اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

تاثیرگوش دادن موسیقی بر بهبود آلزایمر

با گوش دادن موسیقی می توانید با بیماری آلزایمر و علائم آن مبازره کنید و حافظه خود را تقویت کنید.

به گزارش خبرنگار گروه شادمان،. موسیقی با مغز ما تعاملی بسیار قوی ایجاد می‌کند. تقریبا همه ی قسمت های مغز، توسط موسیقی فعال می‌شوند. موسیقی بر ابعاد دیگری هم تاثیر دارد؛ مثلا تاثیر موسیقی بر احساسات و توانایی یادگیری ما را می‌توان ذکر کرد.

طی آزمایشی که بر روی ۸۸ نفر از مبتلایان به آلزایمر خفیف انجام شده، درمان زوال عقل را با تکیه بر آواز و گوش دادن موسیقی در طی ۹ ماه عملکرد اجرایی، بهبود حافظه و خلق و خوی افراد مورد آزمایش به طرز باورنکردنی التیام یافته، و این در حالی است که گروه‌ درمان با روش استاندارد و روتین هنوز زوال عقل‌شان خوب نشده است.

موسیقی، می‌تواند حتی باعث بهبود در علائم بیماری آلزایمر شود.

اُلیور در کتاب خود، همچنین داستان واقعی درباره ی زنی را روایت می‌کند که او نیز از آلزایمر شدید رنج می‌برده است. او تمام طول روز را روی مبل می‌نشست و تلویزیون تماشا می‌کرد. یک روز، یکی از اعضای خانواده اش کانال تلویزیونیِ موسیقی کلاسیک را گذاشت. ۲۴ ساعت بعد، نشانه های بهبودی ظاهر شد؛ به طوری که فرد بیمار از روی مبل برخاست و تمایل نشان داد تا با خانواده اش شام بخورد و شروع به تعامل با دیگران کرد و به پیرامون خود توجه بیشتری نشان داد.

متخصصان و پزشکان حوزه مغز و اعصاب در حال حاضر برای گوش دادن به موسیقی توسط افراد با روحیات مختلف، نظرات مشابهی داشته‌اند و تحلیل اغلب آن‌ها این است که شنیدن موسیقی خوب و ملایم نقش قابل توجهی در بهبود عملکرد مغز دارد. موسیقی گاهی می‌تواند زبان مشترکی باشد برای مطرح کردن احساسات و عواطف بین انسان‌هایی که در بسیاری از امور اختلاف نظر‌های بسیاری با یکدیگر دارند و به این شکل با هم ابراز همدلی و همراهی می‌کنند. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.