اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

تعریف سالمندی از نظر WHO (سازمان جهانی بهداشت)

تعریف سالمندی از نظر سازمان جهانی بهداشت مرحله ای از زندگی انسان است که از ۶۰ سالگی آغاز می شود.

به گزارش خبرنگار شادمان، سالمندی یکی از مراحل اجتناب‌ناپذیر زندگی با الزامات خاص این دوره در انسان است.
 تعریف سالمندی بر اساس استاندارد سازمان بهداشت جهانی (WHO)، به افرادی با سن ۶۰ سال و بالاتر سالمند گفته می‌شود.
امروزه سالمندی پدیده‌ای مهم در جهان است که این امر به دلیل افزایش جمعیت سالمندان جهان است. جمعیت سالمندان دنیا در پایان سال ۲۰۱۶ حدود ۶۳۹‌میلیون نفر بود.

 

بیشتر بخوانید:

دوران سالمندی آغاز پروسه تحلیل عضلات است؟

 

 
این در حالی است که بر اساس پیش‌بینی‌ها،  تعداد سالمندان در سال ۲۰۲۵ به حدود یک‌میلیارد و صد‌میلیون نفر خواهد رسید.
 همچنین بر اساس آمار و اطلاعات موجود جمعیت سالمندان ایران در سال ۱۳۹۵ حدود ۷۲۰‌هزار نفر بود که حدود ۱۰/۸ ‌درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دادند.

 در تعریف سالمندی مهم‌ترین ویژگی دوران کهنسالی زوال توانایی جسمی، روانی و آغاز دوران ناتوانی است. به‌طوری‌که به موازات افزایش سن متوسط جامعه و گسترش سالمندی در جوامع،  مشکلات و ناتوانی‌های متعددی از ‌جمله کاهش قوه بینایی، شنوایی، حافظه، کاهش قدرت بدنی، نیروی چنگش، بی‌تعادلی در راه رفتن و احتمال ضربه دیدن در اثر افتادن در سالمندان به وجود می‌آید.
در اثر این مشکلات توانایی‌های سالمندان محدود و به وابستگی آنها به دیگران در انجام امور شخصی و روزانه منجر می‌شود. همچنین سالمند را به استفاده از خدمات و مراقبت‌های سالمندی، مراقبت در منزل و بستری شدن مجبور می‌کند که این مسئله به پیری زودرس در سالمندان، ابتلا به بیماری‌های مزمن و ناتوانی‌های جسمی، منجر می‌شود.

بیشتر بخوانید:

رشد بالای سالمندی در ایران

 

از طرفی نیاز این سالمندان به مراقبت‌های بیشتر و طولانی‌تر بیشتر می‌شود. در ارتباط با نگهداری و مراقبت از سالمندان، با توجه به دگرگونی‌های روانی و جسمانی آنها و این‌که مجبور هستند بیشتر ساعات روز در خانه باشند، لازم است محیط مسکونی برای زندگی آنان با دقت و جزییات بیشتری طراحی شود.
در همین راستا کسب اطلاعات آناتومیکی ابعاد بدنی سالمندان، توانایی عملکردی، محدودیت‌های حرکتی، ویژگی‌های فیزیولوژیکی و سایکولوژیکی و … برای طراحی ارگونومیکی محیط کار و زندگی آنها اهمیت بسیار دارد.

سازمان بهداشت جهانی و تعریف سالمندی
WHO (سازمان بهداشت جهانی) دوره سالمندی را اینگونه طبقه بندی می کند:

    45-59 میانسال
    60-74 سالمند جوان
    75-90 سالمند
    90 به بالا خیلی سالمند

پرچم WHO سازمان جهانی بهداشت
پرچم رسمی سازمان جهانی بهداشت
WHO چیست؟

سازمان جهانی بهداشت (World Health Organization) یا به اختصار، دابلیو اچ‌ او (WHO)؛ یکی از آژانس‌های تخصصی سازمان ملل متحد است که نقش یک مرجعیت سازمان دهنده را بر بهداشت جامعهٔ جهانی ایفا می‌کند.

این آژانس در ۶ آوریل سال ۱۹۴۸ در ژنو (واقع در سوییس) تأسیس شد و حکم سرپرستی و منابعش را از سازمان بهداشت سابق، که خود آژانسی در جامعه ملل بود برگرفت.

وظایف و مأموریت‌های سازمان جهانی بهداشت

WHO علاوه بر هماهنگ‌کردن تلاش‌های بین‌المللی برای پایش بیماری‌های عفونی، مانند مالاریا و ایدز و اخیرا کرونا از برنامه‌هایی برای پیشگیری و درمان چنین بیماری‌هایی حمایت می‌کند. این سازمان از تولید و توزیع واکسن‌های مؤثر و بی‌خطر، شیوه‌های تشخیصی داروها حمایت می‌کند. درست همانند اتفاقیکه در تولید واکسن کرونا در حال افتادن است.

WHO علاوه بر مأموریت‌های فوق بر اساس پیمان‌های بین‌المللی ممکن است مأموریت‌های جدیدی را به عهده گیرد.

سازمان جهانی بهداشت همچنین متولی طبقه‌بندی بین‌المللی بیماری‌ها یا ICD است که دهمین تجدید نظر در آن در سال ۱۹۹۲ منتشر شد. از دیگر کارهای WHO می‌توان به تعریف بسته مراقبت‌های اولیه سلامت یا PHC (به انگلیسی: Primary Health Care) و ایجاد ساختارهای انگیزشی مالی و غیر مالی جهت ترغیب کشورها در اعمال برنامه‌های بهداشتی در سطح کلان می‌باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.