اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

از دست دادن حافظه و ۵ عامل اصلی غیر از آلزایمر

زمانی که صحبت از «از دست دادن حافظه» می شود، ناخودآگاه همه به نام آلزایمر می رسند، عامل اصلی از دست رفتن حافظه با افزایش سن. اما بهتر است بدانید که از دست دادن حافظه غیر از آلزایمر دلایل دیگری هم دارد.

به گزارش خبرنگار شادمان، زمانی که صحبت از «از دست دادن حافظه» می شود، ناخودآگاه همه به نام آلزایمر می رسند، عامل اصلی از دست رفتن حافظه با افزایش سن. اما بهتر است بدانید که از دست دادن حافظه غیر از آلزایمر دلایل دیگری هم دارد.

  نقش سوء مصرف الکل و مواد مخدر  در از دست دادن حافظه

مصرف طولانی مدت الکل و مواد مخدر می تواند اثرات مخربی بر مغز داشته باشد. تحقیقات نشان می دهد که مغز در برابر اثرات عصبی ناشی از مصرف الکل بسیار آسیب پذیر است، و ممکن است اختلالات شناختی شدید در آن بوجود بیاید.
بنابر این تحقیقات و تصویربرداری از مغز افراد مسنی که مصرف الکل داشتند، نشان داد که مصرف زیاد الکل به اختلال عملکرد شناختی و زوال عقل ختم می شود.

مصرف بیش از حد الکل در طول زندگی نیز یکی از دلایل اصلی سندرم ورنیکه-کورساکف (WKS) است. سندرومی که سبب بروز فراموشی های کوتاه و بلند مدت خواهد شد.
بیماران مبتلا به WKS اغلب می توانند در مورد واقعه ای که در زندگی خود تجربه کرده اند بحث کنند ، اما ممکن است اندکی بعد، انجام این بحث خاص را فراموش کنند.

مصرف مداوم مواد مخدر نیز می تواند منجر به صدمات زیادی به مغز شود، مانند از بین بردن سلول های مغزی و تشنج. همچنین می تواند باعث اعتیاد شود، که ضمن تغییر نحوه عملکرد مغز، مسائل بی شماری را به همراه دارد.
کوکائین، ال اس دی (LSD)، هروئین، مت آمفتامین ها (شیشه)، وتریاک و حشیش و دیگر مخدرهای مشابه می توانند در طولانی موجب اختلال شناختی در مغز شوند.

به زبان ساده، مصرف مواد مخدر مستقیماً بر توانایی پردازش مغز تاثیر می گذارد. یک مطالعه نشان داده است که مناطق مغزی که درگیر اعتیاد و موادمخدر می شوند، همان هایی هستند که در یادگیری، حافظه، توجه، استدلال و کنترل تکانه ها موثر هستند.
اما نکته مثبت این است که شما در هر سنی که باشید برای ترک الکل و موادمخدر دیر نیست و می توانید مغز خود را از مبتلا شدن به فراموشی نجات دهید.

  نقش افسردگی در از دست دادن حافظه  

افسردگی یک مسئله جدی برای سالمندان است. می تواند در هر سنی وجود داشته باشد و محدود به گروه سنی خاصی نمی شود. بسیاری از عوامل می توانند به افسردگی در سالمندان دامن بزنند، عواملی مانند از دست دادن همسر یا دوستان، جدا شدن از اجتماع (انزوا) و درد ناشی از مسائل جسمی.
گزارش ها نشان می دهد که تنها ۱۰ درصد از سالخوردگانی که علائم افسردگی را نشان می دهند، در واقع به دلیل آن تحت درمان قرار می گیرند.

از دست دادن حافظه

افسردگی می تواند بر سلامتی سالمندان نیز تأثیرات شدیدی بگذارد و از عوامل اصلی بیماری های قلبی باشد. اغلب سالمندانی که بیماری هایی مانند سرطان، پارکینسون و بیماری مغزی دارند از افسردگی نیز رنج می برند. همچنین اثبات شده است که افسردگی بر حافظه انسان نیز تاثیرگذار است.

یکی از راه هایی که افسردگی بر حافظه تأثیر می گذارد، انحراف در نوع خاطره ای است که افراد در هنگام گرفتاری مالیخولیایی به یاد می آورند. به عنوان مثال، در حالی که از غم از دست دادن یکی از عزیزان خود غمگین هستند، ممکن است موارد ساده مانند قرار ملاقات را فراموش کنند، چرا که تمرکزشان روی خاطرات منفی و غمگین است.

