اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

با فرد مبتلا به آلزایمر چگونه رفتار کنیم؟

وقتی بزرگسالان مبتلا به زوال عقل یا آلزایمر می خواهند به خانه بروند چه باید کرد؟ ما به شما چند ترفند ساده را آموزش می دهیم.

به گزارش خبرنگار شادمان، مراقبت از سالمندان مبتلا به زوال عقل یا آلزایمر ، اگرچه ارزشمند است ، اما می تواند چشم انداز بسیار ناامید کننده ای داشته باشد. آنها اغلب درخواست رفتن به “خانه” دارند، حتی اگر در خانه خود باشند.
این افراد وقتی می بینند که کسی به حرفشان اهمیت نمیدهد و کسی نمی خواهد آنها را به خانه ببرد، ناامید و آشفته می شوند. آنها از مراقبان خود  ناامید می شوند که به خواسته شان اهمیت نمیدهند، به همین دلیل باید برای حل این مشکل راه حلی پیدا کنیم؟

 

۳ نکته در مورد نحوه پاسخگویی به افراد آلزایمری
سعی کنید در پاسخ به این جمله که “من می خواهم به خانه خود بروم” آرامش خود را حفظ کنید و پاسخی ندهید که موجب دلسردی سالمند شود. از تحریک سالمند بپرهیزید و نگذارید کسانیکه شناخت کمتری از سالمند شما دارند، پاسخ این جمله را دهند.
بیشتر بخوانید:
بیماری آلزایمر چیست؟
به سالمند احساس راحتی و اطمینان دهید
سعی کنید علاوه بر حفظ آرامش خود، به سالمند مبتلا به آلزایمر هم آرامش دهید. مراقب باشید هرگز در حرف زدن یا حتی حرکات شما نشانی از نامیدی و عصبانیت نباشد چرا که فقط ناامیدی یا ترس عزیزتان را تشدید می کنید. 
روانشناسان معتقدند که فرد مبتلا به آلزایمر زمانی که احساس ترس یا اضطراب کند، می خواهد در خانه خود باشد، بنابراین سعی کنید که موجب بر هم خوردن آرامش سالمندتان نشوید تا او در کنار شما که حالا شاید برایش غریبه باشید، احساس آرامش کند و مایل باشد کنار شما بماند.
شما می توانید او را در آغوش بگیرید برایش آواز بخوانید و شانه یا بازوی او را به ارامی لمس کنید و در کنارشان بنشینید تا احساس آرامش کنند.

 

بیشتر بخوانید:
 
برای آنها منطق و استدلال نیاورید
سالمندان مبتلا به زوال عقل یا آلزایمر در واقعیت ذهنی خود زندگی می کنند و از واقعیت دنیای اطراف خبر ندارند. اینکه تلاش کنید با منطق و آوردن دلایل مختلف به آنها بفهمانید که نیازی به خانه رفتن ندارند، نتیجه عکس می دهد.

منطق و استدلال در مورد شخص مبتلا به بیماری آلزایمر اثری نخواهد داشت زیرا وی نمی تواند اطلاعاتی را که شما به او می دهید پردازش کند. همچنین، استدلال آنها را بیشتر تحریک می کند. آنها احساس می کنند شما در حال انکار موضوعی هستید که فرد مبتلا به آزایمر به آن احتیاج دارد.

 

حواس سالمند را پرت کنید
این تکنیک ها نیاز به آماده سازی چند پیش زمینه دارد. ابتدا باید همراه با سالمند مبتلا به آلزایمر خواسته او را تایید کنید. به او بگویید که «چند دقیقه دیگر می رویم» یا اینکه «به محض اینکه لباس ها را بشویم می رویم» و از این دست جملات.
بعد سعی کنید که توجه او را به موضوع دیگری جلب کنید، با انجام یک کار بداهه می توانید موضوع بحث را عوض کنید.
سپس وقت آن رسیده که که تکنیک نهایی حواس پرتی را اجرا کنید. او را بلند کرده و به بهانه قدم زدن از کنار پنجره عبور دهید، مدتی مقابل پنجره توقف کنید و توجه سالمندتان را به موضوعی که در بیرون می بینید جلب کنید. 
مانند آب و هوا یا شخصی که در حال قدم زدن است. بعد او را به خوردن یک میان وعده یا عذای مورد علاقه دعوت کنید تا حواسش به طور کامل پرت شود.

 

اگر همه راه ها به بن بست خورد چه کنیم؟
اگر به هیچ روشی نتوانستید او را راضی به خانه ماندن کنید، بهتر است او را سوار خودرو کرده و دوری در خیابان بزنید و سپس به خانه بازگردید. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.