اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

بیخوابی چه بلایی سرمان می آورد؟ + علائم و نشانه ها

حتما یکبار درزندگی بی خوابی را تجربه کرده اید، درست زمانی که تا صبح در تختخواب غلت میزنید تا خوابتان ببرد، اما تا حالا از خودتان پرسیدید بیخوابی چه بلایی بر سر بدن می آورد؟

به گزارش خبرنگار شادمان، در گزارش قبلی به علت های بی خوابی اشاره کردیم و راهکارهایی برای درمان بی خوابی ارائه کردیم اما آیا می دانید بی خوابی چه بلایی بر سر بدن می آورد؟ برای این منظور ابتلا باید علائم بی خوابی را بشناسید.

علائم بی خوابی چیست؟

اول باید بدانید که بی خوابی به ۳ موضوع اصلی مربوط می شود، کیفیت خواب، توانایی خوابیدن و تأثیر کل فرایند خواب در بقیه روز بر بدن شما.
این نکته را نباید فراموش کنید که ممکن است شما بخوابید، اما اگر خواب کیفیت لازم را نداشته باشد باز هم دچار بی خوابی شده اید.
نتایج یک تحقیق در کانادا نشان داد بیش از ۳۰ درصد از کسانی که از بی خوابی رنج می برند، هفت تا نه ساعت خواب در هر شب خوابیده اند اما این بدان معنا نیست که کیفیت خواب عالی بوده است.
مطالعه دیگری در سال ۲۰۰۷ نیز ۴مورد از نشانه های اصلی بی خوابی را ذکر کرد که عبارتند از:

 

بیشتر بخوانید:

علت بی خوابی چیست؟

 

به خواب نرفتن
اولین قدم برای داشتن یک خواب خوب وباکیفیت این است که شما خوابتان ببرد. بنابراین مهمترن نشانه بی خوابی است که شما به راحتی به خواب نمی روید. یا در دیگر شکل اگرچه ممکن است بلافاصله به خواب بروید اما طول زمانی که خواب رفته اید نیز اهمیت بالایی دارد. یعنی شما خوابتان می برد اما مدت زمان کمی میخوابید و بیدار می شوید.

مشکل خواب ماندن
یکی از نشانه های خواب سالم این است که بدن شما بعد از ۷ تا ۹ ساعت خواب، دیگر به خوابیدن نیاز نداشته باشد و شما کاملا سرحال بیدار می شوید.
بنابراین کمبود خواب می تواند نشانه دیگری از بیخوابی باشد.

خواب آلودگی روزانه
نشانه دیگر بی خوابی است که شما در طول روز خواب الوده هستید و دائم دوست دارید چرت بزنید. این موضوع می تواند بر عملکرد شما در محل کار، خانه و هنگام رانندگی تاثیر بگذارد.

نداشتن تمرکز
اگر خواب خوب و با کیفیتی نداشته باشید، در طول روز تمرکز لازم را نخواهید داشت. استرس حاصل نیز می تواند ذهن شما را از وظایفی که باید روی آنها تمرکز کنید دور کند.

 

بیشتر بخوانید:

عوارض کم خوابی چیست؟

 

زود بیدار شدن
یکی دیگر از نشانه های بی خوابی است است که اگرچه شما سریع به خواب رفته اید اما ناگهان نیمه شب بیدار شده و دیگر خوابتان نمی برد.

خواب بی کیفیت
ممکن است همانگونه که اشاره کردیم شما بین ۸ تا ۹ ساعت خوابیده باشید اما اگر این خواب کیفیت لازم را نداشته باشد شما دچار بی خوابی می شوید.
به عبارت دیگر شما ۸ ساعت خوابیده اید اما نه به طور پیوسته، چرا که در این بین بارها از خواب بیدار شده اید و زمان کلی خوابیدن شما حدود ۱۰ ساعت شده است.
همین نحوه خوابیدن می تواند باعث خستگی شما در طول روز شود.

بی خوابی با بدن ما چکار می کند؟

بیخوابی مضرات زیادی برای بدن دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

افسردگی
همانطور که قبلاً گفته شد، رابطه بین بی خوابی و افسردگی یک رابطه پیچیده است. اگرچه افسردگی می تواند باعث بی خوابی شود، اما در مقابل نیز بیخوابی هم منجر به افسردگی میشود.
بد خوابیدن یا بی خوابی به صورت مداوم می تواند کیفیت زندگی شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.
نتایج یک تحقیق نشان داد ۹۷ درصد افراد مورد مطالعه که از بی خوابی مداوم رنج می برده اند، یک سال بعد دچار افسردگی شده اند.

 

بیشتر بخوانید:

آیا کمبود خواب سبب افزایش وزن می شود؟

 

بیماری قلبی
طبق اعلام کالج قلب و عروق آمریکا در نیمی از بیماران قلبی، بی خوابی نیز مشاهده است. مطالعات این کالج نشان داد که خواب کمتر از شش ساعت و یا بی کیفیت منجر به فشار خون و در نهایت به بیماری قلبی منجر می شود.

افزایش مصرف الکل
مطالعات نشان داده است که به دلیل خاصیت آرام بخشی وخواب آوری الکل، برخی از افراد مبتلا به بی خوابی برای خوابیدن به نوشیدن الکل رویمی آورند.
همین وابستگی منجر به اعتیاد آنها شده است و طبق همین تحقیق ۳۰ درصد از افراد مبتلا به بی خوابی گفته اند که برای به خواب رفتن از الکل استفاده می کنند.

 

بیشتر بخوانید:

دلیل سخت به خواب رفتن افراد مسن چیست؟

 

دیابت
بین خواب کم و علائم پیش دیابتی ارتباط معناداری وجود دارد.
مارک ماهوولد ، مدیر مرکز اختلالات خواب مینه سوتا در آمریکا با بیان اینکه نحوه واکنش بدن در برابر کمبود خواب مشابه واکنش بدن در برابر مقاومت در برابر انسولین است، اظهار داشت: هنگام بی خوابی قندها به شکل طبیعی که باید، تجزیه نمی شوند. به همین علت دچار تکرر ادرار شبانه شده و مجبور هستید دائم از خواب بیدار شوید. خواب مناسب کمک می کند تا سطح قند خون شما کنترل شود.
دوره های کوتاه بی خوابی حاد بدن شما را در معرض هجوم ابتلا به دیابت قرار نمی دهد ، اما ادامه خواب ضعیف می تواند سطح قند خون بدن را در جهت اشتباه تغییر دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.