اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

وظیفه فرزندان و نوه ها در هنگام ابتلای پدربزرگ یا مادر بزرگ به کرونا چیست؟

همراه بودن با پدر بزرگ و مادر بزرگ ها در روزهای کرونایی می تواند شانس امید در آن ها و حفظ این نعمت های گرانبها را برای خانواده ها بیشتر کند.

به گزارش خبرنگار شادمان، چند ماهی از ورود کرونا به عنوان مهمان ناخوانده می گذرد. ویروسی که در روزهای اول آمدنش، خیلی ها بر این باور بودند که شاید مدت کوتاهی مهمان است و پس از آن می رود اما غافل از آن که در آستانه یک سالگی اش، هم خودش خانه نشین شده و هم اغلب مردم را خانه نشین کرده است.

از همان  روزهای اول شیوع کرونا، تمامی متخصصان و کادر درمان هشدارهایی مبنی بر مراقبت از کودکان، سالمندان و گروه های حساس دادند.

چرا که آن ها، آسیب پذیرترین اقشار در برابر این ویروس مهلک و کشنده هستند و جامعه آماری جهانی هم حاکی از جان باختن عده ای از سالمندان بود که همین موضوع کافی بود که نگرانی افراد در خصوص والدین سالمند و  پدر بزرگ و مادر بزرگ ها و خانه های خالی شده از فرزندان و نوه و حتی نتیجه هایشان بیش از پیش شود.

 

بیشتر خوانید:

علائم ابتلا به کرونا در سالمندان متفاوت است!

چرا که از همان روزهای ابتدایی سال تحویل، سین سلامتی آن ها از هرچیز دیگری مهم تر بود و همچنان هم است.

حالا چند ماهی است که در میان تمامی دید و بازدیدهای دور و نزدیک و مجازی و حقیقی فرزندان و نوه ها با والدین سالمند و پدر بزرگ و مادر بزرگ هایشان، دوباره کرونا خیز بیشتری برداشته و با قوت و قدرت بیشتری در مقایسه با قبل جولان می دهد که در این میان،  با احتیاط بیشتری باید از این گروه آسیب پذیر مراقبت کرد.

چرا که آن ها در میان تاخت و تازهای بیرحمانه این ویروس، از حساسیت بسیار بالایی برخوردارند. از اینرو، در این شرایط باید بیش از گذشته مراقب جسم و روح آن ها بود.

سازمان بهداشت جهانی، افرادی که سن بالای ۶۰ سال دارند را گروه سالمند نامیده است. شاید بسیاری از افراد با شنیدن این عنوان، خوشحال و برخی دیگر ناراحت شوند اما سالمندی دوره ای است که با تمامی فراز و نشیب هایش، شیرینی های خاصی دارد که در کنار فرزندان و نوه ها بودن به آن رنگ بیشتری می بخشد.

دوران سالمندی به دلیل ورود به دوره جدیدی از زندگی، تغییرات جسمی، روحی و اجتماعی را به همراه دارد که از آن جمله می توان به کاهش توانایی بدن، بینایی و شنوایی و بروز بیماری هایی چون فشار خون، دیابت و…اشاره کرد که این ها نشان می دهد سالمندان در این دوران فراگیر  کرونا، بیشتر مستعد ابتلا شدن به این ویروس هستند که مراقبت و رعایت موارد بهداشتی از طرف خانواده می تواند تا حد زیادی، سلامت آن ها را تضمین کند چرا که رعایت فاصله اجتماعی و دستورالعمل های بهداشتی در محیط خانه و دور کردن والدین سالمند و پدر بزرگ و مادر بزرگ ها از هر آن چه که باعث به خطر انداختن سلامتی آن ها می شود می تواند بسیار کمک کننده باشد که تمامی این ها نقش پررنگ فرزندان و نوه ها و بستگان را می طلبد.

