اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

سیگار کشیدن ممنوع!

کشیدن تنباکو برای سلامتی به ویژه افراد میانسال و سالمند بسیار مضر است و فرقی نمی‌کند که پیپ می‌کشید یا قلیان یا سیگار؛ در هر حال تنباکو دشمن درجه یک شماست.

به گزارش خبرنگار گروه شادمان، سیگار حاوی ۶۰۰ نوع ماده‌ی مختلف است. بسیاری از این مواد در سیگار برگ و قلیان هم پیدا می‌شوند. وقتی این ۶۰۰ ماده‌ی موجود در سیگار را آتش می‌زنید، بیش از ۷۰۰۰ ماده‌ی شیمیایی تولید می‌شود. بسیاری از این مواد سمی هستند و تقریبا ۶۹ مورد از آنها نیز باعث بروز سرطان می‌شوند.

سیگار کشیدن برای سلامتی به ویژه افراد میانسال و سالمند بسیار مضر است و فرقی نمی‌کند که پیپ می‌کشید یا قلیان یا سیگار؛ در هر حال تنباکو دشمن درجه یک شماست.

 عوارض ناشی از دخانیات

وقتی دود وارد بدن می‌شود، موادی همراه با آن به بدن داخل می‌شوند که برای شُش‌ها بسیار مضرند. در طول زمان، این آسیب‌ها به مشکلات متنوعی می‌انجامد. علاوه بر عفونت و مشکلات مختلف ناشی از سیگار کشیدن، شُش‌های افراد سیگاری دچار وضعیت‌های مزمن و غیرقابل بازگشتی می‌شود.

بیشتربخوانید: کشیدن سیگار یکی از علل مهم مرگ و میر افراد بالای ۶۵ سال

همچنین ریه ها می توانند به شدت تحت تاثیر سیگار کشیدن قرار بگیرند.سرفه، سرماخوردگی، خس خس کردن و آسم تنها نقطه های شروع هستند. دخانیات می تواند موجب بیماری های کشنده مثل ذات الریه، آمفیزم و سرطان ریه شوند.
 84 درصد مرگ های ناشی از سرطان ریه و ۸۳ درصد مرگ های ناشی از بیماری ریوی مزمن (COPD)  بر اثر استفاده از دخانیات  اتفاق می افتد.

 

بیماری COPD  چیست؟

یک بیماری پیشرونده و ناتوان کننده است، نام مجموعه ای از بیماری های ریوی از جمله برونشیت مزمن و آمفیزم است. افراد مبتلا به COPD مشکل تنفسی دارند و در درجه اول به خاطر تنگی مجاری تنفسی و تخریب بافت ریه است. 

نشانه های معمول COPD عبارتند از:افزایش میزان تنفس، سرفه مداوم با خلط و عفونت های مکرر سینه.
این مشکل می تواند تاثیر زیادی بر کیفیت زندگی افراد بگذارد. شما می توانید روند پیشرفت بیماری را کاهش دهید و توقف سیگار موثرترین راه برای انجام این کار است.

افراد سیگاری در معرض خطر ابتلا به بیماری های مرگبار قرار دارند. سرطان ریه، دهان، بینی، حنجره، زبان، سینوس بینی، مری، گلو، پانکراس، مغز استخوان، کلیه، گردن رحم، تخمدان، مثانه، روده و معده؛ بیماری های ریوی از قبیل برونشیت مزمن و بیماری انسدادی ریه که شامل برونشیولیت انسدادی و آمفیزم می باشند.
بیماری عروق کرونری، بیماری های قلبی، حمله قلبی و سکته، زخم های دستگاه گوارشی، پوکی استخوان و شکستگی لگن از جمله این بیماری هاست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.