اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۹ راهکار طلایی برای داشتن آرامش ذهنی

این روزها که هم هوا بیشتر ابری و دلگیر است و هم به واسطه شیوع کرونا ارتباطات ما با دوستان به حداقل رسیده، ۹ راهکار طلایی می تواند مانع از افسرده شدن ما شود.

به گزارش خبرنگار شادمان، در اکثر اوقات ما بهداشت روانی خود را نادیده می گیریم و با وجود اینکه بهداشت روانی هم بخشی از رفاه کلی انسان محسوب می شود، به آن توجه نمی کنیم. شاید در گذشته، صحبت کردن در مورد سلامت روان یک تابو محسوب می شد و بسیاری در سکوت یا بدتر از آن رنج می بردند، اما انسان تشویق می شود که در مورد احساس خود صحبت کند. 
سال ۱۳۹۹ هم دشواری های خودش را داشت چرا که با شیوع کرونا زندگی همه تحت تاثیر قرار گرفته است. سلامت روان به دلیل انزوا، فاصله گذاری اجتماعی، نگرانی در مورد اشتغال و اقتصاد و کسب و کار و امور مالی تحت تاثیر متغییرها و فشار مضاعف قرار گرفته است. اکثر ما خوش شانس هستیم که فقط یک “روز بد” یا “وصله بد” داریم اما افسردگی واقعی است و نباید آن را نادیده گرفت و کنار گذاشت.
 

 1- قدم زدن زیر نور آفتاب 

تحقیقات نشان داده که ما همیشه هنگام تابش خورشید احساس بهتری داریم و در مقابل، روزهای ابری روزهایی دلگیر برای عموم انسان ها به شمار می رود.
طبق تحقیقی که کلینیک مایو انجام داده است، قرار گرفتن در معرض آفتاب می تواند با اختلال عاطفی فصلی همراه باشد. به گفته دانشمندان این یک نوع افسردگی محسوب می شود که با تغییرات فصلی مرتبط است. در پاییز و زمستان به علت کوتاه شدن روزها و هوای ابری، ممکن است تعدادی از افراد احساس غمگینی و افسردگی داشته باشند، توصیه می شود تا در روزهای پاییزی و زمستانی زمانی که آسمان آفتابی می شود، از خانه بیرون رفته و زیر نور خورشید قدم بزنید.

 2- داشتن تحرک و ورزش کردن

تحرک و ورزش منظم به ما کمک می کند تا علاوه بر تناسب جسمی، از سلامت روانی نیز برخوردار باشیم. تحقیقات بنیاد قلب نشان می دهد که فعالیت بدنی تاثیر مستقیم و مثبتی بر کاهش اضطراب، استرس و افسردگی دارد.
انجمن روانشناسی آمریکا نیز در مورد اثر ورزش و مزایای ورزش بر سلامت روان تاکید دارد اما متاسفانه روانشناسان در هنگام صحبت با بیماران خود، ورزش را از قلم میندازند.
پس اگر این روزها احساس خوبی ندارید و فکر می کنید که به افسردگی رسیده اید، ورزش را فراموش نکنید. حتی گاهی قدم زدن و پیاده روی به همراه یک دوست یا به تنهایی می تواند حس و حال شما را خوب کند.

 3- خداحافظی چند ساعته با فضای مجازی 

برای داشتن سلامت روان و آرامش ذهنی حتما باید به ذهن خود استراحت دهیم. چراکه ذهن ما نیز به مانند بدن نیاز به استراحت و ریکاوری نیاز دارد.
امروزه درست است که شما چند ساعتی را به استراحت می پردازید، دراز می کشید و به بدن خود استراحت می دهید، اما متاسفانه در این زمان، موبایل یا تبلت را به دست دارید و مشغول چرخ زدن در فضای مجازی هستید.
این چرخیدن در فضای مجازی سبب می شود که نه تنها آرامش ذهنی شما از دست برود، بلکه با مطالبی که می خوانید مشوش شود و خسته تر گردد.
همین امر بر استرس شما خواهد افزود و در بلند مدت این خستگی به افسردگی منجر خواهد شد. توصیه می شود که برای چند ساعت، حتی یک ساعت هم که شده اینترنت را قطع کرده، موبایل و تبلت را خاموش کرده و ذهن خود را به طبیعت برده تا دوباره انرژی بگیرد. شاید تصور این موضوع که یک روز بدون موبایل، تبلت و اینترنت باشید خیلی دشوار باشد اما بهتر است آن را حتما امتحان کنیم.

