اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چگونه با استرس مراقبت از سالمندان کنار بیاییم؟

مراقبت مداوم از یک سالمند حتی اگر پدر یا مادرمان باشد، می تواند احساس خستگی را در ما ایجاد کند، اما با رعایت چند نکته مهم می توانیم بر این احساس غلبه کنیم.

به گزارش خبرنگار شادمان، گرچه مراقبت از یک عزیز می تواند هم پاداش معنوی داشته باشد و هم سبب ایجاد حس خوب در انسان شود اما این مراقبت موجب بروز استرس زیادی در ما می شود.
مراقبت از یک فرد سالمند به خصوص اگر مبتلا به بیماری خاصی باشد شاید در طولانی مدت سبب خستگی و از دست رفتن روحیه ما شود. این استرس مراقبت از سالمند اگر کنترل نشود می تواند بر سلامتی، روابط و وضعیت روحی شما تاثیر منفی بگذارد. تا جاییکه دیگر نه ما می توانیم به مراقبت ادامه دهیم و نه سالمند عزیزمان تمایلی به حضور ما در کنارش داشته باشد.
به همین دلیل است که مراقبت از سلامت جسمی و روحی خودمان نیز به اندازه سلامت روحی و جسمی سالمند اهمیت پیدا می کند. ما در این گزارش سعی می کنیم تا به شما علائم خستگی و از دست رفتن روحیه هنگام مراقبت از سالمندان را نشان دهیم و راهکارهایی برای رفع استرس به شما پیشنهاد دهیم.

 

 
با شناختن علائم  استرس ناشی ازمراقبت از سالمندان می توانیم بلافاصله جلوی پیشروی این استرس را بگیریم و اوضاع را برای خودمان و سالمند بهبود دهیم.
این نشانه ها می توانند موارد زیر باشند:

  1. اضطراب، افسردگی، تحریک پذیری.

  2. احساس خستگی و فرار کردن از سالمند.

  3. پیدا شدن اختلال خواب.

  4. واکنش بیش از حد به مزاحمت های جزئی.

  5. مشکلات سلامتی جدید یا بدتر شدن قبلی ها.

  6. اختلال در تمرکز.

  7. زودرنج شدن.

  8. تمایل به مصرف سیگار یا پرخوری.

  9. بی توجهی به مسئولیت ها.

  10. کاهش فعالیت هاییکه پیش از این در اوقات فراغت انجام می دادیم.

  11. انرژی بسیار کمتری نسبت به گذشته داریم.

 

 

  12. به نظر می رسد خیلی سریع به انواع سرماخوردگی یا آنفولانزا مبتلا می شویم.

  13. خستگی مفرط حتی بعد از خواب طولانی مدت.

  14. غفلت از نیازهای خود و اهمیت ندادن به خود.

  15. عدم احساس رضایت از مراقبت از سالمند.

  16. زود عصبانی شدن از دست فرد سالمند.

  17. احساس ناتوانی و ناامیدی در خود.

 

 

  چگونه کنار بیاییم؟  

اگر یکی از علائم و نشانه هایی که در بالا ذکر شد را داریم باید سعی کنیم که آن را بر طرف سازیم. اما چگونه؟ با رعایت نکات زیر می توانیم استرس خود را کنترل کرده و نگذاریم کار به جایی برسد که از نبود سالمند و عزیزمان خوشحال شویم.

۱٫ احساس ناتوانی را از خود دور کنیم. احساس ناتوانی در انجام کاری عامل شماره یک افسردگی به شمار می رود، به ویژه اگر احساس کنیم در نقشی گیر کرده ایم که انتظار نداریم یا از تغییر اوضاع به سمت بهتر شدن ناتوان هستیم.

۲٫ شرایط را بپذیریم و با آن کنار بیاییم. شاید بیمار شدن عزیزمان سبب شود تا ما روحیه خود را از دست دهیم و شرایط زندگی ما و خانواده را تغییر دهد، اما مهمترین نکته این است که باید شرایط را بپذیرم و با آن کنار بیایی. بالاخره اتفاقی است که افتاده و نمی توانیم آن را تغییر دهیم، بهتر از با پذیرش شرایط جدید خود را آماده مراقبت از عزیزمان کنیم.

