اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

دستورالعمل جدید پذیرش سالمندان در مراکز نگهداری سالمندان ابلاغ شد

کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیر سازمان بهزیستی کشور، بخشنامه «نحوه پذیرش جدید در مراکز شبانه روزی سالمندان» را به مدیران کل بهزیستی استان‌ها در سراسر کشور ابلاغ کرد.

به گزارش شادمان، در متن بخشنامه‌ای که از سوی کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیر سازمان بهزیستی کشور به مدیران کل بهزیستی استان‌ها در سراسر کشور ابلاغ شده، آمده است:«به استحضار می‌رساند بر اساس الگوی علمی ارزیابی خطر توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مراکز نگهداری افراد دارای معلولیت با ضریب ریسک بالا جزء مکان‌های پرخطر در انتقال و ابتلاء به بیماری کووید ۱۹ تلقی می‌شوند. با توجه به سیاست‌های متخذه در دوران مواجهه با بیماری کووید ۱۹ و بر اساس راهنمای رعایت حقوق افراد دارای معلولیت در شرایط شیوع بیماری (ارائه شده از سوی کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل)، گسترش اقدامات پیشگیرانه در مراکز مراقبتی از قبیل کاستن ازدحام و تراکم جمعیت و اعمال اقدامات فاصله گذاری فیزیکی برای مقیمان، از اقدامات کلیدی جهت کاهش خطر شیوع بیماری است.»

در این ادامه این بخشنامه آمده است: «نظر به مشکلات مطروحه از سوی برخی از استان‌ها در خصوص پذیرش گروه هدف اجتناب ناپذیر سالمند به علت تداوم وضعیت قرمز و هشدار، ضمن رعایت کامل مفاد دستورالعمل‌های ابلاغ شده از سوی کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیر سازمان همچنین دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های جاری، مراکز شبانه‌روزی توانبخشی مراقبتی سالمندان دارای شرایط ذیل می‌توانند اقدام به پذیرش اجتناب ناپذیر گروه هدف سالمند با تأیید کمیته بهزیستی استان / شهرستان کنند:

* داشتن حداقل دو فضای مجزا با شرایط تعریف شده در دستورالعمل از سه فضای تعریف شده قرنطینه، ایزوله و نقاهت

* اتاق قرنطینه با تاکید بر استقرار در بخش یا طبقه جداگانه با تهویه مناسب، ورودی و سرویس‌های بهداشتی (دستشویی و حمام) کاملاٌ مجزا از سایر بخش‌ها و اتاق‌های اقامتی مددجویان با امکان تعیین نیروی انسانی مراقب جهت ارائه خدمات به صورت اختصاصی در فضای قرنطینه (در طبقه یا بخش جداگانه)

* اتاق ایزوله جهت نگهداری افراد مشکوک یا مبتلا به بیماری تا زمان بهبود کامل علائم

* اتاق نقاهت جهت نگهداری افراد مبتلا پس از طی دوره درمان اولیه و ترخیص از بیمارستان

* وجود فضای فیزیکی استاندارد در بخش‌های اقامتی جهت رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی حداقل ۱.۵ متر بین تخت‌ها

* برخورداری از سیستم تهویه مناسب در فضای داخلی مرکز.»

طبق این بخشنامه همچنین، پذیرش در مراکز مذکور منوط به رعایت بندهای ذیل است:

* انجام آزمایشات تشخیصی لازم از جمله PCR توسط خانواده سالمند، اخذ نتیجه منفی و بارگذاری تصویر برگه نتیجه آزمایش در بخش مستندات پرونده در سامانه؛ قبل از پذیرش ضروری است.

* پذیرش در اتاق قرنطینه به صورت یک نفره صورت پذیرد و پس از گذراندن دو هفته قرنطینه با تایید پزشک مرکز و رعایت کامل ضوابط و مقررات دستورالعمل‌های ابلاغ شده و همچنین بخشنامه‌های جاری و حصول اطمینان کامل از عدم ابتلا و یا علایم احتمالی بیماری کووید ۱۹، فرد وارد بخش اقامتی شود و سپس پذیرش نفر دوم صورت پذیرد.

* پذیرش بیش از یک نفر به صورت همزمان منوط به وجود فضای قرنطینه به همان تعداد است. در غیر این صورت پذیرش در سایر مراکز واجد شرایط صورت پذیرد یا به زمان خالی شدن تخت اتاق قرنطینه موکول شود.

* در مراکز فاقد اتاق نقاهت، در صورتی که مرکز پذیرش جدید نداشته باشد می‌تواند از اتاق قرنطینه به عنوان اتاق نقاهت استفاده کند و تا زمانی که خدمت گیرنده دوره نقاهت را می‌گذراند و یا اینکه مورد (یا مواردی) در بیمارستان بستری هستند که به زودی ترخیص می‌شوند، مرکز مجاز به پذیرش جدید نیست.

* به منظور جلوگیری از تراکم بالای مقیمان در یک مرکز ، پذیرش متناسب با امکانات (تجهیزات، نیروی انسانی و ظرفیت تخت هایخالی مراکز و…) صورت پذیرد.

* اخذ رضایت نامه از خانواده‌ها در خصوص پذیرش شرایط جاری و خطر بالقوه ابتلا به بیماری

* الزام استان به رصد مراکز به صورت غیر حضوری و در مواقع لزوم به صورت حضوری

بدیهی است مسئولیت حسن اجرای مفاد بخشنامه با مدیرکل بهزیستی استان است».

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.