اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۴ تمرین برای حفظ تعادل در سالمندان

سن که بالا می رود، حفظ تعادل هم سخت می شود. کاهش تعادل و افتادن یک حادثه خطرناک برای پیر شدن است. اما برای حل این مشکل می توانید با رعایت چند نکته خود را برای حفظ تعادل آماده کنید.

به گزارش خبرنگار شادمان، طبق آمارهای جهانی، افتادن به علت عدم حفظ تعادل دلیل اصلی صدمات کشنده در میان سالمندان است. شکستگی دست و پا و از همه بدتر شکستگی لگن می توانند برای سالمندان مرگبار باشند.
این آمار نشان می دهد که در آمریکا در هر سال از هر ۴ سالمند، یک نفر به علت افتادن (زمین خوردن) جان خود را از دست می دهد.
اما نگران نباشید شما می توانید با انجام ۴ حرکت ورزشی که در این گزارش به شما می آموزیم، حفظ تعادل خود را تقویت کنید و کمتر زمین بخورید.

نشستن و ایستادن به کمک صندلی

این یک تمرین ساده است و در آن شما تنها به یک صندلی محکم نیاز دارید.
ابتدا روی یک صندلی استاندارد و محکم دسته دار بنشینید.
سپس کمی به جلو حرکت کنید تا جاییکه باسنتان نزدیک لبه صندلی قرار گیرد. در این هنگام پاها را محکم روی زمین قرار دهید به طوریکه انگشتان پا مستقیماً زیر زانو قرار گیرد.
در این هنگام وزن خود را کمی به سمت انگشتان پا بیندازید و سعی کنید بدون استفاده از دست ها بایستید. برای نشستن نیز پشت پاها را در ۵ سانتیمتری لبه صندلی قرار دهید و تنها زمانی که باسن خود را نزدیک صندلی دیدید، زانوها را خم و بالا تنه را به سمت جلو خم کنید تا زانوها بالای انگشتان قرار گیرد، آنگاه می توانید با اطمینان بنشینید.
این عمل نشستن و برخواستن را روزی ۳ بار و هر بار به تعداد ۱۰ بار تمرین کنید. با این تمرین شما دیگر هنگام برخواستن و نشست روی صندلی صدمه نخواهید دید.

ایستادن روی یک پا

ایستادن روی یک پا

این تمرین خیلی ساده است، روزی ۵ بار سعی کنید روی پای راست بایستید و پای چپ را بلند کنید.
سپس این تمرین را روی پای چپ امتحان کنید، روی پای چپ باستید و پای راست را کمی بالا بیاورید.
حواستان باشد که لازم نیست پای خود را مقدار زیادی از زمین بلند کنید، همین که دو سه سانتیمتری از زمین فاصله داشته باشد کافی است.
نکته مهم این است که در تمام طول تمرین سعی کنید نگاهتان به جلو باشد و تعادل خود را حفظ کنید. برای این تمرین نیاز است حتما کنار دیوار با میله هایی اینکار را انجام دهید که در صورت از دست رفتن تعادل زمین نخورید.

نشست و برخواستن با یک قدم رو به جلو

این تمرین نسبت به ۲ تمرین قبلی پیشرفته تر و نیازمند آمادگی جسمانی بالاتری دارد. برای این حرکت لازم است پای راست را به اندازه یک قدم جلو بگذاریم، سپس روی پای جلوی خود بهصورت نیمه بنشینید و بعد سعی کنید روی همان پا بلند شوید.
در این هنگام پای دیگر را جلو بگذارید و همین کار را تکرار کنید.در تمام مدت وزین خود را روی پای جلو بیندازید و سعی کنید بالاتنه خود را راست و به حالت ایستاده نگه دارید.
نکته مهم این است که اگر زانو درد دارید، اینتمرین را انجام ندهید. ضمناینکه هرگز وزن خود را روی پای عقبی قرار ندهید.
این حرکت را روزی یکبار و هر بار به تعداد ۵ بار انجام دهید.

ردیابی دید

بینایی را حس اول می نامند که در حفظ تعادل نقش بسیار مهمی دارد. از بین همه حواس این بینایی است که با افزایش حس رفته رفته کمتر میشود به همین علت باید با تمرین آن را بهبود بخشید.
برای اینکار لازم است که انگشت شست دستمان را جلوی صورت بگیریم.
و به آرامی دستمان را به سمت چپ و راست ببریم. در این هنگان تمام نگاهمان باید به انگشت شست باشد و سرمان تکان نخورد.
در حرکت بعدی انگشت را بالا و پایین برده و اینگونه چشمان خود را تمرین دهید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.