اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

کدام دمنوش برای سردرد مناسب است؟

اگر سالمند هستید دنبال دمنوش برای سردرد می گردید، اگر دچار سردرد می شوید و این سردرد ها به علت بیماری خاصی رخ نمی دهد، می توانید با نوشیدن چند دمنوش آن را بر طرف کنید.

به گزارش شادمان، احتمالا زمانیکه دچار سردرد می‌شوید، بلافاصله به سراغ دارو‌های مسکن می‌روید تا این درد کلافه کننده را برطرف کنید، اما در صورت زیاده‌روی در مصرف دارو‌های مسکن بدن نسبت به این دارو‌ها مقاوم شده و مصرف این دارو‌ها دیگر کارساز نیست.

علاه بر این، اگرچه مسکن‌ها می‌توانند سردرد را برطرف کنند، اما مصرف هیچ دارویی بدون عارضه نیست، به ویژه اگر برای مدت طولانی و با دوز بالا از آن استفاده کنید. خوشبختانه در طب سنتی دمنوش‌های فراوانی برای سردرد وجود دارد که می‌توانند جایگزین دارو‌های شیمیایی شوند. تاثیر برخی از انواع دمنوش برای تسکین سردرد توسط تحقیقات علمی ثابت شده است. اگر شما هم تمایل دارید دمنوش‌های گیاهی را جایزگین قرص‌های مسکن کنید، با ماهمراه باشید. در ادامه هفت نوع دمنوش برای تسکین سردرد را معرفی خواهیم کرد.

دمنوش رزماری با آویشن یا مریم گلی
شروع روز با نوشیدن یک فنجان دمنوش رزماری مسلما گزینه‌ای عالی برای به زانو درآوردن سردردهای ضربانی‌تان خواهد بود.
رزماری دارای خواص ضد التهابی است که می‌تواند دردتان را آرام کند. مریم گلی نیز دارای خواص آنتی‌بیوتیکی و آنتی‌اکسیدانی است؛ هم‌چنین آویشن هم خواص ضد ویروسی، ضد قارچی، و آنتی‌بیوتیکی دارد. با نوشیدن این دمنوش نه فقط احساس شادابی می‌کنید و آب بدن‌تان تامین می‌شود، بلکه هم‌چنین در خواهید یافت که سردردتان از بین رفته یا بسیار کاهش یافته است.

مواد مورد نیاز
الف. یک مشت برگ رزماری
ب. یک مشت برگ آویشن یا مریم گلی
پ. آب
ت. شیرین‌کننده به دل‌خواه خودتان

بیشتر بخوانید:

۸ دم نوش مخصوص سالمندان + دستور تهیه

دستورالعمل تهیه دمنوش برای سردرد

الف. این گیاهان دارویی را برای حدود ۲ دقیقه در آن جوش بریزید. این جوشانده را صاف کنید و ماده‌ی شیرین‌کننده‌تان را به آن اضافه نمایید. روزانه ۲ تا ۳ فنجان از این دمنوش گرم گیاهی نوش جان کنید تا به نتیجه‌ی دل‌خواه‌تان برسید.

دمنوش زنجبیل
زنجبیل عروق خونی را باز می‌کند و گردش خون را افزایش می‌دهد. خواص ضد التهابی زنجبیل به درمان سردرد کمک ‌می‌کند. این خاصیت دمنوش زنجبیل را تبدیل به یک مسکن عالی برای درمان سردرد به ویژه سردرد‌های میگرنی کرده است. علت دقیق سردرد‌های میگرنی مشخص نیست، اما ژنتیک نقش موثری در بروز این گروه از سردرد‌ها دارد.

