اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

جزئیات جدید از همسان سازی حقوق بازنشستگان روستایی

همسان سازی حقوق بازنشستگان به صندوق بیمه روستاییان و عشایر رسید و قرار شد حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران این صندوق که در ۱۰ سال گذشته بازنشسته شده با فردی که در سال ۹۸ بازنشسته شده است همسان می‌شود.

به گزارش خبرنگار شادمان، صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر یک صندوق بیمه‌ای خرد است که به منظور حمایت اجتماعی و بیمه‌ای از روستاییان و عشایر راه اندازی شد و ۴ خدمت اصلی، بازنشستگی، فوت و از کار افتادگی را به بیمه شدگان خود ارائه می‌دهد.

بیش از ۵۳ هزار نفر مستمری بازنشستگی، بیش از ۶۴ هزار نفر مستمری بازماندگان و بیش از ۷ هزار نفر مستمری از کارافتادگی دریافت می‌کنند.

با توجه به اینکه شاهد افزایش هزینه‌ها و تورم سرم سام آور هستیم، بحث همسان سازی یا متناسب سازی یکی از موضوعات اصلی این روز‌های صندوق‌های بیمه‌ای است، اما همسان سازی حقوق بازنشستگان به صندوق بیمه روستاییان و عشایر رسید و قرار شد حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران این صندوق که در ۱۰ سال گذشته بازنشسته شده با فردی که در سال ۹۸ بازنشسته شده است همسان می‌شود.

در واقع بر خلاف سایر صندوق‌های بیمه‌ای مانند کشوری، تامین اجتماعی و … که همسان سازی اجرا نشده و فقط توانسته اند حقوق بازنشستگان را با شاغلان هم ترازشان متناسب سازی کنند، در صندوق بیمه روستاییان و عشایر همسان سازی به معنی واقعی اجرا خواهد شد.

بیشتر بخوانید
وجود ۵۲ هزار بازنشسته در صندوق بیمه روستاییان/ ۱۵ سال سابقه بیمه پردازی، شرط بازنشستگی صندوق بیمه روستایی

محمد شریعتمداری در حاشیه اخیر جلسه هیات وزیران دولت از همسان سازی حقوق بازنشستگان صندوق بیمه روستاییان و عشایر، خبر داد.

وی افزود: در این جلسه که با حضور وزرای ذیربط برگزار شد به منظور اعمال همسان سازی حقوق بازنشستگان صندوق بازنشستگی فولاد و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان وعشایر دو مصوبه اخد شد.

شریعتمداری ادامه داد: تعداد بازنشستگان این صندوق‌ها در مجموع حدود ۲۰۰ هزار خانوار است و امیدواریم با اجرای این دو مصوبه پرونده همسان سازی حقوق این افراد متناسب با فعالیت‌های وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی بسته شود.

همچنین علی شیرکانی رئیس صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر درباره همسان سازی حقوق مستمری بگیران این صندوق، گفت: مصوبه همسان سازی حقوق مستمری بگیران صندوق بیمه روستائیان و عشایر در دولت اخذ شد و این همسان سازی به صورتی است که فردی که در سطح حقوقی یک یا ۸ صندوق روستایی در ۱۰ سال گذشته بازنشسته شده است با فرد هم سطح خود که در سال ۹۸ بازنشسته شده است یکسان حقوق گیرد و همسان سازی به معنی واقعی است.

وی خاطرنشان کرد: درست است که مصوبه هیات دولت برای همسان سازی حقوق بازنشستگان روستاییان و عشایر به تازگی اخذ شده است، اما ما از اول فروردین ماه در نظر گرفته ایم به همین منظور در حقوق آبان ماه مابه التفاوت این چند ماه را برای بازنشستگان واریز می‌کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.