اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

افزایش جمعیت سالمندان و تنها ۲۰ متخصص طب سالمندی در کشور

در حالی که جمعیت سالمندان در کشور در حال افزایش است امام تنها ۲۰ متخصص طب سالمندی هم اکنون در کشور فعال هستند.

به گزارش شادمان، حجت الله میرزایی، با اشاره به اجرای پروژه‌های مربوط به آینده پژوهی در وزارت رفاه، گفت: شهری شدن اقتصاد، رفتن به سوی دنیای مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات، اهمیت هرچه بیشتر آب و انرژی در آینده، لزوم تمرکز بر نقش زنان هم به عنوان مخاطبان و هم به عنوان شرکای اجتماعی در بنگاه‌های اقتصادی، افزایش سهم آسیایی‌ها در تأثیرگذاری بر پیشرفت‌های دنیای مدرن، افزایش درآمد سرانه، افزایش امید به زندگی و به تبع آن، افزایش آمار سالمندان در جهان و ایران موجب شده است روز به روز بیشتر نیازمند پیش بینی آینده و برنامه ریزی برای آن باشیم.

وی با بیان اینکه تا سال ۱۴۱۵ سهم سالمندان ایران از ۹.۵ درصد جمعیت به ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت، افزود: امروزه متأسفانه برای جمعیت ۸ میلیون نفری سالمندان کشور تنها ۲۰ پزشک متخصص طب سالمندی داریم.

میرزایی ادامه داد: پیش بینی می‌شود در سال ۱۴۰۰ اقتصاد ایران بین ۱.۵ تا ۳ درصد رشد خواهد یافت که با توجه به آثار دوران تحریم و پایین آمدن قیمت نفت در سال گذشته افزایش قابل توجهی خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه از حالا باید به استقبال سال ۱۴۰۰ برویم و برای آن برنامه ریزی کنیم، افزود: بخش خصوصی می‌تواند از این شرایط بهترین بهره را ببرد، ولی مشکل اصلی سطح پایین تخصص و دانش نسبت به تحولات جهانی و آشنایی نداشتن به زبان گفتگو با نظام جهانی است.

میرزایی بار دیگر با تاکید بر اینکه در سطوح خرد و کلان، مدیریت مهمترین مؤلفه تعیین کننده است، گفت: حتی در سخت‌ترین دوران‌های مراودات بین المللی، ویژگی‌های مدیریتی می‌توانند اثرگذار باشند و شکل گیری یک بازار رقابتی مدیران چیزی است که در آینده به شدت به آن نیاز داریم.

وی ادامه داد: آنچه تعیین کننده است، فقط رزومه تحصیلی یا سابقه مدیریتی نیست، بلکه مهم‌تر از آن عملکرد و دستاوردهای مدیران بنگاه‌های اقتصادی است که باید معیار و مبنای انتخاب آنان قرار گیرد و ایجاد بازار رقابتی مدیران حرفه‌ای یک ضرورت اجتناب ناپذیر است که کمک می‌کند تا قدر و قیمت مدیران به درستی مشخص شود.

میرزایی با بیان اینکه متأسفانه در پنج دهه گذشته فاقد استراتژی و توسعه صنعتی در کشورمان بوده‌ایم، افزود: کوچک و پراکنده بودن بنگاه‌های صنعتی و مکان‌یابی غلط برای آنها، فقدان زنجیره ارزش و فرسودگی ماشین آلات و عقب ماندگی تکنولوژیک، موجب آسیب پذیری آنها شده است.

وی تصریح کرد: علاوه بر این، ساختار نامناسب منابع انسانی، یعنی تعداد و ترکیب نامناسب منابع انسانی، سطح پایین بهره‌وری و سطح پایین تحقیق و توسعه (R&D) در سازمان‌ها از جمله موارد آسیب رسان برای شرکت‌ها هستند.

میرزایی بر لزوم ایجاد رقابت درونی برای ارتقا سطح بهره وری تاکید کرد و گفت: بورسی شدن بنگاه‌ها کمک می‌کند تا بتوانیم اثربخشی آنها را محاسبه کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.