سردرد‌های میگرنی یک طرفه هستند یا در صورت دو طرفه بودن، فرد در یک سمت سر احساس درد بیشتری دارند. این سردرد‌ها ممکن است تا چند ساعت طول بکشند. نتایج برخی تحقیقات نشان می‌دهد زنجبیل در درمان سردرد‌های میگرنی همانند قرص سوماتریپتان عمل می‌کند. براساس نتایج این تحقیقات بیماران دو ساعت بعد از مصرف سوماتریپتان یا زنجبیل سردردشان به مقدار قابل توجهی کاهش یافت. برای درمان سردرد به ویژه سردرد میگرنی کافی است دمنوش زنجبیل بنوشید.

دمنوش زنجبیل سردرد سالمندان

طرز تهیه و نحوه مصرف دمنوش زنجبیل

۳ فنجان آب را داخل قوری بریزید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش آید.
۴ برش کوچک از ریشه زنجبیل را کمی له کنید و آن‌ها را داخل قوری بریزید.
در قوری را ببندید و ۳۰ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد.
دمنوش را از یک صافی رد کرده و همراه با عسل یا نبات میل کنید.
طریقه مصرف: مصرف روزانه دو لیوان دمنوش زنجبیل به درمان سردرد به ویژه سردرد‌های میگرنی کمک می‌کند.

موارد منع مصرف
زنجبیل با برخی دارو‌های دیابت تداخل دارد. بنابراین درصورتی‌که مبتلا به دیابت هستید، قبل از استفاده از این دمنوش با پزشک خود مشورت کنید.
زیاده روی در مصرف زنجبیل باعث سقط جنین می‌شود، در دوران بارداری قبل از مصرف این دمنوش با پزشک مشورت کنید و از مقدار مجاز مصرف زنجبیل مطلع شوید.

دمنوش ریحان و عسل
سردردهای تنشی را می‌توان به صورت موثر با مصرف ریحان درمان کرد. این گیاه دارویی اعصاب‌تان را آرام و راحت می‌کند و در مبارزه علیه سردردهای سمج به شما کمک می‌نماید. لیمو و عسل می‌توانند تندی ریحان را از بین ببرند و برای آرامش بدن‌تان نیز مناسب هستند.

مواد مورد نیاز دمنوش ریحان و عسل

الف. مقداری برگ ریحان
ب. آب داغ
پ. چند قطره روغن لیمو
ت. ۱ قاشق چای خوری عسل

الف. برگ‌های ریحان را در یک فنجان آب جوش بریزید و اجازه‌ دهید چند دقیقه در آن خیس بخورد.
ب. این دمنوش را صاف کنید تا جوشانده و عصاره‌ی آن را به دست بیاورید.
پ. روغن لیمو و عسل را به دمنوش‌تان اضافه نمایید.
ت. این دمنوش را گرم بنوشید. توصیه می‌شود روزانه دو تا سه فنجان از این دمنوش میل بفرمایید.

موارد منع مصرف دمنوش
ریحان رقیق کننده خون است و اثر دارو‌های رقیق کننده خون را افزایش می‌دهد، بنابراین از مصرف این دمنوش همزمان با مصرف داروهای رقیق کننده خون پرهیز کنید.
ریحان باعث کاهش قند خون می‌شود و اثر دارو‌های ضددیابت را افزایش می‌دهد، اگر از دارو‌های ضددیابت استفاده می‌کند، قبل از مصرف این دمنوش با پزشک مشورت کنید.
استراگول موجود در ریحان باعث انقباضات رحمی می‌شود، بنابراین مصرف این دمنوش در دوران بارداری توصیه نمی‌شود.

 دمنوش بابونه
دمنوش بابونه حاوی ترکیباتی است که به کاهش درد و آرامش ذهن‌تان کمک می‌کنند. بیسابولول موجود در این دمنوش دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است. استفاده از این دمنوش راه درمانی شگفت‌انگیزی برای میگرن به شمار می‌رود.

