اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

کنترل فشار خون در سالمندان و ۵ نکته طلایی

به گزارش خبرنگار شادمان، فشار خون بیماری است که بیشتر افراد سالمند با آن درگیر هستند. بیماری که نتیجه سبک زندگی اشتباه در دوران جوانی و میانسالی است و نتیجه خود را بعد از ۶۰ سالگی نشان می دهد.
بیشتر اطرافیان ما که ۶۰ سالگی را رد کرده اند، اکنون درگیر بیماری فشار خون هستند، فشار خون آنها یا بالاست یا پایین و در بسیاری از مواقع ما نمی دانیم چگونه باید به آنها در کنترل فشار خون کمک کنیم.
ما در این گزارش ۵ ترفند را به شما معرفی می کنیم که می توانیم به کمک آنها فشار خون خود را کنترل کرده یا با استفاده از این ترفندها به سالمندان اطرافمان کمک کنیم.

 

گام اول: افزایش فعالیت بدنی
مانند سایر عضلات بدن، قلب نیز با ورزش قوی تر می شود بدان معنا که قادر خواهد بود خون را به طور موثرتری به رگ ها پمپاژ کند. فعالیتهای هوازی منظم همچنین می تواند به بهبود سطح کلسترول نیز کمک کند.
اما به یاد داشته باشید که اگر بیماری قلب دارید، قبل از شروع هر ورزشی با پزشک خود مشورت کنید تا او ورزش و میزان فعالیت مناسب روزانه را به شما یاد آوری کند.
اگر اطرافیانتان نیز سالمند هستند و می خواهند ورزش کنند، به یاد داشته باشید که اگر بیماری قلبی دارند، مانع آنها شوید تا با پزشک متخصص مشورت های لازم را انجام دهید.
اگر بیماری قلبی ندارند که آنها را وادار به انجام فعالیت های روزانه مانند دویدن، پیاده روی سریع، دوچرخه سواری یا شنا و پیاده روی در آب کنید.
نکته مهم این است که نیت کردن کافی نیست و شما باید ورزش را به یک عادت روزانه تبدیل کنید. 

 

نکته دیگر این است که هرگز برای شروع ورزش با ورزش های سنگین آغاز نکنید. از ورزش های سبک شروع کنید و کم کم آن را سنگین کنید. اگر ۵ روز در هفته و هربار ۳۰ دقیقه ورزش کنید شاید ابتدا طاقت فرسا باشد اما به مرور و با تعیین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت به آن عادت می کنید.
برای اینکه سالمند از ورزش خسته نشود برای او فعالیت هایی را در نظر بگیرید که از آنها لذت می برد. اگر مثلاً از دویدن متنفر هستند اما به یوگا یا رقص علاقه دارند، آنها را مجبور نکنید که هر روز روی تردمیل بروند.

 

گام دوم: تعیین رژیم غذایی مناسب
به یاد داشته باشید که غذاهایی که می خورید می توانند تأثیر عمده ای در فشار خون شما داشته باشند. جای تمرکز روی غذاهای خاص، تعیین الگوی غذایی مناسب بهترین اقدام است.
اگر سالمند هستید یا فرد سالمندی در اطراف شما هست، غذاهای فرآوری شده مانند سوییس و کالباس و میان وعده های شیرین را از سفره حذف کنید.
برای این منظور حتما حذف نمک و کربوهیدرات را در دستور کار قرار دهید و جای آن مصرف میوه و سبزیجات را افزایش دهید.
به طور مثال شما می توانید رژیم مدیترانه ای را که بر خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه، آجیل، ماهی، روغن زیتون و فقط مقدار کمی گوشت و پنیر تأکید دارد را مبنا قرار دهید. در رژیم مدیترانه ای مصرف نان های تصفیه شده، غذاهای فرآوری شده و گوشت قرمز محدود شده است و همین امر به کاهش احتمال سکته مغذی و بیماری قلبی مینجامد.
همچنین دریافت پتاسیم و مصرف مواد غنی از پتاسیم را در دستور کار قرار دهید. موز، پرتقال، کلم بروکلی و اسفناج همگی سرشار از پتاسیم هستند.
مصرف غذاهای کنسرو شده و فرآوری شده را کاهش دهید. سعی کنید بیشتر غذای خانگی مصرف کنید و حتی الامکان موادی که با آن غذا تهیه میکنید، تازه باشد و غذا را نیز بی نمک تهیه بپزید.
از ادویه های مختلف به عنوان جایگزین نمک استفاده کنید. گیاهان تازه مانند ریحان، آویشن یا پیاز کوهی یا ادویه های خشک مانند فلفل دلمه ای، یا زیره سبز را امتحان کنید تا وعده غذایی شما بدون نمک هم طعم دار شود.

 

گام سوم: کاهش وزن
تحرک با وزن اضافی قلب شما را وادار می کند که برای گردش خون بیشتر، بیشتر کار کند بنا بر این هرچه وزن بیشتری داشته باشید خطر ابتلا به فشار خون هم بالا می رود.
به یاد داشته باشید که از دست دادن تنها ۱۰ کیلوگرم می تواند فشار خون شما را تا ۱۰ میلی متر جیوه کاهش دهد.
اما همانگونه که می دانید کاهش وزن آن هم ۱۰ کیلوگرم اصلا کار ساده ای نیست و نمی تواند چند روزه به دست بیاید. بنابراین ممارست شما را می طلبد در اینکه بخواهید وزنتان کم شود و از دست نیافتن به آن خسته نشوید.

 

گام چهارم: کاستن از استرس
در دنیای پرتلاطم امروز بسیاری از ما دائما احساس ضعف و پریشانی می کنیم. گرچه همه استرس ها برای شما مضر نیستند، اما استرس مداوم و مزمن می تواند بر فشار خون و سلامت قلب شما تأثیر بگذارد. 
علاوه بر ورزش و رژیم، روش های زیادی وجود دارد که می توانید با آن به مقابله با استرس بروید و بدن و ذهن خود را به تعادل برسانید. یکی از متدهای و تمرین های مخصوص آرامبخشی را انتخاب کنید، با نفس کشیدن های عمیق به مدت یک تا دو دقیقه می توانید استرس را از خود دور کنید و به آرامش برسید.
سعی کنید با نوشیدن یک لیوان آب هنگام عصبانیت، بدن خود را آرام یا با 
با یک دوست صمیمی و رازدار صحبت کنید. هیچ چیز موثرتر از گفتگوی رو در رو با دوست یا عزیزتان استرس را کاهش نمی دهد. 
به اندازه کافی بخوابید چرا که کم خوابی میزان استرس را افزایش می دهد. 

 

مرحله ۵: ترک سیگار
نیکوتین موجود در تنباکو باعث ترشح آدرنالین در بدن می شود که سیستم عصبی شما را تحریک می کند و قلب شما را مجبور می کند برای گردش خون بیشتر کار کند. 
این امر ضربان قلب و فشار خون شما را افزایش می دهد. نیکوتین همچنین می تواند در برخی از داروهای فشار خون تداخل ایجاد کند.
می دانیم ترک سیگار آسان نیست اما در صورت ترک سیگار بلافاصله سیستم گردش خون شما اصلاح می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.