اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

علت بی اشتهایی در سالمندان چیست؟

حتما به غذا خوردن پدر بزرگ و مادر بزرگ تان نگاه کرده اید، اینکه هرچه پیرتر می شوند، کمتر غذا می خورند و لاغرتر می شوند، اما چرا آنها بی اشتها شده اند؟

به گزارش خبرنگار شادمان، تجویز رژیم غذایی یکسان برای همه بخصوص سالمندان ممکن است کمی سخت و گیج کننده باشد. هر ماه در مورد اینکه چه چیزی و چقدر بخوریم مطالعه جدیدی انجام می شود و حتی در زمان اجماع متخصصان نیز تجویز رژیم ثابت برای همه دشوار است.
این سردرگمی فقط مربوط به آنچه سالمندان می خورند نمی شود، بلکه آنچه نباید بخورند را شامل می شود. از آنجا که افزایش سن بر تمام سیستم های بدن تأثیر می گذارد، افراد مسن در هنگام تغذیه صحیح معمولاً با چالش های اضافی روبرو می شوند. بیماری، ناتوانی و انزوا می تواند افراد مسن را از داشتن غذای مورد نیاز برای حفظ یک سبک زندگی سالم، محروم کند. علائم پیری ممکن است اشتها را از سالمندان بگیرد اما آنها نیاز به دریافت کالری کافی و مواد مغذی دارند.
تغذیه افراد مسن به اندازه افراد جوان اهمیت دارد. سالمندانی که تغذیه نامناسبی دارند در مبارزه با عفونت دچار مشکل هستند. و از ضعف عضلانی رنج می برند، ضعفی که می تواند منجر به از دست دادن تعادل و سقوط آنها شود.
خوشبختانه برای حل این معضل راه حل هایی وجود دارد. یک سالمند باید تمامی مواد مورد نیاز بدن را دریافت کند.

از این واقعیت که سن می تواند خوردن و آشامیدن را تا آنجا که باید برای برخی از افراد دشوارتر کند گریزی نیست موضعی که در نهایت منجر به سوءتغذیه می شود. یک مطالعه در سال ۱۹۹۵ نشان داد که ۴۳ درصد از بیماران سالخورده که در یک بخش مراقبت های ویژه بستری شده اند، دارای سوء تغذیه هستند.
این چالش ها از کجا آمده است؟ در اینجا نگاهی گذرا به برخی از مواردی است که می تواند از دریافت بزرگترین غذای سالمندان جلوگیری کند.

 

بیشتر بخوانید:

ترفندهایی برای داشتن زندگی سالم در زمان سالمندی

 

اجتناب از تنها غذا خوردن
 

   تنهایی   

در این مقاله ما بیشتر بر روی مشکلاتی که سالمندان می توانند با آن روبرو شوند تمرکز خواهیم کرد، اما اگر شما یک سالمند هستید و یا یکی از عزیزان و نزدیکانتان سالمند است باید نگرانی زیادی داشته باشید. چرا که بسیاری از سالمندان علاقه کمتری به غذا خوردن دارند، علت این موضوع این است که تنها زندگی می کنند. این موضوع بر سالمندانی که تازه یکی از عزیزانشان را از دست داده اند، تاثیر بیشتری دارد. آنها معمولا تمایلی به غذا خوردن از خود نشان نمی دهند.
برخی از سالمندان نیز به علت تورم و فشار اقتصادی و عدم همخوانی درآمد با مخارج قادر به تهیه رژیم غذایی کامل نیستند. 
از طرف دیگر همانگونه که رعایت نکردن صرف غذا در زمان مناسب برای جوانان خطر دارد، برای سالمندان نیز خطرناک محسوب می شود. اگر پدر و مادر مسن دارید حتما مانع آن شوید که آنها در تنهایی خویش غذا بخورند. همچنین  به آنها توصیه کنید که مراقب بودجه ای که برای غذا اختصاص می دهند، باشند.

 

  تحلیل رفتن عضلات  

بعد از عوامل محیطی که برای داشتن یک تغذیه نامناسب ذکر شد، باید به عوامل جسمانی نیز اشاره کنیم. یکی از مهمترین این عوامل بی اشتهایی است، موضوعی که معوملاً سالمندان با آن مواجه می شوند.
این بی اشتهایی ممکن است تا از دست دادن عضلات ادامه پیدا کند. البته رابطه دیگری نیز میان میزان تحرک و اشتها وجود دارد. در زمان کم تحرکی، بدن نیاز کمتری به سوخت پیدا می کند و در نتیجه سالمند احساس بی اشتهایی می کند. 
 

بیشتر بخوانید:

آیا کمبود خواب سبب افزایش وزن می شود؟

 

 

  کم تحرکی  

گرچه عامل کم تحرکی را می توان با کمی ورزش و پیاده روی حل کرد اما برخی عوامل دیگر به این سادگی ها قابل رفع نیستند. بدن ما هر چه پیرتر می شود، هورمون کمتری تولید می کند، مخصوصا هورمونی که احساس گرسنگی را در ما ایجاد می کند. به این ترتیب سالمند احساس بی اشتهایی می کند و کمتر غذا می خورد.
همچنین مصرف برخی دیگر از داروها نیز در این افراد موجب ایجاد بی اشتهایی می شود. 
 

  از دست دادن حس بویایی و چشایی  

یکی دیگر از تأثیرات مرتبط با پیری ، تمایل ما به از دست دادن حس بویایی و چشایی است. افراد جوان برای درک بوی پخت و پز غذا مجبور نیستند تا وقتی که سر میز می آیند صبر کنند. اما ممکن است افراد مسن از رایحه های آشپزخانه استقبال نکنند و حتی هنگام غذا خوردن از طعم یا بوی آن لذت کافی نبرند. متأسفانه ، برخی از داروها می توانند حس چشایی را کم رنگ کنند و بنابراین ممکن است در بی علاقگی سالخوردگان به غذا موثر باشد.
 

 مسائل دستگاه گوارش 

با افزایش سن، روده در جذب مواد مغذی کارایی کمتری پیدا می کند. هضم غذا نیز کند می شود و با طولانی شدن تخلیه معده مشکلاتی مانند ریفلاکس و سوزش معده ایجاد می شود و حتی ایجاد گاز معده را افزایش دهد. علاوه بر این، با کاهش اشتها به دلایل دیگر، مصرف فیبر برای سلامتی روده نیز کاهش می یابد و منجر به چرخه معیوبی می شود که در آن تغذیه نامناسب منجر به مشکلات گوارشی و در نتیجه منجر به تغذیه نامناسب می شود.
 

مشکلات دهان و دندان

مشکلات دهان و دندان هم در بی اشتهایی بی تاثیر نیست. هرچه پیرتر می شویم، در همه جا توده عضلانی خود را از دست می دهیم، حتی در فک و این می تواند جویدن و بلع را دشوارتر کند. علاوه بر این ، سن می تواند منجر به ایجاد مشکلاتی برای دندان  شود ، و این نیز می تواند در توانایی جویدن سالمندان اختلال ایجاد کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.