مواد مورد نیاز
الف. ۱ عدد کیسه‌ی چای بابونه
ب. آب داغ
پ. ۱ قاشق چای خوری عسل

دستورالعمل درمان سردرد با دمنوش بابونه

الف. کیسه‌ی چای بابونه را در یک فنجان آب داغ قرار دهید. اجازه دهید چای بابونه به مدت ۱۰ دقیقه در آب داغ دم بکشد.
ب. عسل را به دمنوش‌تان اضافه کنید و خوب به هم بزنید. البته افزودن عسل به دمنوش اختیاری است.
پ. در محیط آرام و بدون سروصدایی با آرامش استراحت کنید و این دمنوش را به صورت داغ و آهسته بنوشید.

موارد منع مصرف بابونه
بابونه با دارو‌های ضدانعقاد، بنزودیازپین، وارفارین، سیکلوسپورین و الکل تداخل دارد.
مصرف بابونه در دوران بارداری و شیردهی می‌تواند باعث ایجاد آلرژی شود، بنابراین توصیه می‌شود زنان در دروان بارداری و شیردهی از مصرف این دمنوش بپرهیزند.

 دمنوش بابونه‌ی گاوی
نظریه‌های متعددی نشان می‌دهند وقتی رگ‌های خونی‌تان شروع به گشاد شدن می‌کنند و به اعصاب‌تان فشار وارد می‌نمایند، داخل سرتان احساس ضربان و تپش خواهید کرد. گفته می‌شود بابونه‌ی گاوی گیاه دارویی قدرتمندی است که می‌تواند تنش موجود در رگ‌های خونی‌تان را آرام کند و هم‌چنین آن‌ها را منقبض نماید؛ از این رو، این گیاه دارویی می‌تواند دردتان را تسکین کند و التهاب‌تان را کاهش دهد.

مواد مورد نیاز
الف. حدود ۳۰ گرم گل بابونه‌ی گاوی خشک شده
ب. ۲ فنجان آب
الف. گل‌های خشک را داخل آب بریزید و آن‌ را بجوشانید.
ب. بعد از به جوش آمدن آب، شعله را خاموش کنید و اجازه‌ دهید ۱۵ دقیقه بماند. جوشانده‌تان را صاف کنید و به صورت گرم بنوشید.

 چای سبز
کافئین موجود در چای سبز باعث بهبود گردش خون در مغز می‌شود، و بنابراین سردردتان را آرام می‌کند. این دمنوش هم‌چنین سامانه‌ی عصبی بدن را تحریک می‌کند و رادیکال‌های آزاد را از بدن خارج می‌نماید.

مواد مورد نیاز
الف. برگ‌های چای سبز یا ۱ عدد چای سبز کیسه‌ای
ب. آب داغ
الف. برگ‌ها یا کیسه‌ی چای سبز را در یک فنجان آب جوش بیندازید و اجازه دهید چند دقیقه در آن دم بکشد.
ب. این جوشانده را صاف کنید و قبل از خنک شدن، نوش جان کنید.
پ. می‌توانید چند قطره آب لیمو و مقداری عسل نیز به آن اضافه کنید تا طعم بهتری به خود بگیرد. روزانه ۳ تا ۴ فنجان چای سبز بنوشید تا بدن و ذهن سالمی داشته باشید.

 
دمنوش گزنه

گزنه گیاهی است که از التهاب جلوگیری می‌کند. چای گزنه به علت داشتن خواص ضد التهابی، می‌تواند التهاب را کاهش دهد. در واقع، چای گزنه به عنوان یک داروی ضد درد عمل می‌کند که می‌تواند به کاهش درد کمک کند. برای مثال، با نوشیدن این چای می‌توان درد پشت، سردرد، کبودی و درد عضلانی را کاهش داد. فقط اطمینان حاصل کنید که چای گزنه را در حد متعادلی بنوشید تا بهترین نتایج را برای سلامتی‌تان به دست بیاورید.
دو قاشق غذا خوری برگ خشک شده گزنه را در یک قوری ریخته و دو لیوان بزرگ آب جوش به آن اضافه کنید و اجازه دهید که به مدت ۲۰ دقیقه دم بکشد. در صورت تمایل می توانید از توت، عسل یا نبات برای شیرین کردن آن استفاده کنید.

