته سلامت شورای شهر در سوالی گفت: بنده از هیئت رئیسه متعجبم که این لایحه به کمیسیون سلامت و محیط زیست ارائه نشده است. در حقیقت در هیئت رئیسه دقت نمی‌شود که لوایح به کدام کمیسیون تخصصی می‌رود. این لایحه باید بازگشت داده شود چرا که بخش اعظم این طرح نیاز به تغییر و اصلاح دارد.

سپس حسن رسولی خزانه دار شورای شهر تهران در مخالفت با کلیات این طرح گفت: ما چندین ماه قبل مصوبه‌ای مبنی بر هدفمند سازی یارانه‌های شهرداری به اقشار نیازمند داشتیم که در این لایحه به این یارانه توجه نشده و عموم سالمندان بالای ۶۰ سال به بالا مورد توجه قرار گرفته اند. ما در شهر حدود ۲ میلیون نفر شهروند واجد شرایط این لایحه داریم که اگر بخواهیم به هرکدام کارت ۵۰۰ هزار تومانی بدهیم، به هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

رسولی تصریح کرد: به علاوه در لایحه بودجه سالیانه باید اعتبار این طرح دیده شود و در حال حاضر لایحه بودجه ارائه شده است. نظر بنده این است که تکریم سالمندان تنها مالی نیست بلکه امری فرهنگی و اخلاقی است که متأسفانه طی سال‌های اخیر در این زمینه نیز افت داشته ایم. از کجا مشخص است که تمامی سالمندان بالای ۶۰ سال شهر نیازمند هستند؟ این طرح ابعاد مالی و فرهنگی زیادی دارد و باید طرحی پخته ارائه دهیم.

در ادامه پیشنهاد بازگشت این طرح به کمیسیون اصلی از سوی خدا کرمی مطرح شد.

سپس محمد جواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران در مخالفت با این پیشنهاد گفت: شهر در حال پیری است و سالمندان ما روز به روز در حال بیشتر شدن هستند که نیاز به حمایت دارند. شهرداری موضوع بودجه این امر را دیده و تصویب این آئین نامه لازمه شهر است.

وی افزود: شهرداری این حرکت لاک پشتی را آغاز کرده و برای آن لایحه ارائه داده و نباید با بهانه‌های واهی این حرکت کوچک شهرداری که پس از سال‌ها اقدام به آن کرده است را متوقف کنیم.

سپس علیرضا امینی نایب رئیس شورای شهر گفت: بر روی این آئین نامه کار دقیقی نشده است. به عنوان مثال درباره سن سالمندی نیز عدد درستی تعیین نشده است. باید موئلفه ها به صورت دقیق مشخص شود.

بهاره آروین عضو شورای شهر نیز گفت: نرخ سالمندی در تهران دو برابر نرخ کشوری است و تهران پیرترین شهر کشور است. این آئین نامه ۳ سال است معطل مانده است و کاری برای آن نشده است. اما حال دوستان برای بررسی یک جلسه بیشتر آن، معتقدند که اجرای آئین نامه دیر می‌شود.

وی افزود: اگر می‌خواهیم آئین نامه را در حد شعار تصویب کنیم، که دیگر چیزی نمی‌توان گفت اما اگر می‌خواهیم کاری عملی انجام دهیم، باید اعتبار آن را در بودجه ۱۴۰۰ در نظر بگیریم تا یک مصوبه صوری تصویب نکنیم.

سپس محمدرضا جوادی یگانه معاون اجتماعی شهرداری تهران در توضیح این لایحه گفت: از سال ۹۱ تاکنون این آئین نامه معطل مانده است. البته بسیاری از مواد آن و تسهیلات لازم به سالمندان ارائه می‌شود اما پراکنده است. نظر ما این است که سن سالمندی در این آئین نامه به ۶۵ سال و با اولویت استفاده کارکنان شهرداری تغییر یابد.

در نهایت برگشت این آئین نامه به کمیسیون اصلی رأی نیاورد و بررسی کلیات آن به جلسه بعدی شورای شهر موکول شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.