بیشتر بخوانید:

ورزش های مخصوص برای بیماران آلزایمری

کنستانتین لیکتسوس، مدیر روانپزشکی در دانشکده پزشکی جان هاپکینز آمریکا می گوید: افسردگی همچنین توانایی شما را در ایجاد خاطرات طولانی مدت مختل می کند. این واقعاً به عدم توجه و تمرکز برمی گردد.
اما باز هم نگران نباشید چرا که آکادمی پزشکان خانواده آمریکا اعلام کرده است که افسردگی در ۶۵ تا ۷۵ درصد بیماران مسن قابل درمان است. بنابراین شما میتوانید. با شروع درمان خود، از دست رفتن حافظه را شکست دهید.

علت از دست دادن حافظه

  بیماری پارکینسون   اگرچه آلزایمر ممکن است رایج ترین شکل زوال عقل باشد، اما تنها شکل زوال عقل نیست که در کاهش حافظه و توانایی های شناختی نقش دارد.

بیماری پارکینسون یکی از رایج ترین اشکال زوال عقل (بعد از آلزایمر) است. این بیماری سالانه حدود یک میلیون نفر را درگیر می کند.
همانطور که بنیاد پارکینسون اعلام کرده است، این بیماری در درجه اول منجر به از دست دادن عملکردهای حرکتی می شود مانند: لرزش دست ها (حرکات غیر عمدی عضلات)، حالت ناپایدار(اختلال در هماهنگی و وضعیت بدن)، کندی حرکت و سفتی عضلات.

بیماری پارکینسون نیز می تواند باعث اختلالات شناختی شود. محققان می گویند: همان تغییرات مغزی که منجر به علائم حرکتی می شود، می تواند منجر به کندی حافظه و تفکر شود. این آسیب ها خفیف است، اما بر توانایی به خاطر سپردن اعمال و کلمات ساده که یادآوری و تکمیل آنها زمانی آسان بود، تأثیر می گذارد.
    بیماری هانتینگتون   بیماری هانتینگتون نوعی اختلال کشنده است که به طور معمول به ارث می رسد و بر عملکرد حرکتی و شناختی سالمندان تأثیر می گذارد.

آلزایمر و از دست دادن حافظه

به طور متوسط از هر ۱۰۰۰۰۰ آمریکایی سه تا هفت نفر به این بیماری مبتلا هستند. انجمن بیماری های هانتینگتون آمریکا گزارش داد که در حال حاضر حدود ۳۰،۰۰۰ آمریکایی علائم این بیماری را دارند.
علائم معمولاً در سنین ۳۰ تا ۵۰ سالگی ظاهر می شوند و طی یک دوره ۱۰ تا ۲۵ ساله بدتر می شوند. این بیماری می تواند باعث فراموشی و اختلال در قضاوت شود. همچنین برای افراد مبتلا به بیماری هانتینگتون نگهداری یا یادآوری اطلاعات گذشته دشوار است.

  عوارض جانبی مصرف دارو  در از دست دادن حافظه و ابتلا به آلزایمر

سالمندان جزو کسانی محسوب می شوند که بیشتری مصرف دارو در هرکشوری را دارند. درست زمانی که پزشکان سعی می کنند با تجویز دارو به بهبود وضعیت جسمانی بیمار کمک کنند، مغز با مصرف داروها دچار مشکل می شود.
به طور مثال همه می دانیم که کاهش کلسترول خون چقدر برای سلامتی مفید است اما داروهایی که برای این منظور تجویز می شوند ممکن است با تخلیه کلسترول مغز موجب اختلال در عملکرد آن شوند.

مسکن ها نیز در ایجاد اختلال در عملکرد مغز و از دست دادن حافظه نقشمهمی ایفا می کنند. داروهای آرامبخش که اغلب از موادمخدر ساخته می شوند، سبب ترشح هرمون دوپامین در مغز میشود تا مغز احساس آرامش کند.
در صورت وجود بیش از حد دوپامین به دلیل استفاده از این داروها ، مواردی از فراموشی خفیف و حتی سیاه شدن کوتاه مدت خاطرات وجود دارد.
داروهای کاهش دهنده اضطراب و رفع افسردگی نیز چنین تاثیری بر مغز می گذارند.

منبع: aging.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.