 
دمنوش گیاه باباآدم
گیاه بابا آدم جنگلی که از اعضای فعال خانواده‌ی کاسنیان است، از گذشته‌های بسیار دور به عنوان درمان گیاهی برای سردرد استفاده می‌شود. برخی گونه‌های این گیاه دارای مواد شیمیایی هستند که اثرات التهابی را کاهش می‌دهند و مانند یک مسدودکننده گیرنده آدرنرژیک بتا عمل می‌کنند و باعث بهبود گردش خون در مغز می‌شوند. به این ترتیب، این گیاه به کنترل فعالیت‌های اسپاسمی مویرگ‌ها کمک می‌کند؛ این فعالیت‌های اسپاسمی می‌توانند به بروز میگرن در آدم منجر شوند. گفته می‌شود ریشه‌ی گیاه بابا آدم جنگلی حاوی بیش‌ترین مقادیر از این قبیل مواد شیمیایی است.

۸۰ گرم از ریشه گیاه بابا آدم را در یک لیتر آب برای مدت ۱۰ دقیقه دم کنید. و پس از اینکه اندکی خنک شد میل نمایید تا سردردتان تسکین یابد.

 دمنوش پونه
از دمنوش پونه برای درمان سرماخوردگی، زکام، و مهمتر از همه درمان انواع سردردها استفاده میشود. خاصیت آرامبخشی این گیاه می تواند دردهای مربوط به ناحیه سر و گردن و چشم شما را تسکین دهد.

 1. برای تهیه یک فنجان دمنوش پونه، یک قاشق غذاخوری سرخالی از برگ یا گل پونه تازه و یا یک قاشق چای خوری برگ پونه خشک‌شده را در چای صاف‌کن درون یک لیوان ریخته و یک فنجان آب در حال جوش را روی آن بریزید.
۲٫ اجازه دهید مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد و به رنگ چای در بیاید.
۳٫ اگر دوست داشتید می‌توانید آن را با نبات کمی شیرین کنید.
۴٫  این دمنوش به طور معمول ۲ تا ۳ فنجان در روز استفاده می‌شود و محدودیتی در طول درمان وجود ندارد.

 دمنوش زنجبیل و عسل و دارچین
گاهی اوقات افراد از طعم تند و بد دمنوش ها شکایت دارند و به همین خاطر برای درمان طبیعی بیماری هایشان از دمنوش ها استفاده نمی کنند. اما این دمنوش که برای سردرد نیز فوق العاده است طعمی منحصر به فرد دارد و بسیار خوشمزه است.

مواد مورد نیاز
۱٫ یک تکه چوب دارچین
۲٫ یک قاشق چای‌خوری عسل طبیعی خام
۳٫ یک تکه زنجبیل به اندازه‌ی انگشت شصت
۴٫ ۲ قاشق غذاخوری آب‌لیموی تازه‌ی طبیعی
۵٫ یک فنجان آب تصفیه‌شده

آب را بجوشانید و زنجبیل پوست‌کنده و خرد شده را درون آن بیندازید. کمی آن را بجوشانید، حرارت را کم کنید و بگذارید قل بزند. حالا می‌توانید چوب دارچین را اضافه کنید و بگذارید حدود ۵ دقیقه قل بزند. معجون را از صافی رد کنید و کمی عسل برای شیرین شدن و کمی آب‌لیمو برای افزودن ویتامین و آنتی‌اکسیدان به دم‌نوش اضافه کنید.

دمنوش مرزنجوش
از دیگر انواع دمنوش برای تسکین سردرد به کار می‌رود می‌توان به مرزنجوش اشاره کرد. مرزنجوش عطر فوق العاده‌ای دارد و از خانواده نعناعیان است. این گیاه اثر آرام بخش دارد و گردش خون را بهبود می‌بخشد، بنابراین مصرف دمنوش این گیاه به درمان انواع سردرد به ویژه سردرد‌های سینوسی کمک می‌کند. سردرد‌های سینوسی در اثر التهاب حفره‌های سینوس در پیشانی، زیر چشم و اطراف بینی به وجود می‌آیند. سردرد‌ سینوسی معمولا با آبریزش بینی همراه است، در صورتیکه علت التهاب سینوس عفونت باشد مخاط بینی سبز رنگ است و در غیر اینصورت مخاط شفاف هستند.
 
