اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چرا ازدواج مجدد برای سالمندان توصیه می شود؟

تشکیل خانواده و ازدواج در سنین کهنسالی شاید برای فرزندان کمی غیر منتظره و عجیب باشد اما باعث می شود مرد و زن در این سنین تنها نباشند و با داشتن هم کلام و همراه روحیه خود را حفظ نمایند.

به گزارش شادمان، ازدواج حق هر انسانی است و آن را باید به عنوان بخش زیبایی از زندگی در نظر گرفت، ازدواج جوانان و سالمندان دو مقوله جدا از هم هستند و هر یک هدفی را دنبال میکنند. افراد سالمند بیشتر قصد دارند از تنهایی رهایی یابند و همراه پیدا کنند.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس،  ازدواج حق هر انسانی است و آن را باید به عنوان بخش زیبایی از زندگی در نظر گرفت، ازدواج جوانان و سالمندان دو مقوله جدا از هم هستند و هر یک هدفی را دنبال میکنند. افراد سالمند بیشتر قصد دارند از تنهایی رهایی یابند و همراه پیدا کنند.

تنهایی در افرادی که توانمندی جسمی کمتری دارند، نمود شدیدتری دارد چون هر چه سن بالاتر میرود، سالمند کمتر میتواند از خانه خارج شود. پس تعاملات اجتماعی او هم کم میشود و ساعات بیشتری از اوقات خود را باید به تنهایی سپری کند.

بنابراین تنهایی، بیشتر احساس میشود. از سویی، فرزندان نیز ازدواج کرده‌اند یا در شهر دوری هستند و ممکن است به‌دلیل مشغله کاری نتوانند زیاد به پدر یا مادر تنهای خود سربزنند. در نتیجه سالمند منزوی‌تر و تنهایی مضاعف میشود.

سالمندان خانمی که تنها شده‌اند بیشتر ممکن است دچار مشکل شوند چون بعضی از آنها با فوت همسر درآمد خود را از دست میدهند یا با افت درآمد مواجه میشوند.

مردان تنها معمولا از نظر عاطفی مشکل پیدا میکنند.مردان به حمایت بیشتری نیاز دارند و اغلب آنها بعد از مرگ همسر طول عمر کوتاهی دارند. تنهایی میتواند آسیب روانی جدی به مردان سالمند که همسرشان را از به تازگی دست داده‌اند، وارد کند

بسیاری از سالمندان با فوت همسر خود تصور میکنند زندگی آنها نیز رو به اتمام است و انتظار مرگ را میکشند. این وضعیت میزان امیدواری به زندگی را کاهش میدهد. حتی افسردگی نیز در سالمندانی که تنها زندگی میکنند به مراتب بیشتر از سالمندانی است که همدمی کنار خود دارند.

این افراد کمتر به وضعیت و امور زندگیشان میرسند. حتی غذا خوردن آنها هم تغییر میکند که تاثیر منفی روی جسم دارد.

بسیاری از سالمندان هم دارو مصرف میکنند. افسردگی و کاهش امید به زندگی باعث میشود آنها داروها را نامرتب مصرف کنند یا اصلا استفاده نکنند که قطعا تبعات بدی در پی خواهد داشت.

با ازدواج سالمند دغدغه فرزندان کمتر میشود. اینکه مطمئن باشیم کسی کنار والد است و از او محافظت میکند و در مواقع اضطراری خبررسانی خواهد کرد، بسیار مهم است. از طرفی داشتن یک همدم خوب انگیزه ایجاد میکند. یک فرد تنها شاید حوصله رفتن به پارک، مراسم مذهبی، دید و بازدید و… را نداشته باشد ولی داشتن همراه تاثیر زیادی در روحیه افراد و انگیزه آنها دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.