 

بیشتر خوانید:

بخور و نخورهای سالمندان در روزهای کرونایی

متخصصان عفونی اظهار می کنند: با توجه به اینکه سالمندان در معرض خطر ابتلا به بیماری های واگیرداری چون ویروس کرونا هستند، بنابراین، ضروری است تا خانواده ها و مسئولان، هم در خانه و هم در مراکز نگهداری سالمندان با حساسیت بیشتری از این گروه مراقبت کنند.

به طوری که خانواده ها اجازه ندهند که افراد سالمند در مکان های عمومی و شلوغ تردد کنند و با کمک کردن به آن ها و مراقبت از والدین سالمند و یا پدربزرگ و مادر بزرگ خود، کاری کنند که آن ها برای تامین نیازهای ضروری خود مجبور نباشند از منزل خارج شوند و در اماکن عمومی حضور داشته باشند.

بنابراین، در این روزهای جولان کرونا، فرزندان و نوه ها نقش پررنگ تر و مسئولیت بیشتری  برای همراهی کردن و حفظ سلامتی  والدین سالمند و پدربزرگ و مادربزرگ های خود دارند که رعایت موارد بهداشتی  و مراقبت کردن از آن ها می تواند باعث شود که از وجود این نعمت های زیبا بهره مند باشیم.

چگونه با سالمند مبتلا به کرونا برخورد کنیم؟

فربد مفیدی، روانشناس درباره نحوه برخورد فرزندان و نوه ها با پدربزرگ و مادربزرگ خود در دوران کرونا، اظهار کرد: در این روزهای کرونایی،  نکته ای که در رابطه با حمایت عاطفی باید به آن اشاره شود این است که سالمندان اگر فرصت پیدا کنند تا با دوستان و فامیلهای خود رفت و آمد داشته باشند، روحیه بهتری کسب خواهند کرد بنابراین اگر در این شرایط بیماری بتوانیم این امکان را برای آنها فراهم کنیم تا آنها بتوانند از طریق ارتباط تصویری و تلفنی یا حتی پیامک و رد و بدل کردن عکس با دوستان و عزیزان خود ارتباط برقرار کنند خیلی به تقویت روحیه آنها کمک خواهد شد.

وی بیان کرد: هر انسانی به ویژه در سنین کهنسالی، نیاز شدیدی به حمایت اجتماعی دارد و این مسئله در آموزههای فرهنگی و دینی ما نیز مورد تأکید قرار گرفته است و در تمامی جوامع هم به کهنسالان احترام ویژه ای گذاشته میشود و این افراد به عنوان ارزشهای اجتماع شناخته میشوند. بنابراین، ما هم دور از شیوع کرونا باید برای آنها احترام قائل شویم و کهنسالان را تکریم کنیم.

این روانشناس تصریح کرد: حمایتهای اجتماعی میتواند به چند دسته تقسیم شود که در مورد حمایت از سالمندان میتوان به حمایتهای عاطفی، ابزاری و در نهایت اطلاعاتی یا دانشی اشاره کرد.

 

بیشتر خوانید:

نکات مهم در خصوص مراقبت در برابر بیماری کرونا

مفیدی درباره حمایت عاطفی از بزرگسالان در دوران کرونا گفت: خانواده ها باید تلاش کنند که در شرایط شیوع بیماری کرونا، بیشتر از قبل، رابطه خود را با پدربزرگ و مادربزرگ حفظ کنند و در شرایط بیماری نیز با رعایت فاصله های اجتماعی و برقراری ارتباط از طریق مکالمه های تصویری در جهت حمایت از سالمندان عمل کنند. اما در این میان، حتما باید یک یا دو اصل را رعایت کرد و آن هم این است که یک سالمند هم به خلوت و هم به توجه نیاز دارد. بنابراین، هر دو شرط باید رعایت شود.

