اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چگونه هنگام بازنشستگی دغدغه مالی نداشته باشیم؟

همه ما بازنشسته هایی را دیدیم که با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند، شاید بترسید که شما هم زمان بازنشستگی این مشلات را خواهید داشت، ما راههایی را مقابل شما قرار می دهیم که نگران مشکلات مالی زمان بازنشستگی خود نباشید.

به گزارش خبرنگار شادمان، مهمترین موضوعی که باید قبل از بازنشسته شدن به آن فکر کرده و برای آن برنامه ریزی کرده باشیم، مسائل مالی است. این موضوع که درآمد یک فرد بعد از بازنشستگی کاهش می یابد صحت دارد و افراد باید برای این روزها آماده باشند.
این مهم به دست نمی آید مگر با برنامه ریزی؛ برنامه ریزی که شامل تخمین هزینه ها، میزان پس انداز و شناسایی منابع دیگر درآمد بالقوه در زمان بازنشستگی می شود. ما به شما می آموزیم که چگونه خود را از نظر مالی آماده بازنشستگی کنید.

 

بیشتر بخوانید:
 

گلایه های یک بازنشسته فرهنگی از حقوق های کم بازنشستگی

  یک هدف مشخص کنید  

شما در این مسیر به یک نقشه راه مشخص از آنچه می خواهید بدست آورید ، نیاز دارید. اولین قدم این است که پس انداز کافی داشته باشید.
برای این منظور توصیه می شود که برای داشتن یک بازنشستگی بدون دغدغه مالی حتما باید حداقل ۲۵ برابر میزان درآمد یکساله خود پس انداز داشته باشید.
به طور مثال اگر امروز درآمد ماهانه شما ۳ میلیون تومان و درآمد سالانه شما ۳۶ میلیون تومان است، باید مبلغی بیش از ۹۰۰ میلیون تومان پس انداز کرده باشید تا بدون دغدغه روزهای بازنشستگی خود را سپری کنید.

  به امید حقوق بازنشستگی نمانید  

این تصور که بازنشسته می شوم و حقوق بازنشستگی میگیرم و راحت زندگی می کنم، از اساس ایراد دارد. چرا که مخارج شما براساس درآمد فعلی تان تنظیم شده و به محض بازنشسته شدن، درآمد ماهیانه شما کاهش خواهد یافت.
بنابراین این ذهنیت که حقوق بازنشستگی کفاف مخارج زندگی شما را می دهد از خود دور کنید. شما باید در طول سالهایی که جوان و میان سال هستید و توانایی کار دارید، تلاش کنید تا پول بیشتر بدست آورید و آن را پس انداز و تبدیل به سرمایه برای کاری کنید که بعد از بازنشستگی میخواهید انجام دهید.
این روزها بسیاری از بازنشسته ها تصمیم می گیرند تا با خرید باغ و زمین به باغبانی و زراعت مشغول شوند، شما برای انجام این کار باید مقداری پس انداز داشته باشید تا بتوانید اقدام به تهیه وسایل مورد نیاز کنید.
با این حال ممکن است هزینه های دیگری هم به هزینه های روزمره دوران قبل از بازنشستگی افزوده شود، مانند استخدام پرستار یا کسی که خانه را نظافت می کند.
بنابر این قبل از بازنشستگی برای خود یک برنامه ریزی مالی دقیق داشته باشید تا بتوانید پول مورد نیاز را پس انداز کنید.

 

بیشتر بخوانید:

همسان سازی حقوق، بیشترین سئوال بازنشستگان

 

  پس انداز را همین امروز شروع کنید  

همین ابتدا باید بگوییم که برای شروع پس انداز هرگز نگویید زود است. در واقع ، هرچه زودتر شروع کنید ، بهتر است. با این حال ، حتی اگر فکر کنید کمی دیر شده، باز هم میتوانید مقداری پس انداز داشته باشید. پس آن را از همین امروز شروع کنید.
برای پس انداز خوب، باید درآمد بیشتری کسب کنید و هزینه کمتری داشته باشید. بنابراین توصیه می شود در حد توان صرفه جویی داشته باشید. هنگامی که شروع به پس انداز کردید، برنامه خود را مرتباً بررسی کنید تا پیشرفت خود را پیگیری کنید و مطمئن شوید که هنوز در مسیر خود هستید.

  پول نقد نگه ندارید  

این روزها با توجه به تورم افسار گسیخته توصیه می شود که پس انداز دوران بازنشستگی را به صورت سرمایه گذاری نگه داری کنید. این سرمایه گذاری میتواند خرید سهام، طلا یا ملک باشد.
نگهداری پس انداز به شکل پول نقد حتی در بانک موجب افت ارزش آن شده و عملا بعد از شروع دوره بازنشستگی، ارزشی نخواهد داشت و شما نمی توانید روی آن حساب کنید.
بنابراین تا جایی که امکان دارد پس انداز خود را در محل های کم خطر سرمایه گذاری کنید تا ارزش آن حفظ شود.

  روش های کسب درآمد جایگزین را پیدا کنید  

شاید امروز حقوق شما کفاف مخارج زندگی و پس انداز همزمان را ندهد، بنابر این به فکر یک روش کسب درآمد دوم باشید تا در کنار شغل اول، بتوانید درامد خود را افزایش دهید.
از آموزش غافل نشوید، تا می توانید به مهارت های خود بیفزایید. دنیای امروز محلی است است که می توان با کمترین میزان تحرک بدنی و تنها با استفاده از مهارت های ذهنی پول درآورد.
می توانید سرگرمی خود را به یک تجارت جانبی تبدیل کنید. به عنوان مثال ، عشق شما به مد می تواند باعث ایجاد فروشگاه اینترنتی در بازار شود یا می توانید در روزهای هفته در خانه زبان خارجی بیاموزید.
 بنابر این مواردی را که در آنها مهارت دارید شناسایی کرده و به دنبال راه های کسب درآمد از آنها باشید.
 
بیشتر بخوانید:

پیش بینی میزان حقوق بازنشستگان در سال ۱۴۲۰

 

بدهی های خود را قبل از بازنشستگی پرداخت کنید

اگر به کسی یا بانکی بدهکار نباشید، تمرکز مالی شما در دوران بازنشستگی تنها روی مسافرت ، غذاهای سالم و کمک های گاه به گاه به فرزندان خواهد بود.
اما اگر بدهی به طور مثال به بانک در قالب وام داشته باشید، عقب خواهید افتاد. شما باید بدهی های خود را قبل از بازنشستگی تسویه کنید. در کشوری مانند کانادا از هر ۳ بازنشسته ۱ نفر هنوز بدهکار است و همین باعث شده در مخارج زندگی به مشکل برخورد کند.

  سبک زندگی خود را اصلاح کنید  

شاید در روزهای قبل از بازنشستگی دخل و خرج شما با هم همخوانی داشته باشد اما فراموش نکنید که همان گونه که قبلا هم گفتیم شما نیاز به پس انداز دارید. بنابراین سبک زندگی خود را تغییر دهید و از مخارج اضافه بکاهید.
البته بعد از بازنشستگی هم باید تا می توانید از مخارج اضافی کم کنید.
هزینه های خود را ثبت کنید و برای رسیدن به اهداف مشخص شده ی خود در روزهای بازنشستگی نیز برنامه ریزی مالی داشته باشید.
شما باید با مدیریت منابع مالی، خود را برای مسافرت یا انجام امور دیگر آماده کنید.
برای این مخارج به جای برداشت از پس انداز می توانید با کاهش هزینه های ماهانه خود، بودجه لازم را از حقوق بازنشستگی تامین کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.