اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

توصیه های تغذیه ای به سالمندان در روزهای کرونایی

مدیر برنامه تغذیه سالمندان دفتر بهبود تغذیه جامعه به سالمندان توصیه کرد غذاهای کم حجم مصرف کنند و همچنین توصیه های مهمی در خصوص تغذیه سالمندان در روزهای کرونایی داشت.

پریسا ترابی، مدیر برنامه تغذیه سالمندان دفتر بهبود تغذیه جامعه در گفت و گو با خبرنگار شادمان با اشاره به نکات تغذیه ای برای حفظ سالمت سالمندان در دوران شیوع بیماری اظهار کرد: کرونا یک بیماری جدیدی است و مطالعات محدودی در مورد عوامل خطر  انجام گرفته است و شدت بیماری در شرایط سنی مختلف در بیماری کرونا متفاوت است.
او ادامه داد: بر اساس مطالعات موجود، افراد مسن و همچنین سایر سنین که بیماری های زمینه ای جدی دارند ممکن است در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به شکل شدید بیماری باشند.
ترابی بیان کرد: بر اساس مطالعات موجود تا به امروز، کسانی که در معرض خطر بیماری ۱۹-COVID از نوع شدید هستند عبارتند از افراد ۶۰ سال و بالاتر، افرادی که در خانه سالمندان یا مراکز نگهداری طولانی مدت زندگی می کنند همچنین افراد مبتلا به بیماری های مزمن ریه یا آسم با شدت متوسط تا شدید ۴ بوده باید بیشتر از خود نسبت به دیگران در زمینه پیشگیری از بیماری کرونا مراقبت کنند.

 

بیشتر بخوانید:

چه نکاتی هنگام خرید ماهی باید رعایت شود؟

 

کدام افراد بیشتر در معرض ابتلا به کرونا هستند؟

او در ادامه با اشاره به اینکه  افراد با بیماری های قلبی عروقی شدید، افرادی که دچار نقص سیستم ایمنی هستند و افراد تحت شیمی درمانی یا پرتودرمانی در مقابله با این بیماری ضعیف تر هستند، بیان کرد: افراد مبتلا  به AIDS با کنترل ضعیف، موارد پیوند مغز استخوان و یا پیوند عضو، افراد مصرف کننده طولانی مدت داروهای کورتیکواستروئید و دیگر داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن و افراد سیگاری بیشتر دچار خطر می شوند.

اهمیت تغذیه سالمندان برای مبتلا نشدن به کرونا

ترابی در خصوص اهمیت تغذیه سالمندان در دوره شیوع بیماری کرونا ادامه داد: مهمترین توصیه تغذیه ای برای این سنین، مصرف غذاهای ساده و کم حجم است به شکلی که تمامی نیازهای فرد به مواد مغذی تامین گردد. نکته اساسی در برنامه غذایی سالمندان، مصرف مواد غذایی کم چربی و کم کلسترول  مانند شیر و لبنیات کم چرب، کاهش مصرف روغن، کره، خامه و  کم نمک و پرفیبر بر اساس هرم غذایی است.

 

شیر

 

او تاکید کرد: بطور کلی با افزایش سن نیاز به انرژی به علت کاهش تحرک بدنی کم می شوند و در دوران قرنطینه خانگی پیشگیری از بیماری کووید ۱۹ که تحرک بدنی کمتر هم شده است. برای محدود کردن دریافت انرژی، در سنین سالمندی باید از غذاهای کم حجم و غنی از مواد مغذی بیشتر مصرف شود و مصرف مواد شیرین و چربی ها نیز کاهش یابد.

مصرف پروتئین

ترابی در ادامه افزود: صرف کافی منابع غذایی پروتئین برای تقویت سیستم ایمنی بدن ضروری است. بنابر این سالمندان باید پروتئین مورد نیاز بدن خود را از منابع غذایی حاوی پروتئین مانند گوشت های کم چربی، مرغ، ماهی، سفیده تخم مرغ، فرآورده های لبنی بدون چربی یا کم چربی شیر، ماست، پنیر تامین کنند.
او تصریح کرد: حبوبات نیز از منابع گیاهی پروتئین هستند که اگر با غلات صرف شوند تمامی نیاز بدن به پروتئین را تامین می کنند. به طور کلی مصرف روزانه حداقل ۲ واحد از گروه گوشت و تخم مرغ و یک واحد حبوبات برای تامین پروتئین مورد نیاز سالمندان لازم  است.
بیشتر بخوانید:

نوشیدنی هایی که فشار خون بالای شما را کنترل می کند

  مکمل ویتامین D 

ترابی بیان کرد: جذب کلسیوم و ویتامین D در سالمندان کاهش می یابد که خود اثر مخربی بر سلامت استخوان ها دارد و سبب افزایش احتمال شکستگی های استخوانی می شود. به این دلیل مصرف روزانه مکمل کلسیوم و مصرف ماهانه مکمل ۵۰ هزار واحدی ویتامین D مطابق با دستورالعمل های وزارت بهداشت ضروری است.
منابع غذایی ویتامین D

  مصرف لبنیات 

او خاطر نشان کرد: سالمندان باید مصرف حداقل ۲ واحد از گروه شیر و لبنیات که از منابع غنی است از دست ندهند برخی از سالمندان دچار عدم تحمل گوارشی شیر هستند و باید روزانه از جایگزین های شیر مثل ماست و پنیر استفاده کنند. همچنین سالمندان می توانند شیر بدون لاکتوز را در این موارد مصرف کنند.
ترابی اضافه کرد: هر واحد از این گروه برابر است با یک لیوان شیر یا یک لیوان ماست یا ۶۰-۴۵ گرم پنیر به اندازه دو قوطی کبریت است و دریافت کافی ویتامین D نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با کرونا ویروس کووید ۱۹ دارد.

