اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۱۰ معضلی که سلامت سالمندان را تهدید می کند

با افزایش سن و عبور از ۶۰ سالگی، ۱۰ معضل اصلی سراغ انسان می آید که می تواند شرایط زندگی رابرای او سخت کند اما نگران نباشید با شناخت این ۱۰ مورد می توان از بروز آنها جلوگیری کرد.

به گزارش خبرنگار شادمان، پیر شدن می تواند ترسناک به نظر برسد مخصوصا زمانی که موها سفید می شوند، چین و چروک روی صورت و دست ها می نشیند و مهمتر از بقیه درست زمانی که محل پارک کردن خودرو را از یاد می بریم.
افزایش سن می تواند مسائلی در سلامتی ایجاد کند. با توجه به اینکه سالمندان ۱۲ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهند و تا سال ۲۰۵۰ به سرعت به بیش از ۲۲ درصد می رسند، درک چالش های پیش روی این افراد بسیار مهم است.
مهتر اینکه این مسائل را باید تشخیص دهیم و راهکاری برای مقابله با ان داشته باشیم. ما به شما ۱۰ مسئله اصلی را معرفی می کنیم و تا جایی که امکان دارد راهکاری نیز پیش پای شما قرار می دهیم تا هم خود برای روزهای سالمندی اماده باشید و هم بتوانید مراقب عزیزانتان باشید.

۱٫ سلامت جسمانی
بر اساس آمارها حدود ۹۲ درصد از سالمندان حداقل یک بیماری مزمن و ۷۷ درصد حداقل دو بیماری دارند.
بیماری های قلبی، سکته، سرطان و دیابت از شایع ترین و پرهزینه ترین بیماری های مزمن سلامتی هستند که سالانه دو سوم مرگ و میر را سبب میشوند. به همینمنظور است که پزشکان به انجام معاینه سالانه، حفظ رژیم غذایی سالم و داشتن تحرک و انجام ورزش توصیه میکنند.
اینروزها چاقی یک مشکل رو به رشد در میان افراد مسن است و انجام این رفتارهای سبک زندگی می تواند به کاهش چاقی و بیماری های مزمن مرتبط کمک کند.

 

۲٫ سلامت شناختی
سلامت شناختی بر توانایی فرد در تفکر، یادگیری و به خاطر سپردن متمرکز است. رایج ترین مسئله بهداشت شناختی که سالمندان با آن روبرو هستند زوال عقل و از دست دادن عملکردهای شناختی است.
تقریباً ۴۷٫۵ میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و پیش بینی می شود این تعداد تا سال ۲۰۵۰ تقریباً سه برابر شود.
شایع ترین شکل زوال عقل بیماری آلزایمر است. براساس اعلام موسسه ملی پیری آمریکا، سایر بیماری ها و بیماری های مزمن خطر، خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهند.

 

سوء مصرف موادمخدر، دیابت، فشار خون بالا، افسردگی، اچ آی وی و سیگار می توانند خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهند. بنابراین مقابله با اینها می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را نیز کاهش دهد.
اما بهتر است بدانید که برای زوال عقل درمانی وجود ندارد و پزشکان تنها می توانند یک برنامه درمانی و داروهایی برای مدیریت بیماری تجویز کنند.

 

۳٫ سلامت روان
طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیش از ۱۵ درصد بزرگسالان بالای ۶۰ سال از اختلال روانی رنج می برند. یک اختلال روانی رایج در میان سالمندان افسردگی است که در ۷ درصد از افراد مسن رخ می دهد.
متأسفانه ، این اختلال روانی غالباً تشخیص داده نمی شود و تحت درمان قرار نمی گیرد. از آنجا که افسردگی می تواند از عوارض جانبی بیماریهای مزمن باشد، بار دیگر توصیه می شود تا به درمان این بیماریها بپردازید.
علاوه بر این، ترویج سبک زندگی سالم مانند بهبود شرایط زندگی و حمایت اجتماعی از خانواده، دوستان یا گروه های پشتیبانی می تواند به درمان افسردگی کمک کند.

 

۴٫ آسیب جسمی
هر ۱۵ ثانیه یک بزرگسال مسن به علت سقوط و زمین خوردن در اورژانس بستری می شود. هر ۲۹ دقیقه یک سالمند در اثر زمین خوردن می میرد.
از آنجا که افزایش سن باعث کوچک شدن استخوان ها و از بین رفتن قدرت و انعطاف پذیری عضلات می شود، افراد سالخورده بیشتر مستعد از دست دادن تعادل، کبودی و شکستگی استخوان هستند.

