اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

توصیه های کرونایی به سالمندان برای فرار از کرونا

رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت چند ترفند ساده برای مبتلا نشدن سالمندان به کرونا را شرح داد.

به گزارش خبرنگار شادمان امروزه دنیا و‌حتی کشورمان با شیوع بیماری کشنده و مسری کرونا دچار تحولاتی متعددی شده است به طوریکه شیوع بیماری کرونا یک ترسی در دل مردم برای حفاظت از خود  در برابر این ویروس منحوس ایجاد کرده است.

امروزه متخصصان اپیدمیولوژی دریافته اند که تنها راه مقابله با بیماری کرونا زدن ماسک و رعایت دستورالعمل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی است.

 

بیشتر بخوانید:

توصیه های تغذیه ای به سالمندان در روزهای کرونایی

 

در این بین سالمندان به دلیل ضعف جسمانی شان بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری کرونا قرار دارند و به همین دلیل نکات بهداشتی و یکسری از مسائل را باید دقیق تر از دیگران اجرا و رعایت کنند.

برای تقویت سیستم ایمنی بدن، سالمندان باید مواد غذایی سالم و مقوی را جزو سبد غذایی خود قرار دهند تا مشکلی در خصوص مقابله با بیماری کرونا نداشته باشند.

سالمندان با شیوع بیماری کرونا بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند به همین دلیل باید مراقبت بیشتری از آنها در چنین شرایطی انجام گیرد.

دکتر محسن شطی رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت در گفتگو با خبرنگار شادمان با اشاره به لزوم رعایت دستورالعمل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی از سوی سالمندان با توجه به شیوع بیماری کرونا در کشور اظهار کرد: سالمندان و بازنشستگان باید بیشتر از سایرین مراقب خود در زمان شیوع بیماری کرونا باشند و دستورالعمل های بهداشتی مانند زدن‌ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.
 

بیشتر بخوانید:

وظیفه فرزندان و نوه ها در هنگام ابتلای پدربزرگ یا مادر بزرگ به کرونا چیست؟

 

وی در ادامه بیان کرد: سالمندان به هنگام شیوع بیماری باید در خانه بمانند و از ترددهای غیرضروری در سطح شهر و در اماکن شلوغ جداً پرهیز کنند.

رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت افزود: سالمندان نباید در هنگام شیوع بیماری کرونا با افراد فامیل رفت و آمد کنند و حتی المقدور ارتباط های فامیلی باید به صورت تلفنی انجام شود.

شطی در ادامه متذکر شد: سالمندان باید از ماسک های سه لایه جراحی استفاده کنند تا در هنگام خروج از منزل از آنها در برابر بیماری کرونا محافظت شود. سالمندان و بازنشستگان باید به طور مرتب دست های خود را به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با آب و صابون  در هنگام خروج از خانه به طور دقیق شستشو دهند.

رئیس اداره سالمندان وزارت بهداشت گفت: سالمندان به دلیل شیوع بیماری کرونا نباید به مدت زیاد در اماکن مسقف و بسته حضور پیدا کنند زیرا مکان های سر بسته  انتقال بیماری و احتمال شیوع آن را افزایش می دهد.

او بیان کرد: در حال حاضر به دلیل شیوع بیماری کرونا فضای اتاق سالمندان باید از تهویه خوبی برخوردار بوده و گردش هوا به آسانی در این اتاق انجام شود.

شطی بیان کرد: سالمندان در دوران شیوع بیماری کرونا ممکن است به دلیل تنهایی و کاهش روابط خانوادگی دچار افسردگی شوند و خلق و‌ خوی آنها تغییر کند بنابراین باید به طور مرتب افراد فامیل به صورت تلفنی و حتی تماس تصویری از احوال سالمندان جویا شوند.

بیشتر بخوانید:

علائم ابتلا به کرونا در سالمندان متفاوت است!
 

 

او افزود: سالمندان باید در محیط منزل اقدام به نرمش و فعالیت های بدنی کنند تا دچار چاقی و اضافه وزن در هنگام شیوع بیماری کرونا نشوند و بعد از دوران کرونا گرفتار بیماری های غیر واگیری مانند دیابت و فشار خون نشوند. افراد خانواده باید بیشتر از گذشته مراقب سلامتی سالمندان باشند و وضعیت سلامتی آنها به طور دقیق باید کنترل شود.

او گفت:این احتمال وجود دارد که علائم بیماری کرونا در سالمندان متفاوت با علامت های معقول باشد به همین دلیل باید اعضای خانواده مراقب علامت های احتمالی در سالمندان به دلیل بیماری کرونا باشند. 

در همین رابطه رضا عزتیان رئیس اداره جمعی دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت نیز در گفت‌وگو با خبرنگار شادمان با اشاره به اهمیت تغذیه سالم در سالمندان برای مقابله با بیماری کرونا اظهار کرد: در حال حاضر تغذیه سالم و داشتن سبد غذایی مناسب باعث شده تا سالمندان از بنیه قوی برخوردار باشند و بهتر به مقابله با بیماری کرونا بپردازند.

بیشتر بخوانید:

راه‌های پیشگیری از ویروس کرونا در خانه

 

او افزود: امروزه نان سالم می تواند نقش موثری در تغذیه سالم سالمندان و بازنشستگان داشته باشد و خوشبختانه با پیگیری های زیاد دفتر بهبود تغذیه جوش شیرین و نمک از نان تولید شده در نانواهای سراسر کشور حذف و‌ سبوس برای تهیه آرد و نان سالم اضافه شده است.

عزتیان بیان کرد: سالمندان و  بازنشستگان برای داشتن بنیه قوی جسمی باید از یک  تغذیه سالم و سبک زندگی خوب بر خوردار باشند که در این میان مصرف مواد مقوی  مانند لبنیات و ‌حبوبات باید به میزان کافی توسط سالمندان مد نظر قرار بگیرد.

رئیس  اداره جمعی دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت بیان کرد: سالمندان باید برای تقویت سیستم ایمنی و مقابله با بیماری کرونا باید از مصرف ریز مغذی ها غافل نشوند و از خوردن غذاهای چرب و شیرین و حتی شور بپرهیزند تا دچار بیماری های غیر واگیر نشوند. 

او گفت: سالمندان قبل از مصرف وعده های غذایی روتین روزانه خود باید دست های خود را با آب و صابون شستشو بدهند .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.