اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

توصیه های مهم ورزشی به سالمندان

شاید برایتان سوال شده که چرا ورزشکاران بعد از عبور از ۳۰ سالگی به فکر بازنشسته شدن هستند و به ندرت ورزشکار حرفه ای بالای ۴۰ سال مشاهده می کنیم. ما به شما علت آن را می گوییم.

به گزارش خبرنگار شادمان، زمانی که جوان هستید هنگام ورزش اگر با انواع دردها هم مواجه شوید، به آن اهمیت نمی دهید و به ورزش ادامه می دهید اما برای ۴۰ ساله ها و انهایی که بیشتر از ۴۰ سال سن دارند، قضیه برعکس است. آنها باید با کوچترین درد، ورزش رامتوقف کنند.
۴۰ سالگی و بعد از آن زمانی است که انسان باید بیاموزد که چگونه مصدومیت خود را زودتر بهبود ببخشد. درست است که فواید ورزش در میانسالی و سالمندی بسیار زیاد است اما ممکن است که با اشتباهات کوچک به بدن خود صدمات جبران ناپذیری وارد کنیم.
تحرک بدنی می تواند از سلامت شناختی شما حمایت کرده و روحیه بهتری به شما بدهد. همچنین تناسب اندام و کمک به حفظ تعادل در زمان پیری نیز از دیگر مزیت های بیشمار ورزش محسوبمی شود.
بنابراین مهم است که اجازه ندهید چیزی مانند درد عضلانی یا درد مزمن مفصل، شما را در حاشیه نگه دارد.
شما باید در ۴۰ و ۵۰ سالگی باید سبک ورزش خود را تغییر دهید چرا که بافت های عضلانی شما دچار تغییرات عمده شده اند. شما باید یک فعالیت کاملاً گرم و خاص داشته باشید و بیشتر روی ریکاوری تمرکز کنید زیرا عضلات شما مانند گذشته بهبود نمی یابند.

 

بیشتر بخوانید:

ورزش موجب حفظ سلامت مغز می‌شود

 

رادیکال های آزاد و درد عضلات

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که افراد بالای ۴۰ سال هنگام شروع یک برنامه ورزشی مرتکب می شوند ، عدم درک این مسئله است که ورزش باعث ایجاد رادیکال های آزاد در سلول های آنها می شود.
رادیکال های آزاد، اتم های ناپایداری هستند که باعث درد و مشکلات مفصلی می شوند. اگر تعداد زیادی رادیکال آزاد داشته باشید، بر عملکرد شما تأثیر می گذارد و بهبودی بدن را بعد از تمرین دشوار می کند. و اینگونه درد همیشه همراه شما خواهد بود.
هرچه سن بالاتر می رود، اینرادیکال های آزاد درد بیشتری در بدن تولید می کنند.

به این منظور کارشناسان توصیه کرده اند تا با رعایت چند نکته از مقدار رادیکال های آزاد بکاهند.

 

بیشتر بخوانید:

چه ورزش‌هایی برای کاهش درد کمر مفید است؟

 

از گرم کردن قبل از ورزش صرف نظر نکنید

شاید وقتی جوان بودید به یکباره وارد مسابقه فوتبال می شدید یا به استخر شیرجه می زدید اما اکنون مهم است که عضلات خود را با انجام حرکت های سبک و کششی برای ورزش اماده کنید.
 

تحرک بدنی دائم و پشت هم نداشته باشید

برخی افراد هستند که بلافاصله بعد از خلاص شدن از کار روزانه و سنگین خارج از خانه خود را برای دویدن آماده می کنند. این افراد هر روز می دوند یا هر روز با یک ورزش ثابت به قسمت مشخصی از بدن فشار می آورند.
غافل از اینکه این موضوع به بدن آنها زمان بهبودی لازم را نمی دهد. بدن افراد بالای ۴۰ سال دیگر تحمل این مقدار تحرک را ندارد و همین موضوع سبب رها شدن رادیکال های آزاد بیشتر ودر نتیجه ایجاد درد بیشتر خواهد شد.
لزوماً لازم نیست هر روز استراحت کنید، اما باید تمرینات خود را متناوب انجام دهید. یک روز قسمت بالاتنه را انجام دهید. وروز بعد پایین تنه. سعی کنید یک روز در هفته برنامه کششی یا یوگا انجام دهید. این معجزه می کند.

 

بیشتر بخوانید:

چه ورزش‌هایی برای سالمندان خوب است؟

 

از شر رادیکال های آزاد شده خلاص شوید

حالا که ۴۰ سالگی را پشت سر گذاشته اید، زمان بندی در ورزش اهمیت زیادی پیدا کرده است. زمانی که تعداد رادیکال های آزاد در بدن زیاد می شود، بدن شروع به واکنش می کند و در این هنگام نوعی انتی اکسیدان در بدن تولید می شود.
“گلوتاتیون” یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که بدن ما خود به خود آن را تولید می کند. اما با افزایش سن، روند ساخت گلوتاتیون از کمتر می شود، بنابراین باید راهی دیگر برای جبران این کمبود پیدا کنیم.
شما می توانید برای این منظور به داروخانه مراجعه و نسب به تهیه قرص یا آمپول گلوتاتیون اقدام کنید. البته فراموشنکنید که قبل از آن حتما با یک پزشک مشورت کنید.
 

پروتئین بیشتری بخورید

مصرف ناکافی پروتئین یک مشکل بزرگ در میان افراد مسن و به ویژه زنان است. بدون پروتئین، بافت عضلانی خود را از دست می دهید، به راحتی آسیب می بینید و بدن سرعت خود در بهبود را از دست می دهد.
فراموش نکنید که ظرف ۳۰ دقیقه پس از اتمام ورزش ماده غذایی حاوی پروتئین بالا مصرف کنید. این ماده می تواند سفیده اب پز تخم مرغ باشد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.