اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

راه های رسیدن به موفقیت در پیری

آیا اکنون که غبار پیری روی پیشانیتان نشسته امیدتان را از رسیدن به موفقیت از دست داده اید و دیگر تلاش نمی کنید؟ بهتر است بدانید که بسیاری از انسان های موفق،موفقیتشان را از ۶۰ سالگی به بعد به دست اورده اند.

به گزارش خبرنگار شادمان، می گویند آنچه تغییر ناپذیر است، خود تغییر است. در مورد اینکه چقدر مسیر زندگی تاکنون که غبار پیری روی پیشانیمان نشسته پرپیچ  و خم بوده و گاهی به خوشبختی و گاهی نیز به بدبختی ختم شده، سخن بسیار است.
اما حرف اصلی این است که این خود ما هستیم که سرنوشت خودمان را رقم می زنیم. اینکه اگر اکنون که در نزدیکی دهه ششم زندگی خود هستید و دورتان را نوه هایتان گرفته، دلیل مناسبی برای دست کشیدن از آمال و آرزو نیست.

نکته چیست؟

نکته این است که سن چیزی جز یک عدد نیست. فقط به این دلیل که شما پا به سن گذاشته اید که شما را از چیزی محروم نمی کنند.
پیری به معنای پایان دنیا نیست.  همانگونه که مارک زاکربرگ، خالق شبکه اجتماعی فیس بوک توانست در اوج جوانی آنچه را که سایر میلیاردرهای فهرست فوربس در طول سالهای سال کسب کنند، کسب کند و در این فهرست در کنار میلیاردرهای سالخورده قرار بگیرد، شما نیز می توانید با وجود پا گذاشتن به دوره سالمندی، آنچه می خواهید را به دست آورید.
بیشتر بخوانید:

۹ راهکار طلایی برای داشتن ذهنی آرام

 

دونمونه از انسانهایی که در سالمندی به موفقیت رسیدند: 

برای این ادعا، نمونه بسیار است اما در اینجا تنها به ۲ مورد خیلی مشهور آن اشاره میکنیم.
همه شما نلسون ماندلا را می شناسید، او کسی بود که دست از تلاش برنداشت و زندگی ای را سپری کرد که به آزاد سازی کشور زادگاهش آفریقای جنوبی از چنگال رژیم ستمشاهی آپارتاید ختم شد.
او به دلیل فعالیت ضد نژاد پرستی، بیش از دو دهه را در زندان سپری کرد و وقتی آزاد شد ۷۲ ساله بود. اما این مانع از این نشد که چهار سال بعد به عنوان اولین رئیس جمهور سیاه پوست آفریقای جنوبی انتخاب شود و جایزه صلح نوبل را در سال ۱۹۹۳ دریافت کند.

نمونه دیگر را میتوان یک سرهنگ بازنشسته و سالخورده دانست. اگر KFC را دوست دارید، احتمالاً داستان سرهنگ سندرز را شنیده اید. می گویند که قبل از اینکه کسی به او فرصتی بدهد تا دستور مرغ سوخاری خود را امتحان کند ، ۱۰۰۹ بار رد شد.
او سالها راه می رفت و در خانه مردم را می زد تا اینکه بالاخره KFC را که امروز می شناسیم تأسیس کرد. او همه این کارها را پس از بازنشستگی در ۶۵ سالگی انجام داد و در ۸۸ سالگی به یک میلیاردر تبدیل شد.
لیست افرادی که در سنین پیری موفقیت بزرگی کسب کرده اند بی پایان است. هر کدام داستانی الهام بخش دارند اما فراموش نکنیم که اگر ذهن خود را معطوف به دست اوردن چیزی کنید، حتما آن را به دست می آورید و در این میان سن امروز شما صرفاً یک عدد است.

بیشتر بخوانید:

۱۰ فرمول برای رسیدن به اکسیر جوانی

 

راز موفقیت در دوران پیری

اگرچه تصور اینکه این افراد استثنایی بوده و با همین سرنوشت به دنیا امده اند آسان است اما حقیقت این است که آنها دقیقاً مانند ما بودند. آنها شکست های زیادی درزندگیدیدند و تردیدها و ناباوری های خود را داشتند ولی تنها کاری که انجام ندادند، دست برداشتن از تلاش بود.
برخلاف همه این افراد به کار خود ادامه دادند و سرانجام موفقیتی را که می خواستند به دست آوردند. شما نیز می توانید مانند ماندلا یا سرهنگ هارلند دیوید سندرز باشید.

شاید شما نتوانید نلسون ماندلای بعدی باشید چرا که اصلا لزومی ندارد دنیا یک ماندلای دیگر داشته باشد، شاید هم سرهنگ سندرز بعدی نباشید اما می توانید نسخه ای از خود باشید، به یاد داشته باشیدکه ماندلا و سرهنگ سندرز نخواستند کس دیگری باشند، انها سرنوشت خود را رقم زدند.

هر یک از ما ویژگی های منحصر به فردی دارد که می تواند با استفاده از آنها بهموفقیت برسد. تنها باید چند سوال از خود بپرسید. «من در چه چیزی مهارت دارم؟ چه کاری را بهتر از هر کسی که می شناسم انجام می دهم؟ آیا چیزی دارم که فکر کنم دنیا باید بوسیله من ببیند یا تجربه کند؟
پاسخ به این سوالات می تواند مسیر شما را در ادامه راه روشن کند.