 

پوکی استخوان و آرتروز این موضوع را شدت می بخشند، با این حال، زمین خوردن پیش می اید اما در بسیاری از موارد می توان از طریق آموزش، افزایش فعالیت بدنی و تغییرات در خانه از آنها جلوگیری کرد.

 

۵- اچ آی وی و سایر بیماری های مقاربتی

در سال ۲۰۱۳ ، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها دریافتند که در آمریکا ۲۱ درصد موارد ابتلا به ایدز در سالمندان بالای ۵۰ سال رخ داده است و ۳۷ درصد از مرگ و میرها در همان سال به افراد بالای ۵۵ سال اختصاص داشت.
نیازها و توانایی های جنسی ممکن است با افزایش سن تغییر کند، میل جنسی به طور کامل از بین نمی رود. بعید به نظر می رسد افراد مسن از وسایل پیشگیری و بهداشتی هنگام آمیزش استفاده کنند اما به یاد داشته باشید که سیستم ایمنی ضعیف افراد مسن را مستعد ابتلا به HIV می کند.
تشخیص دیرهنگام HIV در میان افراد مسن معمول است زیرا علائم HIV بسیار شبیه به علائم پیری طبیعی است، این امر درمان و جلوگیری از آسیب به سیستم ایمنی را دشوارتر می کند.

 

۶٫ سوء تغذیه
سوءتغذیه در افراد مسن بالای ۶۵ سال اغلب تشخیص داده نمی شود و می تواند منجر به سایر موارد بهداشتی در سالمندان مانند ضعف سیستم ایمنی بدن و ضعف عضلانی شود.
سوءتغذیه می تواند از دیگر مشکلات سلامتی (افراد سالمند مبتلا به زوال عقل ممکن است خوردن را فراموش کنند)، افسردگی، اعتیاد به الکل، محدودیت های غذایی، کاهش ارتباط اجتماعی و درآمد محدود ناشی شود.
 تعهد به تغییرات اندک در رژیم غذایی، مانند افزایش مصرف میوه و سبزیجات و کاهش مصرف چربی و نمک اشباع، می تواند به مسائل تغذیه ای در افراد مسن کمک کند.

 

۷٫ اختلالات حسی
اختلالات حسی، مانند بینایی و شنوایی در افراد بالای ۷۰ سال بسیار شایع است. طبق آمار از هر شش بزرگسال یک نفر دارای ضعف بینایی است و از هر چهار نفر یک نفر دچار کم شنوایی است.
خوشبختانه هر دوی این مسائل به راحتی توسط وسایلی مانند عینک یا سمعک قابل درمان هستند. فن آوری های جدید ارزیابی کاهش شنوایی و پوشیدنی سمعک را افزایش می دهند.

 

۸٫ سلامت دهان و دندان
سلامت دهان و دندان که اغلب افراد ان رانادیده میگیرند یکی از مهمترین موضوعات سالمندان است. طبق آمار حدود ۲۵ درصد از بزرگسالان بالای ۶۵ سال دیگر دندان های طبیعی خود ندارند.
مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان می تواند منجر به مشکل در حفظ رژیم غذایی سالم، عزت نفس پایین و سایر شرایط سلامتی شود. خشکی دهان ، بیماری لثه و سرطان دهان  از دیگر مسائلی است که سالمندان با آن درگیر هستند.
با انجام معاینات منظم دندانپزشکی می توان این شرایط را کنترل و یا از آنها جلوگیری کرد.

 

۹٫ سوءمصرف موادمخدر
سوءمصرف موادمخدر به طور معمول مربوط به الکل یا مواد مخدر در میان سالمندان شیوع بیشتری نسبت به حد تصور شده دارد.
از آنجا که بسیاری سالمندان را مستعد ابتلا به سوءمصرف موادمخدر نمی دانند، در بیشتر موارد در معاینات پزشکی نادیده گرفته می شود. علاوه بر این، برای بزرگسالان مسن اغلب چندین نسخه تجویز می شود تا در طولانی مدت مورد استفاده قرار گیرند.

 

۱۰٫ کنترل ادرار و یبوست
بی اختیاری و یبوست هر دو در پیری شایع هستند و می توانند کیفیت زندگی افراد مسن را تحت تأثیر قرار دهند. علاوه بر تغییرات مرتبط با سن، ممکن است یکی از موارد که در سطرهای پیشین گفتیم عامل بروز آن باشد.

 

مانند عدم استفاده از یک رژیم غذایی متعادل و رنج بردن از بیماری های مزمن سلامتی. کلینیک مایو برای جلوگیری از این مشکلات سلامتی سالمندان، حفظ وزن سالم، داشتن رژیم غذایی سالم و ورزش منظم را پیشنهاد می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.