آیا می توان به دیدار پدربزرگ مبتلا به کرونا رفت؟

وی گفت: اگرچه فرزندان و نوه ها باید به نوعی ارتباط خود را با والدین کهنسال و پدربزرگ و مادربزرگ های خود حفظ کنند اما خلوت و حریم شخصی و فردی آن فرد کهنسال را هم باید حفظ کنند و در ضمن، دومین نکته مطرح در حمایت عاطفی این نیست که حتما اصرار به توانمندی فرد کهنسال برای انجام فعالیتهای ورزشی و فیزیکی داشته باشند و آن ها را مجبور به انجام این کار کنند، بلکه باید تلاش کنند تا امیدواریهای منطقی به آنها بدهند و از آنها حمایت کنند.

مفیدی گفت: یکی از کارهای خوبی که فرزندان و نوه ها در ادامه حمایت عاطفی و همدلی میتوانند انجام دهند این است که در صورت فراهم بودن شرایط ارتباطی، اجازه دهند آن فرد سالمند به علایق خود بپردازد، خاطراتی را که دوست دارد، برای آن ها تکرار کند هرچند آنها را بارها و بارها برایشان تعریف کرده باشد و اگر دوست دارد عکسها و فیلمهایی را ببیند یا به دیگر فعالیتهای موردعلاقه خود بپردازد و اینگونه فعالیتها را بیشتر در اختیارشان قرار داد.

وی با اشاره به اینکه حمایت ابزاری، یک تقسیم کار و کمک عملی به خانواده است، ادامه داد: به هرحال، در سنین سالمندی حتی در شرایط عادی باید یک تقسیم کاری بین فرزندان اتفاق بیفتد تا نیازهای سالمندان برطرف شود و در شرایط بحران و نیاز سالمندان این کار باید خیلی بهتر انجام شود و در این میان، کل خانواده از جمله فرزندان و نوه ها باید تقسیم کار کنند تا هم به لحاظ مالی و هم به لحاظ زمانی بتوانند مسئله را به خوبی مدیریت کنند.

مراقبت از سالمند کرونایی را به گردن فرزند کوچک نیندازید

این روانشناس افزود: یکی از مشکلاتی که در حمایت ابزاری ممکن است در داخل خانواده یا فامیل رخ دهد، این است که گروهی خودشان بترسند و وارد این مشارکت نشوند و گروهی نیز اعلام کنند که آنها هزینه ها را پرداخت میکنند و فرزند کوچکتری که در خانه است مراقبتها را انجام دهد که این مشکل میتواند نظام خانواده را به هم بزند و خاطرات بدی را برای آینده به جای بگذارد و همچنین آسیبهای جدی به خود بیمار و سالمند وارد کند. بنابراین، در تقسیم وظایف بهتر است یک مشارکت مساوی در جنبه های مختلف بین همه وجود داشته باشد.

مفیدی در رابطه با حمایت دانشی یا اطلاعاتی خاطرنشان کرد: در این مرحله، نیاز به یک جستجو و بررسی دقیق از منابع معتبر است که چه مراقبتها، چه پرستاریها و چه درمان هایی برای فرد سالمند مورد نیاز است تا برای آنها در نظر گرفته شود و در این میان، تصمیم خود را با یکدیگر به مشارکت بگذارند و سپس آن را به اجرا درآورند.

فرزندان کوچک را پیش پدربزرگ و مادربزرگ نگذاریم

راحیل شمسایی، روانشناس و کارشناس خانواده شمسایی، در رابطه با برخورد با سالمندان در دوران شیوع کرونا اظهار کرد: در برخورد با سالمندان دو مسئله مطرح میشود. اول اینکه فرزندان یا نوه های آن سالمندان دچار کرونا شوند در صورتی که پدران و مادران در صورت ابتلا به کووید-۱۹، فرزندان را برای جلوگیری از ابتلای آنها به کرونا، نزد والدین خود میفرستند اما پزشکان توصیه میکنند که این کار نباید انجام شود چراکه فرزندان هم در همان خانه بوده اند و احتمالا ناقل هستند و علاوه بر این، جدا شدن ناگهانی کودک از پدر و مادر از لحاظ روانی سخت است و همچنین در صورت ناقل بودن، پدربزرگ و مادربزرگ خود را مبتلا میکند.

