اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

بعد از ۴۰ سالگی چه اتفاقی برای پوستمان میفتد؟

با رد کردن ۴۰ سالگی و ورود به دهه چهارم زندگی، بدن شما دچار تغییرات زیادی می شود، یکی از این تغییرات خودش را در پوست شما نشان می دهد.

به گزارش شادمان، بعد از سن ۴۰ سالگی، افراد دچار مشکلات پوستی می شوند. مشکلاتی که در این مقاله ذکر می شود از جمله مشکلات پوستی شایعی است که افراد با افزایش سن با آن روبرو می شوند.
 

۱- خشکی پوست

پوست افراد با افزایش سن رو به خشکی می گذارد.

برای جلوگیری از خشک شدن پوست، به افراد بالای ۴۰ سال توصیه می شود نکات زیر را راعایت کنند:

– هر روز حمام نروید.

– طول مدت استحمام خود  را کاهش دهید و زمان زیادی زیر دوش نمانید .

– از دوش آب گرم استفاده کنید، نه داغ.

– اگر در استخر حاوی کلر شنا کردید، حتما پس از شنا، تمام بدن خود را با آب بشویید.

– از صابون های حاوی گلیسیرین که موجب مرطوب شدن پوست می شوند، استفاده کنید.

– پس از استحمام، پوست خود را با کرم های مرطوب کننده چرب کنید.

– استفاده از کرم های مرطوب کننده بلافاصله پس از استحمام و هنگام خروج از حمام توصیه می شود تا رطوبتی که بدن در طی استحمام دریافت کرده است، در پوست باقی بماند.

– از مصرف غذاهای حاوی کافئین و غذاهای تند خودداری کنید.

– سیگار نکشید و الکل مصرف نکنید.

– از دستگاه بخور در منزل و محیط کار استفاده کنید.

 

۲- پوسته پوسته شدن

پوسته پوسته شدن در مردان بالای ۴۰ سال مشکلی شایع می باشد. پوسته پوسته شدن ممکن است با ریزش مو در آن منطقه نیز همراه باشد. لازم به تذکر است که حتما علت ایجاد این مشکل را باید بررسی کرد، زیرا بیماری هایی نظیر سرطان خون، بیماری های خودایمنی و یا مصرف برخی داروها می تواند چنین عوارضی را بر جای بگذارد.

زنان بالای ۵۰ سال ممکن است از بیماری پوستی به نام «درماتیت استاتیس» رنج ببرند که علایمی همانند پوسته ریزی و ورم و قرمزی در مناطقی از پوست دارد.

علت این بیماری احتباس مایعات در پاها می باشد که در نتیجه باعث کاهش خونرسانی به سیاهرگ های پاها می شود. حتی می تواند سبب کبودی پاها نیز شود.

افراد مبتلا باید پاهای خود را بالا قرار دهند، تقریبا هم سطح با مکانی که می نشینند. همچنین باید این دسته از مبتلایان، به پزشک مراجعه کنند تا راهکارهای درمانی مخصوص را انجام دهند.

 

سایر مشکلات پوستی

با افزایش سن، به تدریج از انعطاف پذیری پوست کاسته می شود و پژوهشگران کاهش میزان نوعی فیبر به نام الاستین در پوست را علت خشکی پوست در پیری می‌دانند.

بروز چین و چروک در اثر کاهش کلاژن، بروز لکه های قهوه ای رنگ بر روی پوست صورت و دست ها، سفید شدن موها و … از جمله مشکلاتی است که با افزایش سن ایجاد می شود.
 

البته باید توجه داشت که رعایت نکاتی مانند رژیم غذایی مناسب، ورزش، عدم مصرف سیگار و الکل، پرهیز از تماس طولانی مدت با نور مستقیم خورشید و حفاظت از پوست در برابر آن از جمله راهکارهایی است که به کند شدن روند پیری پوست در سنین میانسالی و کهنسالی کمک شایانی می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.