اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

نکات کلیدی برای ایمن سازی منزل سالمندان

فراهم کردن شرایط زندگی سالمندان در منزل یکی از موضوعات مهمی است که حتما باید رعایت شود و این نیازمند انجام برخی تغییرات در منزل است.

به گزارش خبرنگار شادمان، همانگونه که والدین قبل از به دنیا آمدن نوزادشان به دنبال مهیا کردن شرایط منزل برای حضور یک نوزاد هستند، فرزندان نیز با رسیدن سن والدین به ۶۰ سالگی باید شرایط منزل را برای حضور این عزیزان به روز کنند.
چراکه سالمندان با توجه به نیازهای جسمانی شان نیاز به امکانات خاصی در منزل دارند و به عبارت ساده تر منزل باید برای استفاده آنها ایمن باشد، فراموش نکنیم که از دست رفتن تعادل و زمین خوردن یکی از آسیب های مهم و جدی در میان سالمندان به شمار می رود که صدمات جبران ناپذیری به آنها خواهد زد.
در زیر چند روش ساده برای ایمن تر و راحت تر کردن خانه برای عزیزان پیر خود پیدا خواهید کرد.

 

 

افزایش روشنایی

همزمان با افزایش سن چشمان نیز کم سو می شود، بنابر این لازم است که شرایط خانه متناسب با آن تغییر کند. در همین راستا باید اشاره کرد که همه می دانیم میزان نوری که انسان برای واضح دیدن اشیا نیاز دارد، در میان جوانان، میانسالان و بزرگسالا با سالمندان متفاوت است.
بسیاری از سالمندان به دلیل افزایش سن یا بیماری هایی مانند دیابت بینایی ضعیف تری دارند. به همین علت باید در نورپردازی منزل تغییراتی ایجاد کرد.
اطمینان حاصل کنید که اطراف درهای ورودی، راهروها و راه پله ها به خوبی روشن شده باشند در صورت لزوم از لامپهای توان بالاتر استفاده کنید یا چراغهای دیگری اضافه کنید. 
نصب چراغ های لمسی یک روش عالی برای افزودن نور به منطقه ای است که برای روشنایی نیاز به نور بیشتری دارد. چراغ های سنسور حرکت بدون نیاز به مکان یابی یا دستیابی به سوئیچ های روشنایی، به سالمندان اجازه می دهند تا در سراسر خانه حرکت کنند. 

 

 

تغییر برخی وسایل 

برای برخی افراد مسن مخصوصا اگر مبتلا به آرتروز هم باشند، انجام برخی کارها و کار کردن با برخی وسایل در منزل سخت است. به طور مثال برای پیر زن ۷۰ ساله ای که از آرتروز هم رنج می برد، استفاده از دستگیره های گرد برای باز کردن در کار مشکلی است.
معمولا این دستگیره ها زور زیادی می خواهد و فشار مضاعفی به مچ دست وارد می کند. بهتر است این دستگیره ها را با دستگیره های معمولی که به مانند اهرم هستند جابجا کنید. این دستگیره ها نیازی به زور ندارند و حتی با فشاری که بر اثر وزن دست به آنها وارد ی شود، در را باز می کنند.
در مورد کابینت ها و پنجره ها هم همین کار را انجام دهید و اگر در آنها به سختی باز می شود، کمی تغییرات اعمال کنید.

 

 

دسترسی سالمندان را محدود

بهتر است دقیقا همانگونه که وقتی نوزاد شما به چهار دست و پا میفتد و کم کم راه رفتن می آموزد، وسایل خطرناک را از جلوی دست و پای او جمع می کنید، بهتر است همین کا را نیز برای سالمندان مبتلا به آلزایمر و آن دسته از سالمندانی که مشکل بینایی و حفظ تعادل دارند انجام دهید.
به همین منظور سعی کنید مسیر آنها عاری از وسایل اضافی باشد و همچنین برای اینکه سالمندان مبتلا به آزایمر دچار مشکل نشوند، دسترسی آنها به کابینت و کمد هایی که وسایل خطرناک در آن وجود دارد را با قفل کودک و امثال آن مسدود کنید.
این اقلام می تواند مواد شوینده، سفید کننده، اشتعالزا، اتو و … باشد.

 

 

فضای حرکتی ایجاد کنید

سالمندان باید تحرک داشته باشند و به همین منظور بهتر است فضا را برای حرکت آنها در منزل باز کنیم. فرش و موکت را بررسی کنیم تا لیز نخورند، از دست وسایل اضافه خلاص شویم و مبل ها را دور اتاق بچینیم تا در میان آنها فضا برای رفت و آمد سالمند فراهم شود.
همچنین صندلی را در کنار در وردی قرار دهیم تا برای رفع خستگی راه، در اوردن کفش و نوشیدن آب از آن استفاده کنند.
در اتاق خواب هم صندلی را فراهم کنید تا سالمند بتواند روی آن نشسته و موهای خود را خشک یا شانه کند، این صندلی می تواند به خانم های سالمند کند تا راحت تر مقابل آینه به آرایش صورت و موهای خود بپردازد.
استفاده از صندلی در حمام هم مانع لیز و زمین خوردن افراد می شود و کمک زیادی در حفظ سلامتی آنها می کند.

 

 

فراهم کردن امکان درخواست کمک اضطراری

با وجود تمام تلاش ها ما برای ایمن سازی منزل گاهی حوادث غیر مترقبه ای رخ می دهد که نمی توان جلوی آن را گرفت. بنا بر این باید خودمان را برای این شرایط اماده کنیم. اولین و مهمترین اقدام این است که از خود بپرسیم اگر حادثه ای رخ دهد و سالمند ما دچار مشکل شود آیا می تواند درخواست کمک کند؟
وقتی برای سالمندان ما اتفاقی میفتد، بسیار مهم است که بتواند درخواست کمک فوری کند. چند دقیقه تأخیر می تواند کشنده باشد. به همین منظور بهتر است از سیستم هشدار سریع استفاده کنیم. از دستگاهی می توانیم استفاده کنید که در منزل ما نصب شود و به دکمه ای هم روی دستبند مجهز است که روی دست سالمند بسته می شود.
در صورت بروز حادثه ای، سالمند تنها با فشردن یک دکمه ما را خبردار می کند. اما اگر چنین تکنولوژی در اختیار ندارید، می توانید از تلفن همراه استفاده کنید و فقط فراموش نکنید که باید سالمند را مجاب و توجیه کنید که تلفن همراه همیشه و همه جا همراهش باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.