 

بیشتر بخوانید:

کارهایی که یک سالمند هرگز نباید انجام دهد

 

خود را برای موفقیت در سنین پیری آماده کنید

هر چه پیرتر می شوید، بدن به سمت نابودی می رود و چه بخواهید و چه نخواهید، شما دیگر جوان نیستید. و این یعنی دیگر قادر به انجام برخی کارها نیستید.
اما صرف اینکه سالها گذشته و شما پیر شده اید به این معنی نیست که سلامتی شما باید با سرعت سریع به پایان رسد. کارهای خاصی وجود دارد که می توانید از همین امروز انجام دهید تا پیری دیرتر به سراغ شما بیاید.

به یادگیری ادامه دهید

شما هرگز برای یادگیری چیز جدید پیر نیستید. بهترین راه برای به دست آوردن ایده های جدید یا یافتن راه هایی برای تقویت ایده هایی که در حال حاضر دارید، ادامه یادگیری است.
تا آنجا که می توانید بخوانید و تا آنجا که ممکن است سمینارهای آموزشی را دنبال کنید. این نه تنها برای سلامتی شناختی شما عالی است، بلکه به شما کمک می کند تا وقت خود را نیز مدیریت کنید.

 

بیشتر بخوانید:

کارهایی که یک سالمند باید انجام دهد

 

غذای سالم بخورید و ورزش کنید

اگر قصد دارید بعداً در زندگی به موفقیت برسید، باید تا حد ممکن سالم و متناسب باشید. هر کاری که ارزش انجامش را داشته باشد، انرژی زیادی از نظر جسمی و روحی از شما می گیرد.
شما باید با تغذیه سالم و تا حد ممکن ورزش، انرژی و روحیه خود را حفظ کنید.

محل کارتان را نگاه کنید

حتما این جمله را شنیده اید که می گویند: «دوستانت را به من نشان بده و من به تو می گویم که کیستی؟». این گفته قدیمی تقریباً در هر سطحی دقیق است.
شرکتی که شما در آن فعالیت میکنید، در واقع تعیین کننده میزان فعال بودن و بهره وری شما در زندگی واقعی است.
اگر با افراد موفق رابطه داشته باشید این احتمال وجود دارد که عادت های آنها را انتخاب کرده و خودتان یک فرد با مهارت بالا وموفق شوید.

برای مقابله با ناامیدی راهی پیدا کنید

یکی از اصلی ترین دلایلی که اکثر مردم هرگز سعی نمی کنند چیزی فراتر از عادی باشند این است که از شکست می ترسند. آنچه شما احتمالاً تاکنون آموخته اید این است که «در زندگی چندین بار شکست خواهید خورد». اما بدانید که تا زمانی که تلاش می کنید احتمال دستیابی به این جمله که «شکست پل پیروزی است» وجود دارد.
اشکالی ندارد، شکست لازم نیست که مقصد نهایی شما باشد. از اشتباهات گذشته خود به عنوان درس و سنگ پا استفاده کنید تا به مکانی که می خواهید برسید.
هر چند بار که لازم است امتحان کنید تا در آن کار موفق شوید اما در این راه پر تلاطم شما باید راهی برای غلبه بر استرس و غم های ناشی از شکست خود پیدا کنید.
این راه ها می تواند یوگا، ورزش، خنده، همراهی و صحبت با دوست باشد.
اینها همه روشهای عالی برای کنار آمدن با ناامیدی است. همچنین کمک می کند تا یک سیستم پشتیبانی محکم در اطراف خود داشته باشید.
بیشتر بخوانید:

چه ورزش‌هایی برای سالمندان خوب است؟

 

از فناوری روز استفاده کنید

ما در حال حاضر در یک دنیای پیشرفته از نظر فنی زندگی می کنیم و راه رسیدن به موفقیت هم استفاده از همین ابزارهای روز میگذرد. اگر افرادی مانند مارک زاکربرگ امروز میلیاردر شده اند، از همین فناوری ها بهره گرفته اند.

وقت بگذارید و یاد بگیرید که چگونه در روزگار مدرن کارها را انجام می دهند. ببینید آیا می توانید راه هایی برای استفاده از این فناوری به نفع خود پیدا کنید؟.
این نه تنها یک روش خوب برای مشغول شدن و و آگاهی از توانایی های خود است، بلکه یک روش برای خوبماندن در کنارتمام پیشرفت های پزشکیکه شما را زنده نگه میدارد محسوب می شود.

مسافرت رفتن

بسیاری از سفر برای آرام شدن بهره می برند اما سفر بسیار بیشتر از این است که شما را آرام و غذاهای عجیب و غریب خارجی را به شما معرفی کند.
هنگام مسافرت، ذهن، خود را گسترش می دهد. شما مشاهده می کنید که چگونه مردم مناطق مختلف جهان کارهای مشابه را به روش های مختلف انجام می دهند.
شما ممکن است یک یا دو مورد را بیاموزید و بتوانید آن را برای مخاطبان خود در محل سکونتتان عرضه کنید.
همچنین این احتمال نیز وجود دارد که عاشق آن سرزمین شوید و در همانجا موفقیت شما رقم بخورد.

در پایان باید گفت که رسیدن به موفقیت تنها و تنها به تعریف شما از این واژه ختم می شود اینکه از نظر شما موفقیت ثروت هنگفت است؟ موفقیت خوشبختی است؟ سلامتی است؟ داشتن خانه و زندگی خوب است؟ یا داشتن یک خانواده شاد؟
مسلما همه مردم موفقیت را در پول نمی بینند. شما نیز بسته به تعریفی که از کلمه دارید ، وقت بگذارید و مسیر خود را برای رسیدن به موفقیت ترسیم کنید.
سن و احساس شکنندگی را فراموش کنید. تا زمانی که ذهن شما می تواند باردار شود و آن را باور کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.