اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چگونه از دندان مصنوعی در سالمندی خود مراقبت کنیم؟

بهداشت دهان و دندان مسئله ای مهم است که باید به آن توجه شود بنابراین در صورت داشتن دندان مصنوعی باید از آن ها مراقبت کنید.

به گزارش خبرنگار گروه شادمان، دندان مصنوعی شکننده است، بنابراین مراقبت صحیح از آن حائز اهمیت می باشد. لازم است که هر روز دندان مصنوعی را از دهان خارج کرده و مسواک بزنید. بهترین روش شستشو این است که از مسواک های ویژه دندان مصنوعی استفاده کنید.

 توصیه شود که حتی هنگام خواب نیز (به خصوص روزهای اول استفاده و به منظور عادت کردن و هماهنگ شدن با بافت دهان) دندان مصنوعی را خارج نکنید، اما محققان معتقدند که خارج کردن دندان مصنوعی به مدت ۸ ساعت در روز فرصت مناسبی است تا بافت لثه استراحت کرده و به کمک زبان و بزاق شسته و تحریک شود و همین روند باعث  حفظ سلامت لثه می شود.
 
آنچه در مورد استفاده از دندان مصنوعی توصیه می شود این است که در فواصل زمانی مناسب به دندانپزشک مراجعه کنید. این کار به منظور معاینه سلامت دهان و دندان صورت می گیرد.
 
به مرور زمان دهان دچار تغییر شده و ممکن است استخوان زیر دندان مصنوعی تحلیل برود. مراجعه منظم به دندانپزشک و انجام معاینات لازم مانع از بروز مشکلاتی از این دست می شود، زیرا به مرور حتی لازم است که دندان مصنوعی تعویض شود.

برای تمیز کردن پروتزهای خود بدون خمیر دندان از یک برس نرم استفاده کنید. این یک روش مؤثر برای از بین بردن مواد غذایی نرم از پروتزها است. می توانید از برس های دندانی تجاری که مخصوص دندان های مصنوعی هستند استفاده کنید، که هم دارای یک سر برس مسطح و هم یک سر منفرد برای تمیز کردن قطعات با دسترسی سخت است. همچنین از خمیر دندان سفیدکننده باید به شدت پرهیز شود زیرا ساینده است و می تواند به پروتزهای شما آسیب جدی برساند.
 
از شستن دندان با وایتکس خودداری کنید زیرا به پروتز آسیب می زند و رنگ آنها را تغییر می دهد. همچنین ، دندانهای مصنوعی را با قطعات فلزی در محلولهای حاوی کلرید خیس نکنید ، زیرا باعث فرسایش فلز می شود.

دندان مصنوعی را باید با دقت کنترل کرد زیرا لطیف هستند و اگر آنها را رها کنید، ممکن است شکسته شوند. برای کاهش خطر شکستن دندان مصنوعی در حین تمیز کردن آنها، بهتر است هنگام انجام این کار آنها را روی حوله یا سینک پر از آب نگهدارید.
 
                                                                 نگهداری دندان مصنوعی در آب ولرم در صورت عدم استفاده

مطمئن شوید که دندان مصنوعی خود را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید. برای اینکه دندان مصنوعی شکل خود را حفظ کرده و از پیچ خوردگی آنها جلوگیری کنید، در صورت عدم استفاده دندان مصنوعی باید در آب ولرم و نه آب گرم نگهداری شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.