اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

سرگرمی سالمندان را در خانه چگونه فراهم کنیم؟

سرگرمی سالمندان

در خانه ماندن روز‌های طولانی قرنطینه می‌تواند موجب ایجاد ملال و افسردگی در سالمندان شود، اما فراهم کردن سرگرمی سالمندان در دوران قرنطینه می‌تواند مانع از این حالت شود. به گزارش خبرنگار شادمان، این روزها بازنشستگی فقط به تماشای تلویزیون یا بازی شطرنج ختم نمی‌شود. افزایش سن به‌معنی خانه‌نشینی و بی‌تحرکی یا خوابیدن‌های طولانی نیست.

سالمندی به این معنا نیست که حالا سنشان بالا رفته پس دیگر نیاز به یادگیری چیزهای جدید ندارند و باید در گوشه خانه بنشینند و چشمشان به در باشد تا فرزندانشان به دیدنشان بیایند. سالمندان امروزی هم خواستار ماجراجویی، تحرک بیشتر و فرصتی برای یادگیری چیزهای جدید هستند.

درواقع، بسیاری از افراد با شروع بازنشستگی، فرصت بیشتری برای انجام‌دادن کارهایی پیدا می‌کنند که همیشه در آرزوی آن بوده‌اند. اما این روزهای کرونایی که انجام بسیاری از کارها را برای سالمندان و بازنشستگان محدود کرده بهتر است سرگرمی های جدیدی را برای سالمندان و بازنشستگانمان ایجاد کنیم.

بیشتر بخوانید
حیوان خانگی، یار کوچک دوست‌داشتنی سالمندان

در خانه ماندن روز‌های طولانی قرنطینه می‌تواند موجب ایجاد ملال و افسردگی در سالمندان شود، اما انجام برخی سرگرمی‌های مفید برای سالمندان در دوران قرنطینه می‌تواند مانع از این حالت شود.

آموزش استفاده از تلفن همراه

این روزها تعاملات چهره به چهره کمتر و در مقابل ارتباطات دیجیتالی بیشتر است. سالمندان را تشویق کنید تا از این قافله عقب نمانند. این ارتباطات هم از طریق تلفن توصیه می‌شود و هم ارتباطات آنلاین مثلا از طریق واتس‌اپ، وایبر، فیس تایم.

اپلیکیشن‌های جدید ارتباطی را روی گوشی‌های سالمندان نصب کنید و روش کار با این ابزار را به آنها بیاموزید تا مثلا از طریق ارتباط ویدئویی دلتنگی‌های آنها را به حداقل برسانید.

کاشتن گل و گیاه

یکی از سرگرمی‌هایی که به فعال بودنتان کمک می‌کند باغبانی است. باغبانی مزایای زیادی برای افراد بالای ۵۰ سال دارد. مردم زیاد از این موضوع آگاهی ندارند که باغبانی باعث می‌شود فعالیت بدنی داشته باشیم و به نوعی ورزش کنیم. برای مثال وقتی برای چیدن علف‌های هرز به جلو خم می‌شوید، ناخودآگاه ورزش اسکات پا را انجام می‌دهید. علاوه بر این، کار باعث تقویت روحیه کار خارج از منزل در شما می‌شود.

شرکت دادن سالمندان در امور خانه

افراد مسن بیشتر تمایل دارند در گروه هایی شرکت کنند که همه اعضای آن هم سن و سال آن ها باشند. اما احساس رضایت آن ها در حالتی تقویت می گردد که در بقیه ی گروه ها نیز دعوت شوند. این دعوت نامه به آن ها، حسی مطلوب می دهد.

سرگرمی سالمندان با بازیها

در رابطه با موضوع چگونه سالمندان را سرگرم کنیم ، انجام بازی به سرگرمی آن ها کمک می کند. بازی های تقویت کننده ی حافظه، نه تنها ذهن آن ها را  تقویت می کند، بلکه تنهایی آن ها را نیز کم می کند. همچنین تا حدودی از مشکلات سلامتی می کاهد. تعدادی از این مشکلات عبارتند از: بیماری آلزایمر، اضطراب و هم چنین زوال عقل. آمارها بیانگر این است که بیشتر سالمندان در مورد حافظه ی خود نگران هستند.

پازل و جدول بهترین سرگرمی سالمندان

در بیشتر روزنامه‌ها یا مجله‌ها، قسمتی را به جدول کلمات اختصاص داده‌اند. مجله‌های تخصصی جدول هم در دسترس است. در روز، زمانی را برای حل‌ جدول در نظر بگیرید و خود را با آن سرگرم کنید. اگر به‌دنبال چالش بیشتری هستید، درست‌کردن پازل را پیشنهاد می‌دهیم. این کار تأثیر مثبتی بر حافظه کوتاه مدت و تقویت ذهن دارد.

نقاشی کشیدن

پژوهشگران دریافتند که نقاشی کردن در سالمندان باعث تقویت حافظه می‌شود، زیرا نقاشی مستلزم استفاده از مناطق مختلف مغز است و بهبود اختلالات شناختی کمک شایانی می‌کند.

گوش دادن به موسیقی

قطعا موسیقی زمان حال با موسیقی دوران جوانی سالمندان اطراف ما بسیار متفاوت است. بااین‌حال، افراد مسن با شنیدن آهنگ‌های قدیمی به گذشته‌ها می‌روند و از مرور خاطراتشان لذت می‌برند. کنسرت‌های موسیقی یا پخش‌کردن آهنگ‌های قدیمی، ما را به سال‌های دور می‌برد.

سرگرمی سالمندان با عضویت در کانون بازنشستگان

بیشتر شهرها کانون بازنشستگان دارند. این کانون‌ها که شهرداری‌ها یا مراکز فرهنگی و پارک‌ها دایر کرده‌اند، برنامه‌های متنوعی برای اعضایشان در نظر می‌گیرند. با مراجعه به این مراکز، فرم عضویت را پر کنید. از برنامه‌های آنها آگاه شوید و تجربه و حتی دوستانی جدید به دست بیاورید. شرکت در فعالیت‌های اجتماعی بهترین گزینه برای سالمندان است و فرصت‌های تازه‌ای برایشان فراهم می‌کند.

نگهداری از پرندگان

مطالعات نشان داده که نگهداری از پرندگان باعث کاهش اضطراب و افزایش طول عمر در سالمندان می‌شود سالمندان بیش از هر گروه سنی دیگری به هم‌صحبت نیاز دارند.”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.