اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۹ ترفند دانشمندان برای تقویت حافظه

برای تقویت حافظه هیچگاه دیر نیست و هرگز نباید از تمرین دادن مغز دست کشید. ما ۹ ترفندی که دانشمندان برای تقویت حافظه شان به کار می برند را به شما می آموزیم.

به گزارش خبرنگار شادمان، مغز انسان نیز به مانند سایر اعضای بدن برای حفظ قدرت خود نیاز به ورزش دارد. البته در این میان رمز اول داشتن یک حافظه قوی داشتن سلامت و نشاط است.
ا به شما ۹ ترفندی را می آموزیم که به کمک آنها می توانید ذهن خود را تقویت کنید، حتی اگر دیگران بگویند که خیلی پیر شده اید.

 

 

۱٫ به مغز خود تمرین دهید
تا زمانی که به بزرگسالی رسیده اید ، مغز شما میلیون ها مسیر عصبی ایجاد کرده است که به شما در پردازش و یادآوری سریع اطلاعات ، حل مشکلات آشنا و انجام کارهای عادی با حداقل تلاش ذهنی کمک می کند. اما اگر همیشه به این مسیرهای فرسوده پایبند باشید ، تحریک لازم برای ادامه رشد و نمو را به مغز خود نمی دهید. باید هر از گاهی اوضاع را تغییر دهید!
حافظه نیز مانند قدرت عضلانی با استفاده مداوم تقویت می شود. هرچه بیشتر روی مغز خود کار کنید می توانید اطلاعات بیشتری را پردازش و به حافظه بسپارید.
اما باید بدانید که هر فعالیت مغزی قدرت خاص خود را دارد مانند وزنه هایی که مدام برای تقویت عضلات به دستگاه بدنسازی می افزاییم برای مغز نیز روش های خاصی را باید پیگیری کنیم.
۴ تمرین برای مغز
الف. چیز جدیدی یاد بگیرید، اگر کاری را که قبلا انجام داده اید تکرار کنید، تمرین مناسبی برای مغز تدارک ندیده اید اما اگر فعالیت جدید چیزی غیر آشنا باشد، مغز شما می تواند به یادگیری و توسعه ادامه دهد.
ب. تمرین چالش برانگیز باشد. بهترین فعالیت برای تقویت مغز، ان است که توجه کامل و دقیق شما را بطلبد. به عنوان مثال یادگیری نواختن یک قطعه جدید موسیقی مغز شما را به چالش می کشد اما به یاد داشته باشید که نواختن یک قطعه خیلی دشوار که قبلا آموخته اید هیچ کمکی به شما نمی کند.
ج. به دنبال فعالیت هایی باشید که از سطح آسان شروع شده و سخت تر و سخت تر می شود. دربه طوریکه در هر مرحله بیشتر تحت فشار قرار بگیرید.
د. به فعالیتی که انتخاب می کنید علاقه و اشتیاق داشته باشید چرا که سختی فراگیری آن شما را دلزده نمی کند.

در این میان می توانید نوختن موسیقی، سفالگری، شطرنج، صحبت کردن به زبان خارجی و … را امتحان کنید.

 

 

۲٫ ورزش کنید
در حالی که ورزش ذهنی برای سلامت مغز مهم است، اما به یاد داشته باشید که بدن شما نیز به عرق کردن و ورزش نیاز دارد. فعالیت بدنی به شما در تیز ماندن کمک می کند، اکسیژن مغز شما را افزایش می دهد و خطر ابتلا به اختلالات منجر به از دست دادن حافظه مانند دیابت و بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد. 
ورزش همچنین اثرات مواد شیمیایی مفید مغز را افزایش می دهد و هورمون های استرس را کاهش می دهد. 

کدام ورزش ها به تقویت حافظه کمک می کند؟
در این میان شما باید ورزش هایی را انتخاب کنید که باعث می شود قلب خون بیشتری پمپاژ کند. به طور کلی هر چیزی که برای قلب شما مفید باشد برای مغز شما عالی است.

 

 

۳٫ خواب کافی
واقعیت این است که بیش از ۹۵ درصد بزرگسالان برای جلوگیری از کمبود خواب، هر شب به ۷٫۵ تا ۹ ساعت خواب نیاز دارند. حتی چند ساعت کم خوابیدن هم تفاوت ایجاد می کند و حافظه، خلاقیت، توانایی حل مسئله و مهارت تفکر انتقادی همه به خطر میفتد.
تحقیقات نشان می دهد که خواب برای تقویت حافظه ضروری است، زیرا فعالیت اصلی در تقویت حافظه در عمیق ترین مراحل خواب انجام می شود.
یک برنامه خواب منظم داشته باشید. هر شب در یک ساعت مشخص بخوابید و هر روز صبح در یک ساعت مشخص بیدار شوید. سعی کنید حتی در آخر هفته ها و تعطیلات ساعت خواب خود را به هم نزنید.

