اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

تأثیر سلامت معنوی بر سالمندی موفق

سلامت معنوی یکی از جنبه‌های سلامت روانی انسان است که با سلامت جسمانی و روانی افراد ارتباط عمیقی دارند.

به گزارش خبرنگار شادمان؛ سالمندی موفق احساس درونی مثبت و رضایت از زندگی گذشته و حال است. یکی از عواملی که ممکن است با سالمندی موفق ارتباط داشته باشد، سلامت معنوی است. بعد وجودی سلامت معنوی یکی از عوامل پیشگویی کننده‌ی سالمندی موفق است که با توجه به اهمیت و حساسیت مسائل مربوط به سالمندان می‌توان با مداخلات متمرکز بر آموزش معنویت این دوره را غنی‌تر و پر کیفیت‌تر کرد.

پیشرفت‌های پزشکی و بالا رفتن سطح بهداشت با افزایش طول عمر و به دنبال آن رشد چشمگیر جمعیت سالمندی در سراسر دنیا را به دنبال داشته است. این افزایش جمعیت پدیده‌ای است که از قرن ۲۰ آغاز شده و در قرن ۲۱ که قرن سالخوردگی جمعیت دنیاست، ادامه دارد. تعداد سالمندان در سال ۲۰۰۰ میلادی حدود ۶۰ میلیون نفر بود و تخمین زده شد تا سال ۲۰۵۰ میلادی بیش از ۲۰ درصد جمعیت کل جهان را سالمندان تشکیل خواهد داد. طبق پیش بینی سازمان ملل متحد ۴ جمعیت سالمندان ۶۰ سال و بالاتر در کشور ایران از حدود ۸.۲ درصد در سال ۲۰۱۵ به ۱۴.۴ درصد در سال ۲۰۳۰ و ۳۱.۵ درصد در سال ۲۰۵۰ خواهد رسید.

بیشتر بخوانید:
۵ علامت واضح آلزایمر

سلامت معنوی یکی از جنبه‌های سلامت روانی انسان است که با سلامت جسمانی و روانی افراد ارتباط عمیقی دارند. به طوری که نتایج مطالعات گذشته نشان داده اند که همزمان با افزایش سن سالمندان، معنویت از قویترین پیش بینی کننده‌های سلامت شادمانی و رضایت از زندگی است. سلامت معنوی شامل دو بعد رفاه مذهبی و وجودی است. 

رفاه مذهبی شامل ادراکات شخصی از سلامت زندگی معنوی در ارتباط با یک قدرت متعالی است و سلامت وجودی بر نگرانی‌های اجتماعی و روانی و چگونگی ارتباط فرد با خود، جامعه و محیط متمرکز است.

با توجه به افزایش تعداد سالمندان، طولانی شدن عمر و سپری شدن قابل توجهی از زندگی‌های افراد در دوران سوم زندگی، این سوال مطرح می‌شود که چگونه افراد می‌توانند سالمندی موفق داشته باشند؟ کشور ایران نیز در مسیر گذار به سالخوردگی جمعیت است و به طور روز افزون بر تعداد سالمندان افزوده می‌شود. از این رو، نیاز تحقیقاتی جهت شناسایی عوامل پیشگویی کننده سالمندی موفق در راستای سیاستگذاری اجتماعی، بیش از پیش احساس می‌شود.

سالمندی موفق به کسب توانایی بالقوه فردی و سطح بهینه توانایی جسمانی و اجتماعی و نیز سلامت روانی اشاره دارد که از طریق آن، فرد سالمند از زندگی احساس رضایت می‌کند. یکی از عواملی که ممکن است با سالمندی موفق ارتباط داشته باشد، سلامت معنوی است. یکی از دلایل این موضوع ممکن است گرایش بیشتر سالمندان به مذهب و معنویت در سنین بالاتر باشد تا بدین وسیله به دنبال کسب قدرت و حمایت از نیرویی معنوی باشند.

این پژوهش با عنوان آیا سلامت معنوی سالمندی موفق را پیشگویی کند؟ توسط فاطمه یوسفی، فاطمه محمدی، سیده آمنه مطلبی، سعید پهلوان شریف منتشر شده است، شما می‌توانید با کلیک بر روی عنوان آیا سلامت معنوی سالمندی موفق را پیشگویی کند؟ متن کامل این مقاله را مشاهده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.