اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۹ روش کاربردی برای غذا دادن به بیمار

یکی از اثرات جانبی بیماری در بدن افراد، بی اشتهایی است. بی اشتهایی می تواند مانع غذا خوردن و رسیدن مواد مغذی به بدن و منجر به ضعیف تر شدن بدن شود.

به گزارش خبرنگار شادمان، بی اشتهایی می تواند بر اثر ابتلا به یک بیماری رخ دهد و بدن را به علت نخوردن مواد مغذی ضعیف کند. اما گاهی انسان ها پا به سنی می گذارند که به طور طبیعی احساس بی اشتهایی می کنند.
نخوردن غذا و نرسیدن مواد مغذی به بدن می تواند به سرعت روند پیری بیفزاید و خیلی زود افراد را از پا در آورد. داشتن تغذیه سالم و خوب رمز داشتن سالمندی پویا محسوب می شود.
اگر میخواهید پدر یا مادرتان در پیری شکسته نشوند و روی پای خود بایستند و سرحال باشند، باید از هر ترفندی که می توانید استفاده کنید تا آنها مجبور به غذا خوردن شوند.
ما نیز ۹ روش به شما معرفی می کنیم تا به کمک آن ، شخص بی اشتها را مجبور به خوردن غذا کنید.

  1. نوشیدن آب فراوان  

اطمینان حاصل کنید که فرد مورد نظر حتما مقدار آبی کافی را در روز بنوشد چرا که کم آبی بدن بی اشتهایی در پی دارد و اشتها را سرکوب می کند.

  2. وعده غذایی را کم کنید  

افراد سالمند همیشه از حجم زیاد غذا در بشقاب ترس و واهمه دارند، بنابراین بهتر است به جای ۳ وعده غذایی، غذای او را در حجم کمتر اما در وعده های بیشتر سرو کنید.

  3. استفاده از مکمل های غذایی به صورت نوشیدنی  

اگر سالمند شما علاقه ای به غذا خوردن ندارد و کالی و موادمغذی لازم را دریافت نمی کند می توانید مکمل های غذایی را در نوشیدنی حل کرده و برای نوشیدن به سالمند دهید.

  4. غذای نرم بهتر است  

سعی کنید غذاهایی آماده کنید که راحت جویده شوند چرا که سالمندان معمولا از مشکلات دهان و دندان رنج می برند و جویدن غذاهای نرم برای آنها راحت تر است.

  5. غذای خوشمزه آماده کنید  

سعی کنید غذاهایی آماده کنید که سالمند شما علاقمند است و دنبال غذاهایی نروید که او دوست ندارد.

  6. به سالمند حق انتخاب دهید  

در صورت امکان به شخصی که از او مراقبت می کنید قدرت تصمیم گیری دهید تا تصمیم بگیرد که دوست دارد چه چیزی بخورد.

  7. غذا را زیبا سرو کنید   

سعی کنید برای تزئین غذا وقت بیشتر بگذارید و کمی هم سلیقه به خرج دهید. شکل ظاهری غذا در اشتها تاثیر زیادی دارد.

  8. وعده های غذایی را متفاوت عرضه کنید  
 

سعی کنید وعده های غذایی (۶ وعده) متفاوت باشند و غذای تکراری در یک روی به سالمند ندهید.

  9. نکات مورد نظر سالمند را یادداشت کنید   

یک دفترچه اماده کنید و تمام نکات تغذیه ای سالمند را در آن ذکر کنید، از غذاهایی که دوست دارد تا غذاهایی که دوست ندارد. حتما به خاطر داشته باشید که سالمند شما در هر وعده چه چیزی را دوست دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.