 

 

۴٫ با دوستان خود وقت بگذرانید
مطالعات بی شماری نشان می دهد که زندگی پر از دوستان و سرگرمی دارای مزایای شناختی است.
انسان موجودی بسیار اجتماعی است. هدف ما زنده ماندن نیست، چه رسد به رشد در انزوا. روابط اجتماعی مغز ما را تحریک می کند، در واقع ، تعامل با دیگران ممکن است بهترین نوع تمرین مغزی را فراهم کند.
تحقیقات نشان می دهد که داشتن دوستی های معنادار و سیستم پشتیبانی قوی نه تنها برای سلامت عاطفی، بلکه برای سلامت مغز نیز حیاتی است. به عنوان مثال در یک مطالعه اخیر از دانشکده بهداشت عمومی هاروارد، محققان دریافتند که افرادی که بیشترین فعالیت اجتماعی را دارند کمترین میزان کاهش حافظه را دارند.

۵٫ از استرس دوری کنید
استرس یکی از بدترین دشمنان مغز است. با گذشت زمان استرس مزمن سلول های مغز را از بین می برد و به هیپوکامپ، ناحیه ای از مغز که در تشکیل خاطرات جدید و بازیابی خاطرات قدیمی نقش دارد آسیب می رساند. مطالعات جدید نشان می دهد که استرس در از دست رفتن حافظه نیز نقش دارد.

 

 

۶٫ بخندید
حتما شنیده اید که خنده بهترین دارو است و این برای مغز و حافظه و همچنین بدن صدق می کند. برخلاف پاسخ های احساسی که محدود به مناطق خاصی از مغز است خنده مناطق مختلفی را در سراسر مغز درگیر می کند.
علاوه بر این گوش دادن به جوک ها مناطقی از مغز را که برای یادگیری و خلاقیت بسیار حیاتی است، فعال می کند. همانطور که دانیل گلمان روانشناس معروف در کتاب هوش هیجانی خود می گوید: به نظر می رسد خنده به افراد کمک می کند تا به طور گسترده تری فکر کنند و ارتباط آزادانه تری داشته باشند.

۷٫ رژیم غذایی مناسب
همانطور که بدن به سوخت نیاز دارد، مغز نیز به آن نیاز دارد. احتمالاً می دانید که یک رژیم غذایی مبتنی بر میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، چربی های سالم و پروتئین بدون چربی فواید زیادی برای سلامتی فراهم می کند، اما چنین رژیم غذایی می تواند حافظه را نیز بهبود بخشد. 
البته برای سلامت مغز مهمتر از آنچه می خورید، آنچه نمیخورید اهمیت دارد. نکات تغذیه ای زیر به تقویت قدرت مغزی و کاهش خطر ابتلا به زوال عقل کمک می کند:
مصرف غذاهای دارای امگا ۳ را در اولویت قرار دهید. تحقیقات نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا ۳ به ویژه برای سلامت مغز مفید است. 
کالری و چربی اشباع شده را محدود کنید. تحقیقات نشان می دهد رژیم های غذایی حاوی چربی اشباع شده زیاد خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش داده و تمرکز و حافظه را مختل می کنند.

میوه و سبزیجات بیشتر بخورید. این محصول مملو از آنتی اکسیدان است، موادی که از سلول های مغز شما در برابر آسیب محافظت می کنند. 
چای سبز بنوشید. چای سبز حاوی پلی فنول ها و آنتی اکسیدان های قوی است که از رادیکال های آزاد محافظت می کند که می توانند به سلول های مغز آسیب برسانند. 

 

 

۸٫ مشکلات سلامتی را شناسایی و درمان کنید
فقط زوال عقل یا بیماری آلزایمر نیست که باعث از دست دادن حافظه می شود. بسیاری از بیماری ها و اختلالات بهداشت روان و داروها وجود دارد که می تواند در حافظه تداخل ایجاد کند: مانند بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، عدم تعادل هرمون ها، مصرف دارو

۹٫ برای حمایت از یادگیری و حافظه گام های عملی بردارید
برای یادگیری چیزهای جدید سعی کنید موانع را از بین ببرید. اگر می بینید که هنگام یادگیری حواستان پرت می شود، سعی کنید عوامل محیطی حواس پرتی را بر طرف کنید.
 تا آنجا که ممکن است حواس را درگیر کنید. سعی کنید اطلاعات را به رنگ ها، بافت ها، بوها و طعم ها مرتبط (کدگذاری) کنید. عمل فیزیکی بازنویسی اطلاعات می تواند به شما در مغز کمک کند. حتی اگر یک یادگیرنده بصری هستید ، آنچه می خواهید به خاطر بسپارید با صدای بلند بخوانید. اگر می توانید آن را به صورت ریتمیک بخوانید ، حتی بهتر.

اطلاعات را به آنچه قبلاً می دانید ربط دهید. داده های جدید را به اطلاعاتی که قبلاً به خاطر سپرده اید ، اعم از این که مطالب جدید مبتنی بر دانش قبلی باشد ، یا چیزی به سادگی آدرس شخصی که در خیابانی زندگی می کند و در آنجا شخصی را از قبل می شناسید ، متصل کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.