طرز تهیه و نحوه مصرف
یک قاشق غذاخوری مرزنجوش را داخل یک قوری بریزید.
۲ لیوان آب جوش به آن اضافه کنید و درب قوری را ببندید.
قوری را روی حرارت غیر مستقیم قرار دهید و ۳۰ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد.
دمنوش را صاف کرده و همراه با عسل، خرما یا توت میل کنید.
نوشیدن روزانه یک الی ۲ فنجان کوچک از این دمنوش به درمان سردرد کمک می‌کند، اما زیاده روی در مصرف آن اثر عکس داشته و باعث خستگی و سردرد می‌شود.

موارد منع مصرف 
اگر به بیماری‌های کلیوی مبتلا هستید، از مصرف این دمنوش بپرهیزید.
درصورتی‌که در اثر مصرف این دمنوش دچار حالت تهوع، استفراغ یا اسهال شدید مصرف آن را متوقف کنید.
گفته می‌شود مصرف طولانی مدت مرزنجوش خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد، مصرف طولانی مدت این دمنوش توصیه نمی‌شود.
مصرف این دمنوش در دوران بارداری ممنوع است و احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهد.
مصرف این دمنوش به کوکان زیر ۵ سال توصیه نمی‌شود.

دمنوش پونه
طبع پونه گرم و خشک است و  دمنوش آن یکی از تاثیرگذارترین دمنوش‌ها برای درمان سردرد به شمار می‌آید. این گیاه از خانواده نعناعیان است که عطر آن شباهت بسیاری به نعناع دارد. پونه در فصل‌های گرم سال می‌روید و بسیاری از خانواده‌های ایرانی با خواص آن از جمله درمان نفخ، سرماخوردگی، زکام و … آشنا هستند. دمنوش پونه به دلیل خاصیت آرام‌بخشی که دارد سطح استرس را کاهش می‌دهد و درد‌های ناحیه سر و گردن و چشم را تسکین می‌بخشد.

طرز تهیه دمنوش پونه و نحوه مصرف
یک قاشق غذاخوری پونه تازه یا یک قاشق چایخوری پونه خشک شده را داخل قوری بریزید.
یک فنجان آب جوش به آن اضافه کنید و در قوری را ببندید.
۱۰ دقیقه صبر کنید تا دمنوش دم بکشد.
این دمنوش را صاف کرده و همراه با عسل یا نبات میل کنید.
مصرف روزانه ۲ فنجان دمنوش پونه به درمان سردرد کمک می‌کند، فراموش نکنید زیاده روی در مصرف این دمنوش می‌تواند اثر عکس داشته باشد و باعث تشدید سردرد شود.

موارد منع مصرف
مصرف مقدار کمی پونه در دوران بارداری اشکالی ندارد، اما زیاده روی در مصرف آن باعث سقط جنین می‌شود.
پونه می‌تواند باعث بروز آلرژی و حساسیت شود، معمولا آلرژی به این گیاه با علائمی مانند درد شکم، حالت تهوع، استفراغ، افزایش ضربان قلب، تب، لرز و اسپاسم عضلانی همراه است.

