اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

کارهایی که یک سالمند باید انجام دهد

سن ۶۰ یا ۷۰ که از راه می رسد، انسان به فکر کارهایی میفتد که در طول زندگی انجام داده، اما نکته مهم این است که باید به این مسئله بیندیشیم که در ادامه راه باید چه کارهایی انجام دهیم تا باقی عمر را به سلامت سپری کنیم.

به گزارش خبرنگار شادمان، تعیین سنی که دوران سالمندی شروع می شود، کار دشواری است. چرا که برخی، آن را آغاز دهه پنجم زندگی فرد می دانند و برخی دیگر، افرادی که پا در دو دهه شصت یا هفتاد می گذارند را سالمند می دانند.

اما نکته ای که وجود دارد این است که کشورهای توسعه یافته،  سن ۶۵ سالگی را مبنای تعریف سالمندی قرار می دهند و سازمان ملل نیز بر این عقیده است که افراد ۶۰ ساله، جمعیت سالمند یک کشور را تشکیل می دهند.

 

بیشتر بخوانید:

کارهایی که یک سالمند هرگز نباید انجام دهد

با تمامی تعریف ها و تفاوت هایی که برای سالمندی وجود دارد باید به این مهم توجه کرد که سالمندی، یکی از منحصر بفردترین دوره های زندگی افراد است که شروع و پایان آن در هر فردی متفاوت از دیگری است.

رمز اول: سبک زندگی سالم

اما افرادی هستند که حتی تا سنین هفتاد یا هشتاد سالگی دست از فعالیت نمی کشند و به دلیل سبک زندگی مناسبی که دارند همیشه خود را جوان می دانند و به گونه ای زندگی می کنند که شاید در باور کمتر کسی بگنجد که آن ها در حال گذراندن دوره سالمندی خود هستند.
 
سالمندی، دوره ای است که افراد سالمند باید پس از سال ها تلاش و کوشش بی وقفه، اوقات خود را به استراحت و لذت بردن از اندوخته های جوانی و خانواده، دوستان و عزیزان خود بگذرانند و بیش از پیش، آرامش داشته باشند تا سلامت جسمانی و روحی و روانی این گروه حساس جامعه به خطر نیفتد که در این میان، سبک زندگی سالم حرف اول را می زند تا جایی که می تواند به آن ها در حفظ دنیایی سرشار از آرامش کمک کند.

واقعیت این است که آن دسته از سالمندانی که در طول دوران جوانی خود برنامه ها و سبک زندگی سالمی داشته اند و از هر نوع مسئله ای که سلامت جسم و روان آن ها را تهدید می کرده است، دوری کرده اند در ادامه زندگی خود که دوره  بسیار حساس سالمندی است هم مشکلی نخواهند داشت  و کمتر در معرض آسیب های جدی قرار خواهند گرفت.
 

بیشتر بخوانید:

خطر سوءتغذیه در کمین سالمندان تنها

امّا افرادی که در طول زندگی، به ویژه دوران جوانی خود، هیچ گونه برنامه ای برای سالم زیستن نداشته اند بدون شک باید تلاش کنند تا عاداتی جدید را در زندگی خود به وجود آورند و از سبک زندگی سالم برای داشتن روحیه ای شاداب و خستگی ناپذیر برخوردار شوند تا این دوره زیبا اما حساس را به یکی از ماندگارترین دوران زندگی خود تبدیل کنند.

ورزش کردن

مریم سیفی، روانشناس بالینی، در گفتگو با شادمان در خصوص سبک زندگی سالم در سالمندان اظهار کرد: یکی از نکاتی که باید به آن در مورد زندگی افراد سالمند توجه کرد، ورزش کردن است. البته ورزشی که خیلی سنگین و آزاردهنده نباشد. چراکه یک پیاده‌روی ساده در کنار دوستان و عزیزان به این افراد کمک خواهد کرد تا هم یک روحیه بهتری داشته باشند و هم امید در آن‌ها شکل بگیرد.

وی بیان کرد : از جمله کارهایی که هم خانواده‌ها و هم خودِ سالمندان باید به آن توجه داشته باشند ورزش کردن است. البته ورزش کردن می‌تواند یک نرمش ساده به خصوص ورزش صبحگاهی در کنار هم‌سن و سالان خود باشد.

خوردن غذای سالم و مقوی

این روانشناس با تأکید بر اهمیت تغذیه سالم در سبک زندگی سالمندان، تصریح کرد: دوری کردن از غذاهای مانده و کنسرو شده، استفاده نکردن از فست‌فود‌ها و در عوض، خوردن غذاهایی با فیبر بالا و استفاده از مکمل‌های غذایی، توصیه‌هایی هستند که افراد سالمند باید به آن‌ها توجه کنند.
 

بیشتر بخوانید:

علت زمین خوردن سالمندان چیست؟

سیفی گفت: یکی از نکاتی که باید در خصوص سالمندانی که مشکل جسمانی دارند، توجه ویژه ای شود، تغذیه در راستای برطرف کردن آن مشکل است. چراکه اغلب سالمندان، در سنین بالا، دچار پوکی استخوان و معضلات دیگر استخوانی می‌شوند که در این حالت، یکی از اتفاقاتی که باید صورت گیرد، پیگیری‌های دقیق و شرکت در جلسه های فیزیوتراپی و یا استفاده از مکمل‌های غذایی نظیر کلسیم و همچنین انجام دادن کارهایی است که می‌تواند در از بین بردن این مشکل به آن‌ها کمک زیادی کند.

پرهیز از خوردن غذای مانده و فریز شده

وی با اشاره به اهمیت استفاده نکردن از غذاهای مانده و فریز شده در برنامه غذایی سالمندان اظهار کرد: غذاهای مانده و فریز شده روی معده سالمندان تأثیر بسزایی خواهد گذاشت و باعث آسیب‌پذیری بالای آن‌ها خواهد شد. زیرا افراد در سنین بالا از لحاظ گوارشی با مشکلات متعددی روبه‌رو می‌شوند.

تجدید دیدار با خانواده و دوستان

این روانشناس تأکید کرد: سلامت روان و روحیه شاد و امید، از دیگر موارد بسیار تاثیرگذار در زندگی سالمندان است که در این مورد، دیدار دوستان و عزیزان می‌تواند معجزه ای در روحیه سالمندان  باشد و امید به زندگی را در این افراد افزایش دهد.

تقویت تعامل با دیگران

سیفی با اشاره به اهمیت بالا بردن تعاملات سالمندان با افراد دیگر ادامه داد: یکی از کارهایی که خود سالمندان می‌توانند برای خودشان انجام دهند، افزایش روحیه خود و امید به زندگی است. به گونه‌ای که از رخوت جلوگیری  و خواب خود را تنظیم کنند. به این دلیل که بیش از حد خوابیدن روی مغز تأثیر می‌گذارد و زندگی کسالت باری را برای آن ها به همراه دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: آن چه در روحیه سالمند اثر زیادی دارد، سلامت روان، سلامت تغذیه و سبک رفتاری مناسب است که نه تنها خودشان بلکه خانواده و اطرافیان آن ها نیز نباید از این موضوع غافل باشند تا بتوانند دوره سالمندی شیرینی را برای این افراد عزیز به ارمغان بیاورند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.