 4- برقراری ارتباط با دوستان

کرونا متاسفانه تاثیر بدی بر روابط اجتماعی ما گذاشته و این فاصله گذاری های اجتماعی سبب شده تا ارتباط ما با دوستان و خویشاوندان به شدت کاهش یابد.
این روزها توصیه می شود ارتباط خود با دوستان را به فضای مجازی ببریم و جای فراموش کردن گپ زدن های دو نفره، با استفاده از مکالمه تصویری، همراه دوستمان قهوه یا چای بنوشیم و برای دقایقی گپ بزنیم.
صحبت  با دوستان و بیان مشکلات می تواند بار بزرگی را از دوش ذهن ما بردارد و خطر افسردگی را دور کند. پس جای گوشه گیری، موبایلمان را برداریم و یک فنجان چای یا قهوه به دست گیریم و با دوستمان به صورت تصویری گفتگو کنیم.
این دوست هرچه قدیمی تر و صمیمی تر باشد کمک بیشتر در شاداب شدن ما می کند.

 5- گوش دادن به موسیقی مورد علاقه 

یک راه دیگر رسیدن به آرامش ذهنی هم این است که هدفون را در گوشمان بگذاریم و آهنگ مورد علاقه مان را پلی کنیم. گوش دادن به موسیقی مورد علاقه می تواند به ذهن ما در آرام شدن کمک زیادی کند.
بهتر است هنگام گوش دادن به آهنگ مورد علاقه مان دراز کشیده تا علاوه بر ذهن، بدن هم استراحت کند. استفاده از هدفون سبب می شود تا شما صدایی غیر از موسیقی مورد علاقه تان را نشنوید و همین امر به آرامش ذهنی کمک می کند.
حالا این موسیقی مورد علاقه هرچه آرامتر باشد به سلامت ذهن ما کمک بیشتری می کند، اما اگر علاقه ای به موسیقی آرام ندارید، همان موسیقی خشن مورد علاقه هم می تواند به شما کمک کند.

 6- نفس عمیق بکشید

نفس عمیق همیشه می تواند بدن را به آرامش برساند، پس همانطور که هدفون به گوش دارید می توانید جای دراز کشیدن، به صورت چهار زانو نشسته و همزمان با رها و خالی کردن ذهن، به مدت چند دقیقه نفس عمیق بکشید.
برای شروع بهتر است به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه این کار را انجام و به مرور زمان آن را افزایش دهید. حتما فراموش نکنید که حین این کار تلفنی نزدیک شما نباشد تا صدای ناگهانی زنگ آن، تمرکز شما را برهم زند.
 

 7- نوشتن خاطرات

بسیاری از افراد دوست ندارند تمام آنچه در ذهنشان می گذرد را با دوستانشان درد دل کنند. این افراد به مرور زمان به علت تلنبار شدن آنچه در دل و ذهن دارند، افسرده می شوند.
اما یک راه رهایی برای این افراد وجود دارد. آنها می توانند جای حرف زدن با دیگران، انچه در ذهن دارند را در دفترچه خاطرات خود پیاده کنند و بنویسند. این نوشتن شاید به اندازه صحبت با دوست صمیمی مفید نباشد اما می تواند کمک زیادی به آرامش ذهنی ما کند.
نوشتن احساسات، سبب سبکی ذهن و بازپروری آن می شود. پس اگر کسی دور و برتان نیست یا دوست ندارید کسی از مشکلات شما آگاه شود، نوشتن را فراموش نکنید.

 8- انجام دادن یک کار برای دل خودمان

بعضی از ماها آنقدر غرق در حل مشکلات دیگران می شویم یا به فکر همسر و فرزندان، پدر و مادر و عزیزانمان هستیم که فراموش می کنیم لحظه ای هم برای خودمان زندگی کنیم.
روانشناسان توصیه می کنند که در طول روز یا اگر نشد در طول یک هفته حتما کاری را برای دل خودتان انجام دهید. این کار موجب بروز احساس خشنودی در شما می شود.
همه ما به انجام کارهایی علاقه مند هستیم، از خواندن کتاب گرفته تا تماشای فیلم و فوتبال و خرید کردن. بعضی حتی به انجام کارهایی مانند سفال گری و نقاشی و خطاطی علاقه دارند، فرقی نمی کند، هر کاری که علاقه داریم را برای دل خودمان انجام دهیم.

 9- خوردن غذای سالم و پروبیوتیک

طبق تحقیاتی که بخش سلامت دانشگاه هاروارد انجام داده، آنچه می خوریم نیز بر سلامت ذهن ما تاثیر دارد.
مطالعات نشان داده است که وقتی افراد از مواد غذایی دارای پروبیوتیک (مکمل های حاوی باکتری های خوب) استفاده می کنند، در مقایسه با افرادی که پروبیوتیک مصرف نکرده اند، سطح اضطراب، استرس کمتری دارند و مثبت اندیش هم می شوند.
همچنین رژیم های غذایی خاص مانند رژیم غذایی مدیترانه ای نیز در فرار از افسردگی موثر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.