دمنوش گل مینا
گل مینا گیاهی علفی است و ارتفاع آن بین ۵ تا ۲۰ سانتی متر است. این گیاه از اوایل بهار تا پاییز به صورت خودرو در برخی از شهر‌های غربی کشور رشد می‌کند. گلبرگ‌های این گیاه سفید، صورتی یا قرمز هستند. براساس طب سنتی طبع این گیاه سرد است و خواص دارویی فراوانی برای سلامتی دارد. نوشیدن دمنوش گل مینا سردرد‌های میگرنی را تسکین می‌دهد و از بروز حملات میگرنی پیشگیری می‌کند. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد مصرف گل مینا روی سطح هورمون سروتونین و سایر ترکیباتی که باعث سردرد می‌شوند تاثیر می‌گذارد. سروتونین یک انتقال دهنده عصبی در مغز است و با نام هورمون شادی بخش شناخته می‌شود. کمبود سروتنین باعث بروز سردرد‌های میگرنی و تنشی می‌شود.

دستور تهیه دمنوش گل مینا و روش مصرف آن

یک قاشق غذاخوری گل مینا خشک شده را در داخل قوری بریزید.
۳ لیوان آب جوش به آن اضافه کنید.
قوری را روی حرارت غیر مستقیم قرار دهید و ۳۰ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد.
دمنوش را صاف کرده و همراه با عسل یا نبات میل کنید.
برای درمان سردرد‌های میگرنی به مدت ۳ ماه، هر روز دمنوش گل مینا بنوشید. نوشیدن این دمنوش به این روش حملات میگرنی را به سه بار در ماه کاهش می‌دهد.

موارد منع مصرف دمنوش گل مینا
گل مینا باعث بروز انقباضات رحمی شده و مصرف این دمنوش در دوران بارداری ممنوع است.
اگر به زخم معده یا مشکلات مربوط به کیسه صفرا مبتلا هستید، در اثر مصرف این دمنوش ممکن است دچار درد‌های شکمی شوید.
اگر به گیاهانی مانند بابونه و جعفری حساسیت دارید، این دمنوش را با احتیاط مصرف کنید.

دمنوش اسطوخودوس
اسطوخودوس یا لوندر در بسیاری از مناطق جهان از جمله کشور ما به صورت خودرو رشد می‌کند. اسطوخودوس برگ‌های بنفش رنگ سنبله مانند زیبایی دارد و رایحه آن فوق العاده است. این گیاه دارویی طبعی گرم و خشک دارد و از سرشاخه‌های برگدار و گلدار این گیاه به دلیل خاصیت دارویی که دارد در طب سنتی استفاده می‌شود. دمنوش اسطوخودوس طعم تلخ و گسی دارد، اما با کمی عسل یا نبات می‌توانید این تلخی را از بین ببرید و از خواص فوق العاده آن برخوردار شوید. رفع بی خوابی، کاهش استرس و آرام کردن ذهن تنها برخی از خواص این دمنوش هستند. نوشیدن این دمنوش به درمان انواع سردرد از جمله سردرد‌های عصبی، سینوسی، تنشی و میگرنی کمک می‌کند.

دمنوش اکالیپتوس

دستور تهیه دمنوش اسطوخودوس و نحوه مصرف 

یک قاشق غذاخوری گل اسطوخودوس یا سرشاخه‌های گلدار این گیاه را داخل قوری بریزید.
مقداری آب جوش به آن اضافه کنید.
در قوری را ببندید و ۱۵ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد.
دمنوش را صاف کنید و آن را همراه با عسل یا نبات میل کنید تا تلخی آن را احساس نکنید.
نوشیدن روزانه یک تا ۲ فنجان دمنوش اسطوخودوس به درمان سردرد کمک می‌کند.

موارد منع مصرف دمنوش اسطوخودوس
مصرف این دمنوش در کوکان پسر تعادل هورمونی را برهم می‌زند و خطر ابتلا به ژنیکوماستی (رشد غیر طبیعی سینه‌ها در مردان) را افزایش می‌دهد.
در دوران بارداری وشیرهی از مصرف این دمنوش بپرهیزید.
اسطوخودوس بر سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد و با دارو‌های بیهوشی تداخل دارد. از اینرو توصیه می‌شود حداقل دو هفته قبل از عمل‌های جراحی از مصرف این دمنوش بپرهیزید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.