 

بیشتر بخوانید:

چگونه با استرس کرونا مقابله کنیم؟

وی بیان کرد: بحث دیگری که پیش می آید این است که اگر پدربزرگ و مادربزرگ به بیماری مبتلا شدند و فرزند به آن مبتلا نشده حتما باید اجازه داد که کودک با پدربزرگ و مادربزرگ خود تماس تصویری داشته باشد چراکه همه فناوریهای روز دنیا نزد ما است و حتی اگر ما به عنوان خانواده، در یک خانه بزرگ استقرار داریم میتوانیم با رعایت نکات بهداشتی و استفاده از ماسک، با سالمندان یکجا زندگی کنیم چون سالمندان در صورت بستری شدن یا ابتلا به بیماری دچار افسردگیهای شدید میشوند.

حتما به پدر بزرگ یا مادر بزرگ کرونایی سر بزنید

این روانشناس تصریح کرد: برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات روانی برای پدربزرگ و مادربزرگ پیشنهاد میشود حتی الامکان فرزندان و نوه ها با رعایت اصول بهداشتی به آنها سر بزنند و اطرافشان باشند چراکه در غیر این صورت سالمندان تصور میکنند طرد شدهاند. زیرا این بیماری یک سری انزوای اجتماعی در پی خواهد داشت و افراد سالمند بیشتر از همیشه احساس تنهایی میکنند ولی باید تلاش کرد تا آنها را در بهترین حالت روحی نگه داشت و با روحیه بخشیدن به آنها و انجام فعالیتهای مورد علاقهشان منتظر بهبود حال آنها بود.

شمسایی گفت: برای بهبود شرایط روحی سالمندان، می توان با وسایل ارتباط جمعی شرایطی را فراهم کرد تا آنها برای نوه های خود خاطره و قصه تعریف کنند تا شادابی خود را حفظ کنند و فرزندان هم با نشان دادن جمع اطراف افراد سالمند سعی در روحیه بخشی آنها داشته باشند تا سالمندان سوءبرداشت طرد شدن را از ذهن خود بیرون کنند. زیرا فرد مبتلا به کرونا خود را مبتلا به یک بیماری خاص میداند اما نباید در چنین موقعیتی قرار گیرد و نباید دچار انزوای اجتماعی شود. چرا که کرونا خیلی نزدیک است و همه اقشار جامعه را تهدید میکند و باید گفت که روحیه خوب افراد تا ۸۰ درصد،  حلال مشکلات است.

این روانشناس ادامه داد: برای روحیه بخشیدن به افراد سالمند مبتلا به کرونا میتوان از روشهایی مانند مرور خاطرات از طریق دیدن آلبومها و عکسهای قدیمی و توجه نوه ها به آنها وارد عمل شد. به گونه ای که به آنها فهماند، این محدودیتهای کرونایی برای همه افراد است و از فرزندان تا سالمندان را در بر میگیرد و مسئله ای عمومی است.

وی  با اشاره به بالا رفتن آمار مبتلایان و تلفات کرونا در جهان و کشور، تأکید کرد: تا جایی که ممکن است باید سعی شود تا سالمندان را از اخبار دور کرد. چراکه اخبار به جز تخریب روح آن ها و همه ما، هیچ فایده دیگری ندارد و این توصیه ای است که روانشناسان به همه افراد جامعه دارند و علاوه بر این، سالمندان را از معاشرت با افرادی که انرژی منفی به انسان انتقال میدهند، دور نگه داشت و دائماً از اخبار خوب با آنها صحبت و از بدیها پرهیز کرد تا بتوان امید را در همه افراد زنده نگه داشت. چرا که در مکتب درمان راه حل محوری، اساس درمان آینده ترجیحی، امید و احساس انسانها است. بنابراین، باید سعی کرد تا سالمندان را با امیدبخشی از زندگی، از احساس تنهایی در دوران کرونا دور نگه داشت.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.