 ویتامین B6 
ترابی بیان کرد: در سالمندان توانایی جذب ویتامین B12 نیز کاهش می یابد. برای پیشگیری از کمبود این ویتامین که موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود، لازم  است مقدار مناسبی از گوشت قرمز، ماهی، شیر و تخم مرغ روزانه مصرف شود.
او در ادامه متذکر شد: کمبود ویتامین B6 به علل مختلف در این سنین شایع است زیرا با بالا رفتن سن، سوخت و ساز این ویتامین افزایش و جذب آن کاهش می یابد. از طرف دیگر مصرف ناکافی گوشت دریافت این ویتامین را نیز کاهش می دهد. مصرف روزانه منابع غنی این ویتامین از جمله انواع گوشت، شیر، تخم مرغ، حبوبات و غلات کامل، سبوس دار به تامین این ویتامین و تقویت سیستم ایمنی بدن سالمندان کمک می کند.

 

ویتامین ب 12 و ب 6

 منابع غذایی دارای آهن  
ترابی بیان کرد: آهن از دیگر ریزمغذی هایی است که در عملکرد سیستم ایمنی بدن نقش موثری دارد. سالمندانی که بدلیل دریافت کم منابع غذایی آهن دچار کمبود آهن و کم خونی می شوند، مقاومت کمتری در مقابل عفونت ها و بویژه ویروس کرونا دارند. گوشت قرمز، مرغ، ماهی از منابع غنی آهن هستند.
او ادامه بیان کرد: حبوبات و زرده تخم مرغ، سبزی هایی مثل جعفری، برگ چغندر، برگ های تیره کاهو، انواع خشکبار و مغزها نیز به تامین آهن مورد نیاز بدن کمک می کنند.
مصرف چای خصوصا بلافاصله بعد از غذاهای گیاهی نکات تغذیه ای برای حفظ سلامت سالمندان در دوران شیوع بیماری کرونا  از جذب آهن جلوگیری می کند بنابر این سالمندان باید از مصرف چای از یک ساعت قبل تا ۲ ساعت بعد از غذا خودداری کنند.

 

بیشتر بخوانید:

تاثیر لیموترش در بهبود بیماری ها

ترابی بیان کرد: برای جذب بهتر آهن وعده غذایی توصیه می شود از سالاد و سبزی تازه و خام، آب لیموی تازه، آب نارنج که حاوی ویتامین  C همراه با غذا استفاده شود. در صورتی که کمبود آهن و کم خونی توسط پزشک تشخیص داده شده است دوز درمانی مکمل آهن با توصیه پزشک برای رفع کم خونی باید مصرف شود.

 

منابع غذایی آهن
 منابع غذایی دارای روی
وی خاطر نشان ساخت: ریزمغذی روی نیز در افزایش ایمنی بدن نقش دارد. کمبود دریافت روی از منابع غذایی در سالمندان شایع است. بعلاوه ممکن است با بالا رفتن سن، جذب روی در بدن کمتر شود.
برخی از داروها مانند مکمل کلسیم در صورت مصرف همزمان با غذاهای حاوی روی می توانند سبب کمبود روی در بدن شوند.
ترابی گفت: گوشت، شیر و لبنبات، تخم مرغ و حبوبات از منابع غنی روی می باشند. بطور کلی با مصرف منابع غذایی حاوی پروتئین بخصوص پروتئین حیوانی هر دو ریزمغذی آهن و روی تامین می شود.

منابع غذایی دارای منیزیوم
منیزیوم یکی از املاح موثر در استحکام و مقدار توده بدن است.

او یاد آور شد: کمبود این عنصر نیز یکی از مشکلات تغذیه ای در این سنین می باشد و در افراد مبتلا به سوء تغذیه و سوء جذب مواد غذایی نیز بیشتر مشاهده می شود.
منابع غذایی حاوی منیزیوم عبارتند از: آجیل، لوبیای سویا، انواع گوشت ها

مصرف زیاد مواد قندی و شیرین، غذاهای چرب و سرخ شده و پرنمک موجب تحریک سیستم ایمنی می شوند و مصرف آنها برای سالمندان توصیه نمی شود.
ترابی اضافه کرد: سالمندانی که دچار بیماری های مزمن از جمله دیابت، فشار خون بالا و چربی خون بالا و بیماری های قلبی و عروقی هستند لازم است کماکان رژیم غذایی معمول خود را با مشورت کارشناسان تغذیه رعایت کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.