اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

تأثیر آوای قرآن بر کیفیت خواب سالمندان

استماع آوای قرآن کریم قبل از خوابیدن می‌تواند به عنوان یک مداخله بی‌خطر، ارزان‌قیمت، قابل‌دسترس و ارزشمند برای ارتقای کیفیت خواب سالمندان دین‌دار در کنار دیگر درمان‌های غیردارویی کاربرد منطقی داشته باشد.

به گزارش خبرنگار شادمان؛ یکی از باور‌های شکل‌گرفته درباره جمعیت، افزایش نگران‌کننده جمعیت سالمندی است؛ به طوری که در کشور ما، بر اساس سرشماری عمومی سال ۱۳۹۰، جمعیت سالمندان ۶۰ سال و مسن‌تر از ۷/۲ درصد در سال ۱۳۸۵ به ۸/۲ درصد در سال ۱۳۹۰ رسیده است. این جمعیت کثیر از جامعه نیاز به برنامه‌های مدون و بررسی منظم سلامت در دو بُعد جسم و روان دارند

اختلالات خواب یکی از مشکلات شایع در سالمندان است. تقریبا ۳۰ تا ۴۵ درصد جمعیت دنیا از بی‌خوابی رنج می‌برند که با بالا‌رفتن سن مقدار آن افزایش می‌یابد . نتایج مطالعه ایزر و همکاران در ترکیه نشان داد ۶۰/۹ درصد از سالمندان خواب ضعیف دارند . در ایران نیز حدود ۶۷ درصد سالمندان از اختلال خواب رنج می‌برند.

توجه به کیفیت خواب همانند کمیت آن حائز اهمیت است. این مفهوم به چگونگی تجربه خواب اشاره می‌کند. شاخص کیفیت خواب شامل احساس تجدید نیرو و نبود احساس خواب‌آلودگی پس از بیدارشدن است. از مزایای خواب با‌کیفیت می‌توان به آرامش جسمی و روانی، تجدید قوای فکری و فیزیولوژیک، آمادگی برای پذیرش وظایف جدید و بازیابی عملکرد بدن اشاره کرد.
 


 

برای مقابله با اختلالات خواب، راه‌های گوناگون وجود دارد. اما سالمندان به منظور مقابله با این اختلالات معمولاً از دارو‌های خواب‌آور استفاده می‌کنند، ولی بسیاری از این دارو‌ها اختلالات خواب را به طور موقت بهبود می‌دهند و وابستگی ایجاد می‌کنند. به علاوه، بیشتر آن‌ها از مدت‌زمان خواب با حرکات سریع چشم که برای عملکرد ذهن و تسکین تنش‌ها ضروری است، می‌کاهند.

در حالی که نتایج مطالعات قبلی نشان داده است که درمان‌های غیردارویی، نه‌تن‌ها به سودمندی درمان‌های دارویی هستند و احتمالاً در طولانی‌مدت اثرات مفید بیشتری دارند بلکه مشکلات مربوط به مصرف دارو‌ها مثل مقاومت نسبت به دارو‌ها و وابستگی به دارو‌ها را ندارند.

بیشتربخوانید: تاثیر روغن به لیمو بر اختلالات خواب سالمندان

یکی از این روش‌های غیردارویی موسیقی‌درمانی است. موسیقی‌درمانی، درمان مکملی است که بهبودی و رفاه بیماران را از طریق افزایش آستانه استرس و کاهش عواطف منفی، تنظیم فرایند‌های درونی، ایجاد حالت آرامش و افزایش قدرت ایمنی بهبود می‌بخشد.

یکی از صوت‌های موزون و دلنشین آوای قرآن کریم است که از نمود‌های اعجاز این کتاب آسمانی به حساب می‌آید و به عنوان موسیقی‌ای عرفانی با ریتم ویژه و منحصربه‌فرد در ایران و جوامع اسلامی مطرح است.

 طبق نتایج مطالعه چلن و تراسی، آوای قرآن به عنوان موسیقی خاص می‌تواند مداخله‌ای مؤثر و بی‌خطر برای کاهش استرس، تحریک‌پذیری، احساس تنهایی، بهبود خلق و تعدیل هیجانات بیماران باشد.

این تأثیرات مثبت می‌تواند به علت اثر ریتمیک و موزون‌بودن قرآن، همچنین اثر معنوی آن با توجه به فرهنگ اسلامی باشد. احتمالاً پذیرش این‌گونه مداخلات به دلیل باور‌های مذهبی مردم کشور ما جایگاه ویژه‌ای بین سالمندان خواهد داشت.

یکی از ابعاد اعجاز قرآن، نظم آوایی قرآن است و تأثیراتی است که از پس صوت تلاوت آیات قرآن و موسیقی دلنشین حاصل از آن پدید می‌آید؛ نه از پس معانی و محتوای ارزشمند گنجانیده شده در آن، بلکه از پس ساختار آن. این موسیقی در تاروپود الفاظ و در ترکیب درون جمله‌ها نهفته است و فقط با احساس ناپیدا و با قدرت متعال ادراک می‌شود.

بیشتربخوانید: تاثیر خواب در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

این زیبایی نهفته در موسیقی کلمات قرآن باعث آرامش دل و جان انسان می‌شود و در زمان خوابیدن که انسان بیش از هر زمانی به آرامش برای القای خواب نیاز دارد دارویی ارزشمند است.

با توجه به نتایج مطالعه، استماع آوای قرآن کریم قبل از خوابیدن می‌تواند به عنوان یک مداخله بی‌خطر، ارزان‌قیمت، قابل‌دسترس و ارزشمند برای ارتقای کیفیت خواب سالمندان دین‌دار در کنار دیگر درمان‌های غیردارویی کاربرد منطقی داشته باشد.

این پژوهش با عنوان تأثیر آوای قرآن بر کیفیت خواب سالمندان مقیم سرای سالمندان توسط عباس حسینی، جلیل عظیمیان، سیده آمنه مطلبی، فاطمه محمدی منتشر شده است، شما می‌توانید با کلیک بر روی عنوان تأثیر آوای قرآن بر کیفیت خواب سالمندان مقیم سرای سالمندان متن کامل این مقاله را مشاهده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.