اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۳ ترفند بی نظیر برای درمان افسردگی در سالمندان

افسردگی یک بیماری شایع در میان سالمندان محسوب می شود اما با رعایت ۳ نکته خیلی مهم اما ساده می توان مانع از ابتدا به افسردگی شوید.

به گزارش خبرنگار شادمان، افسردگی بیماری هست که در تمام سنین الخصوص سنین بالاتر و در سالمندان بیشتر دیده می‌شود. بهتر است بدانید که افسردگی در هر سنی بروز می کند و سالمندان نیز در معرض ابتلا به این اختلال روحی هستند. 
بسیاری از افراد بر این باورند که افسردگی سالمندان امری طبیعی است اما لازم به ذکر است که سالمندان نیز مانند هر شخص دیگری باید تحت درمان قرار گیرند. افسردگی بالینی در سالمندان شیوع دارد، اما نباید تصور کرد بروز این عارضه در سالمندی طبیعی است.
نکته مهم این است که درصد کمی از سالمندان دچار افسردگی، تحت درمان قرار می گیرند، شاید به این دلیل که علائم افسردگی در سالمندان گاهی با علایم معمول این بیماری تفاوت دارد. همچنین افسردگی در سالمندان اغلب با آثار ناشی از بیماری های متعدد و داروهایی که مصرف می کنند، اشتباه می شود.
در ادامه ما ۴ ترفند برای درمان افسردگی سالمندان به شما معرفی می کنیم.

۱٫    با دیگران در ارتباط باشید
اگر افسرده هستید ، ممکن است نخواهید کاری انجام دهید یا کسی را ببینید. اما انزوا فقط افسردگی را بدتر می کند. به خودی خود ، حفظ چشم انداز و تلاش لازم برای غلبه بر افسردگی ممکن است دشوار باشد. 
بنابراین سعی کنید با دیگران ارتباط برقرار و زمان تنها بودن را محدود کنید. اگر نمی توانید برای معاشرت بیرون بروید، عزیزانتان را به خانه دعوت کنید یا از طریق تلفن و تماس تصویری ارتباط مداوم داشته باشید.

اما به یاد داشته باشید ارتباط دیجیتال جایگزینی برای تماس رو در رو نیست. تمام تلاش خود را بکنید تا روزانه افراد را شخصاً ببینید. 
وارد دنیای واقعی شوید. سعی کنید تمام روز را در خانه نمانید به پارک بروید با یک دوست ناهار بخورید یا به موزه و سینما بروید.

 

وقت خود را صرف کارهای داوطلبانه کنید. کمک به دیگران یکی از بهترین راه ها برای احساس بهتر بودن در مورد خود و گسترش شبکه اجتماعی است.
کلاس یا باشگاه بروید. به یاد داشته باشید که هرگز نباید از آموختن دست بکشید، شرکت در کلاس های آموزشی علاوه بر اینکه سبب می شود روند زوال عقل به تاخیر بیفتد، سبب ایجاد ارتباطات شده و این برای درمان افسردگی مناسب است.
همچنین حضور در باشگاه های ورزشی نیز علوه بر آنکه سلامت جسم شما را به دنبال دارد، سبب سلامت روحی نیز شده و به علاوه موجب تقویت ارتباطات اجتماعی نیز می شود.
بخندید، سعی کنید حتماروزانه فضایی ایجاد کنید که موجب خندیدن شما شود. می توانید به تماشای فیلم های خنده دار بنشینید یا در جمع های دوستانه شرکت کرده و همراه دوستانتان بخندید.

 

۲٫    برای زندگی خود هدفگذاری داشته باشید
برای زندگی خود هدفگذاری کنید چرا که شما با بازنشست شدن بسیاری از اهداف گذشته خود را از دست داده اید و به بسیاری دیگر دست پیدا کرده اید. بنابراین لازم است که اهداف جدیدی را دنبال کنید. شاید مسائل مالی بتواند انگیزه مناسبی برای شما باشد
سعی کنید یکی از اهداف شما اموختن مهارت جدید باشد. به همین منظور می توانید در کلاس های مختلف ثبت نام کنید. این کلاس ها می تواند آموختن زبان خارجی یا نواختن یک ساز باشد. 
به ظاهر  خود اهمیت دهید. اگرچه شما اکنون بازنشست شده اید و نیاز نیست هر روز صبح برای حضور در محل کار ماده شوید، اما لازم است که آراستگی خود را حفظ کنید چرا که تاثیر بسیار مستقیمی روی افسردگی می گذارد.
به مسافرت بروید و از شهرهای دیگر دیدن کنید، آشنایی با دیگران می تواند موجب افزایش نشاط شما شود و همچنین دیدن مکان هایی که تا به حال ندیده اید، اوقات مفرحی را برای شما به ارمغان می آورد.

 

۳٫    به دنبال عادت های سالم باشید
وقتی افسرده هستید ، یافتن انگیزه برای انجام هر کاری دشوار است چه رسد به اینکه دچار بیماری هم باشید.
بنابراین اولین اقدام می تواند ورزش باشد. ورزش یک درمان قدرتمند افسردگی است. در حقیقت ، تحقیقات نشان می دهد که می تواند به اندازه داروهای ضد افسردگی ورزش بر کاهش افسردگی تاثیرگذار است.
از هر بهانه ای برای ورزش کردن استفاده کنید، به طور مثال خودروی خود را دورتر از محل خرید پارک کنید تا مسافتی را قدم بزنید. باغبانی کنید و اگر مشکل زانو درد ندارید، جای آسانسور از پله استفاده کنید.
عادت های غذایی خود را اصلاح کنید، سعی کنید موادمغذی مصرف کنید و از مصرف مواد مضر پرهیز کنید.
با به حداقل رساندن قند و کربوهیدرات های تصفیه شده شروع کنید. غذاهای شیرین و نشاسته ای می توانند موجب افزایش وزن سریع شما شوند در مقابل روی پروتئین با کیفیت، کربوهیدرات های پیچیده و چربی های سالم تمرکز کنید.

 

خوب بخوابید. بسیاری از افراد مسن با مشکلات خواب، به ویژه بی خوابی دست و پنجه نرم می کنند. اما کمبود خواب افسردگی را بدتر می کند. هر شب بین ۷ تا ۹ ساعت بخوابید.
زیر نور خورشید بروید. نور خورشید می تواند به افزایش سطح سروتونین، بهبود خلق و خوی شما و کنار آمدن با اختلال عاطفی فصلی (SAD) کمک کند. در صورت امکان ، در ساعات روشنایی روز بیرون بروید و حداقل ۱۵ دقیقه زیر نور خورشید بمانید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.