اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چگونه از راه دور مراقب سالمند خود باشیم؟

اسالمندان معمولا همزمان چند بیماری مزمن دارند و به مراقبت مداوم و نظارت بر وضعیت سلامتی نیاز دارند.

به گزارش خبرنگار گروه شادمان، امروزه جمعیت سالمندان در سراسر جهان به طور چشمگیری در حال افزایش است و این پدیده عواقب و پیامدهای مهمی برای جامعه و فرد سالمند دارد، یکی از نتایج چالش برانگیز آن افزایش شیوع آسیب پذیری در سالمندان است.

سندرم آسیب پذیری در سالمندان درحال ظهور است و نشانه های آن شامل وابستگی، معلولیت، ناتوانی، ابتلا به بیماری های مزمن، کاهش کیفیت زندگی، بستری طولانی مدت، افزایش هزینه های مراقبت و در نهایت فوت در نتیجه این اثرات است.

سالمندان معمولا همزمان چند بیماری مزمن دارند و به مراقبت مداوم و نظارت بر وضعیت سلامتی نیاز دارند.
در سال های اخیر دستاوردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در راستای کمک به افراد سالمند ارائه شده است. یکی از این دستاورد ها فناوری مراقبت از سالمندان از راه دور می باشد که در جهت کمک به سالمندان به صورت چشمگیری در حال افزایش می باشد و کمک می کند تا سالمندان مستقل باشند و در منزل خودشان زندگی کنند.

مراقبت در منزل یکی از مهمترین برنامه های مراقبت از سالمندان در کشور های توسعه یافته می باشد. هدف اصلی مراقبت در منزل جلوگیری از بستری شدن طولانی مدت سالمندان در منزل و کاهش هزینه های درمان آنها می باشد.

با استفاده از پیشرفت های اخیر فناوری اطلاعات و ارتباطات، سیستم های الکترونیکی می توانند به بهبود کیفیت زندگی سالمندان کمک کنند. این سیستم ها می توانند بر روی زنجیره درمان از طریق نظارت بر مراقبت بهداشتی از راه دور و پشتیبانی از ارائه خدمات پزشکی در منزل، موثر باشند.

بیشتر بخوانید: تاثیر روغن به لیمو بر اختلالات خواب سالمندان

با توجه به اهمیت پایش از راه دور سلامت سالمندان آسیب پذیر در منزل و فقدان ابزاری مناسب در ایران برای تعیین پارامتر ها و الزامات سیستم های پایش از راه دور سلامت سالمندان، لزوم طراحی پرسشنامه ای روا و پایا و متناسب با شرایط کشور ایران مطرح می شود؛ لذا، هدف اصلی این مطالعه تعیین قابلیت ها و الزامات سیستم مراقبت از راه دور سلامت سالمندان و ارائه آن بصورت یک پرسشنامه می باشد.

این پژوهش با عنوان قابلیت ها و الزامات سامانه پایش از راه دور سلامت سالمندان، توسط حمیدرضا شمس آبادی، فاطمه بهادر ،اسماعیل مهرآیین در بهار ۹۹ در نشریه علمی پژوهشی سالمند منتشر شده است، شما می‌توانید با کلیک بر روی عنوان قابلیت ها و الزامات سامانه پایش از راه دور سلامت سالمندان متن کامل این مقاله را مشاهده کنید.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.