اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

جزئیات شرایط و نحوه درخواست بازنشستگی در سازمان تامین اجتماعی

در این گزارش با شرایط کلی انواع بازنشستگی بیمه‌شدگان تامین اجتماعی و نحوه درخواست بازنشستگی به صورت غیرحضوری آشنا شوید.

به گزارش خبرنگار شادمان، پرداخت مستمری بازنشستگی یکی از مهمترین تعهدات سازمان تامین اجتماعی است. در قانون تامین اجتماعی مصوب سال ۱۳۵۴ و الحاقات و تغییرات بعدی آن شرایط و مقررات متنوع برای بازنشستگی تعریف شده است.

شرایط کلی انواع بازنشستگی بیمه‌شدگان تامین اجتماعی و و تایید استخدام هر یک از بیمه شدگان برای بازنشستگی نیازمند بررسی فردی سوابق بیمه پردازی و شرایط اختصاصی هریک از بیمه شدگان است.

۱_ بازنشستگانی که ۳۰ سال تمام شاغل بوده و حق بیمه مدت یاد شده را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کرده باشند در صورتی که سن مردان به ۵۰ سال تمام سن زنان به ۴۵ سال تمام رسیده باشد می‌توانند تقاضای بازنشستگی کنند.

۲_ بیمه شدگانی که دارای حداقل ۲۰ سابقه پرداخت حق بیمه قبل از تاریخ تقاضای بازنشستگی باشند در صورتی که سن مردان ۶۰ سال تمام و سن زنان ۵۵ سال تمام باشد می‌تواند درخواست بازنشستگی کنند.

۳_ زنان بیمه شده با داشتن ۲۰ سال سابقه کار و ۴۲ سال سن (به شرط پرداخت حق بیمه مقرر) می‌توانند درخواست بازنشستگی کنند و مستمری بازنشستگی پرداختی به این عده از بیمه شدگان، متناسب با سنوات پرداخت حق‌بیمه خواهد بود.

۴_ بیمه شدگانی که دارای ۳۵ سال سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان تامین اجتماعی باشند می‌توانند بدون در نظر گرفتن شرایط سنی تقاضای بازنشستگی کنند.

کارفرمایان می‌توانند بازنشستگی بیمه‌شدگانی را که حداقل ۵ سال پس از رسیدن به سن بازنشستگی مقرر در قانون به کار خود ادامه دادند، از سازمان تامین اجتماعی درخواست کند (منظور از سن بازنشستگی مقرر برای مردان ۶۰ سال و برای زنان ۵۵ سال تمام است).

مقررات جداگانه برای بازنشستگی شاغلان مشاغل خاص و همچنین برخی دارندگان شرایط اختصاصی مانند شاغلان مشاغل سخت و زیان‌آور، جانبازان، آزادگان و… در قوانین تامین اجتماعی وجود دارد که متقاضیان برای اطلاع از این جزئیات می‌توانند به شعب تامین اجتماعی در سراسر کشور مراجعه کرده و یا با مرکز ارتباطات مردمی این سازمان با شماره ۱۴۲۰ تماس بگیرند.

اما مدتی است که درخواست بازنشستگی و دریافت حکم در سازمان تامین اجتماعی به صورت غیرحضوری است.

بیشتر بخوانید
اقدام عجیب مجلس؛ بازگرداندن نیمی از بودجه متناسب سازی حقوق بازنشستگان به دولت

محمد محمدی مدیرکل اداره امور نامنویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تأمین اجتماعی درباره دریافت حکم بازنشستگی به صورت غیرحضوری، تصریح کرد: همه افرادی که شرایط بازنشستگی دارند، دیگر نیاز به مراجعه حضوری به شعبه نیست و به صورت الکترونیک می‌توانند درخواست خود را اعلام کنند و حکم بازنشستگی برای آن‌ها صادر شود. دریافت سوابق بیمه‌ای از دیگر اقداماتی است که سازمان تأمین اجتماعی برای بیمه شدگان در نظر گرفته و بیمه‌شدگان به صورت غیر حضوری می‌توانند سوابق خود را دریافت کنند.

از ۲۱ اردیبهشت سال جاری امکان ارائه درخواست بازنشستگی عادی، در سامانه خدمات غیرحضوری این سازمان به نشانی eservices.tamin.ir ایجاد شده و بیمه‌شدگان می‌توانند با ورود به سامانه با کد کاربری و رمز عبور مختص خودشان و از طریق گزینه درخواست بازنشستگی، نسبت به تکمیل اطلاعات و ارسال درخواست اقدام کنند.

چنانچه درخواست بازنشستگی خارج از وقت اداره یا ایام تعطیلات توسط بیمه شده ارسال شود ثبت درخواست در سیستم شعبه تامین اجتماعی در اولین روز کاری مورد بررسی صورت می‌گیرد.

بیشتر بخوانید
جزئیات اعطای وام ۵۰ میلیون تومانی به بازنشستگان اعلام شد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.