اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

کارهایی که قبل از ۶۰ سالگی حتما باید انجام شود

همه ما افرادی را می شناسیم که یا تازه وارد دهه پنجمزندگیخود شده اند یا چند سالی از این دهه را گذرانده اند. ما به عنوان نزدیکان این افراد باید به آنها یادآوری کنیم که درزندگیشان کارهایی هست که حتما باید قبل از ۶۰ ساله شدن باید انجام دهند.

به گزارش خبرنگار شادمان، ۶۰ سالگی سنی است که افراد به گذشته و سرگذشت خود نگاه کرده و زندگیشان را بازیینی می‌کنند و به همین خاطر، بسیاری از افراد، از کارهای انجام داده و نداده خود در آن دوران پشیمان هستند و حتی برای انجام برخی از آن‌ها غبطه می‌خورند.

راحیل شمسایی در گفتگو با شادمان، در رابطه با فعالیت هایی که افراد تا قبل از سن ۶۰ سالگی باید انجام دهند اظهار کرد: براساس تحقیقات انجام شده، اغلب افرادی که به سن ۶۰ سالگی می رسند معمولا از انجام دادن و یا ندادن برخی از کارها پشیمان هستند که می توان به مواردی از جمله این که چرا به خانواده خود رسیدگی نکرده‌اند و یا بیشتر زمان خود را صرف کار زیاد و پول کرده اند، اشاره کرد.

وی بیان کرد: افراد باید قبل از شصت سالگی، با خانواده خود وقت بگذرانند چراکه با گذشتن سن از شصت سالگی، افراد مثل گذشته توان ندارند و حتی برخی از افراد با ورود به این سن، حتی حسرت سفرهای زیارتی و سیاحتی را می‌خورند چون با از دست دادن توانایی فیزیکی خود مانند کمردرد و پادرد نمی‌توانند مثل دوران جوانی شان اعمال زیارتی را به جا آورند و زیارت‌هایی را که می‌خواهند نمی‌توانند انجام دهند و یا از سفر بهترین بهره را ببرند.

این روانشناس تصریح کرد: افراد با ورود به سن شصت سالگی حتی از این موضوع هم پشیمان هستند که چرا به دلیل فشار کاری بالا و درگیری های مادی، دیر به دیر به دیدار والدین و یا حتی اقوام خود رفته‌اند و همه زندگی خود را برای کسب درآمد و پول صرف کرده اند در صورتی که قرار نیست هیچ چیزی به دنیای آخرت ببرند.

شمسایی بیان کرد: حتی گاهی دیده شده است که افرادی در گروه سنی شصت سال به بالا از تعداد کم فرزندان خود پشیمان هستند و دلشان می‌خواست فرزندان بیشتری داشتند تا دورشان شلوغ‌تر بود و با آشیانه خالی مواجه نمی شدند.

وی ادامه داد: پشیمانی و حسرت اغلب این افراد به خاطر این است که چرا کارهایی را که دلشان می‌خواسته انجام نداده اند و در حقیقت  برای دل خودشان زندگی نکرده‌اند و دائم به دیگران چشم گفته و برای دیگران زندگی کرده‌اند.

این روانشناس افزود: افراد باید تا قبل از سن ۶۰ سالگی حرفه یا شغل خود را براساس پاداش‌های درونی انتخاب کنند. یعنی شغلی را انتخاب کنند که به آن‌ها انگیزه بدهد و به آن علاقه داشته باشند نه صرفا بخاطر درآمد بالای آن و اگر آن شغلی را انتخاب کنند که حقوق کمی داشته باشد و در عوض از آن لذت ببرند، در آن صورت وقتی به شصت سالگی می‌رسند، لذت بیشتری از زندگی خود می‌برند و حالشان بهتر است چون شغلی را انتخاب کرده‌اند که آن‌ها را از لحاظ روحی ارضا کرده است.

وی تاکید کرد: یکی از کارهایی که افراد باید قبل از سن شصت سالگی انجام دهند این است که کمی ارتباطات اجتماعی خود را بالا ببرند و خود را درگیر ریسک کنند و ریسک‌پذیرتر شوند و به فرصت‌هایی که به آن‌ها رو می‌آورد نه نگویند و روی خودشان را برای فرصت‌ها باز بگذارند. چرا که وقتی افراد از فرصت‌های خود استفاده می‌کنند و روی خود را برای فرصت‌ها باز می‌گذارند کمتر دچار پشیمانی می شوند و در شصت سالگی که دوره متفاوتی از زندگی آن هاست کمتر حسرت گذشته خود را می خورند که چرا از فرصت‌های کاری و زندگی و سرمایه‌گذاری خود به بهترین شکل استفاده نکرده اند.

این روانشناس بیان کرد: یکی از مسائلی که بسیار حائز اهمیت است تقویت هوش هیجانی است. چرا که تحقیقات نشان داده سالخوردگانی که هوش هیجانی بالاتری داشته و مهارت‌های فردی خود را تقویت کرده‌اند و از لحاظ اجتماعی بالاتر بوده‌اند تا سن ۵۰ سالگی یا ۶۰ سالگی حال بهتری داشته‌اند و حتی کمتر دچار آلزایمر شده‌اند.

شمسایی اظهار کرد: یکی از موارد دیگری هم که می‌توان از آن نام برد، این است که افراد باید به لذت‌های خود بیشتر اهمیت دهند که ما به آن می‌گوییم انجام فعالیت هایی که آدرنالین خون انسان را بالا ببرد و چیزی که انسان از آن لذت ببرد چه با خانواده و چه با کار را باید انجام دهند و در واقع، از آن لذت ببرند تا احساس غمگینی کمتری داشته باشند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.