۳٫ از عمق جان مراقب بودن را قبول کنیم. شاید پیش خود بگوییم که مراقبت از سالمندمان اجباری است و با وجود عدم تمایل نیز باید آن را انجام دهیم، اما این طرز تفکر سبب می شود تا در ادامه از مراقبت لذت نبریم و دچار مشکل شویم.
بنا بر این وقتی تصمیم گرفتیم از سالمند و عزیزمان مراقبت کنیم، این تصمیم باید از اعماق وجود باشد و هیچ تردیدی در آن نداشته باشیم.

 

۴٫ به کارهایی فکر کنیم که می تواند موجب صمیمی تر و نزدیک تر شدن به سالمندمان شود.

۵٫ نگذارید مراقبت از سالمند همه زندگی ما  شود. این کار نباید هرگز زندگی عادی ما را تحت تاثیر قرار دهد و سبب شود تا ما به سمت تغییر در زندگی خود برویم. این بزرگترین آفتی است که مراقبت از سالمند می تواند برای ما داشته باشد.

۶٫ به مسائلی که نمیتوانیم حل کنیم فکر نکنیم و درعوض تمرکزمان را روی حل مشکلات قرار دهیم. اگر برادرمان نمیتواند به ما در نگهداری از پدر و مادر پیر کمک کند، جای ناراحت شدن از برادر به این فکر کنیم که چگونه باید این مشکل را برطرف کنیم.

۷٫ دنبال تغییر شرایط و پیروزی های بزرگ نباشیم و با هرتغییر مثبتی خوشحال شویم و آن را جشن بگیریم.

۸٫ تلاش های خود را تحسین کنیم. اگر فرد سالمند نمیتواند قدردانی از زحمات ما را به زبان بیاورد، جای ناراحتی بهتر است خودمان، خودمان را تحسین کنیم و متشکر از خودمان باشیم.

۹٫ در انجام امور از فرد سالمند کمک بگیریم. هرگز سعی نکنیم تمام مسئولیت ها و کارها را خودمان به تنهایی به عهده بگیریم. ما می توانیم در انجام امور از سالمند کمک بگیریم. این کار هم به سبک شدن کارهای ما کمک می کند و هم سبب افزایش روحیه سالمند میشود.

۱۰٫ از هرکسی که اطرافمان هست و می تواند در مراقبت به ما کمک کند، کمک بگیریم تا وقتی برای استراحت داشته باشیم.

۱۱٫ نیازها و توقعات خود از دیگران را به زبان بیاوریم. انتظار نداشته باشیم که دوستان و اعضای خانواده به طور خودکار از نیاز ما مطلع شوند.

۱۲٫ اگرکسی داوطلب کمک به ما شد، نه نگوییم. لیستی از کارهای کوچک که دیگران به راحتی می توانند درانجام آن کمک کنند، تهیه کنیم.

۱۳٫ به مرخصی برویم و استراحت کنیم. همانگونه که ما از سر کاررفتن خسته می شویم و نیاز به تعطیلات داریم، از مراقبت از سالمند نیز خسته می شویم و نیاز داریم تا مدتی را استراحت کنیم. بنابراین از کسانی که می توانند به ما کمک کنند، کمک بگیریم و مدتی را به تعطیلات برویم.

۱۴٫ ارتباطات اجتماعی خود با دیگران اعم از دوستان و فامیل را حفظ کنیم و گاهی با آنها صحبت کنیم، بیرون برویم وخوش بگذرانیم.

۱۵٫ به انجام کارهایی بپردازیم که از آن لذت می بریم. این کار می تواند آواز خواندن،خطاطی،بازی یا ورزش کردن باشد. حتی گاهی آشپزی هم لذت بخش است. خودمان را از کارهایی که از انجام آن لذت می بریم محروم نکنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.