اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

کشیدن سیگار یکی از علل مهم مرگ و میر افراد بالای ۶۵ سال

طبق تحقیقات انجام شده ۸ مورد از ۱۴ مورد اول علل مرگ و میر افراد بالای ۶۵ سال کشیدن سیگار است.

به گزارش خبرنگار شادمان؛ آیا می‌دانید مهم‌ترین عامل مرگ و میر تا سال ۱۴۰۰ در سراسر جهان سیگار کشیدن است؟

 سیگار با کاهش کیفیت زندگی سرعت پیر شدن را زیاد می‌کند و طول عمر و سلامت افراد را کاهش می‌دهد. همچنین با تضعیف عملکرد ماهیچه‌ها باعث بروز ناتوانی‌های حرکتی می‌شود و از همه بدتر میزان تأثیرگذاری دارو‌های مختلف را بر بدن کم می‌کند.

طبق تحقیقات انجام شده ۸ مورد از ۱۴ مورد اول علل مرگ و میر افراد بالای ۶۵ سال کشیدن سیگار است؛ بنابراین برای دستیابی به یک دوران سالمندی سالم بهتر است که افراد در هیچ دوره‌ای از زندگیشان سیگار نکشیده باشند، ولی اگر هم کشیدند زودتر از آن دست بکشند شاید این جمله برایتان کلیشه‌ای باشد، اما «برای ترک سیگار هیچ وقت دیر نیست».

شاید شما با تأثیرات منفی سیگار آشنایی زیادی نداشته باشید، ولی ما برای درک بهتر تأثیرات سیگار بر بدن با یک پزشک متخصص گفتگو کردیم.

علی پور پزشک درگفت‌وگو با خبرنگار شادمان، اظهار کرد: دخانیات در ایران سالانه موجب ۷۰ هزار مرگ می‌شود و می‌تواند به مرگ یک میلیارد انسان در قرن حاضر منجر شود.

او با بیان اینکه در کشور روزانه بیش از هفت میلیارد تومان هزینه‌ی مصرف سیگار و بیش از سه برابر آن هزینه‌ی درمان بیماری‌های مرتبط با آن است، گفت: دخانیات موجب بروز سرطان‌های حنجره، حلق، مری، نای، ریه، معده و پانکراس خواهد شد.

این پزشک با بیان اینکه قرار گرفتن در معرض دود غیرمستقیم دخانیات سالانه موجب بیش از ۶۰۰ هزار مرگ زودرس می‌شود، ادامه داد: سیگار علاوه بر مضرات بیشماری که دارد، باعث افزایش سرعت سفید شدن مو نیز می‌شود.

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید طبق پژوهشی که در سال ۲۰۱۳ انحام شد، بین سیگار کشیدن و سفید شدن مو‌ها قبل از ۳۰ سالگی رابطه مستقیمی وجود دارد.

این پزشک تأکید می‌کند افرادی که روزی ۲۰ نخ سیگار میکشند، در طول سال ۱۵۰ جهش سرطان زا در سلول‌های ریه، ۹۷ جهش سرطان زا در سلول‌های حنجره ۳۹ جهش در سلول‌های حلق و ۱۸ جهش سرطان زا در سلول‌های مثانه خواهند داشت.

بیشتربخوانید: درباره عوارض سیگار کشیدن بیشتر بدانید

 

البته همه مشکلات سیگار کشیدن برای خود فردی که روزانه آن را مصرف می‌کند نیست چرا که نه تنها خودش آسیب می‌بیند بلکه افرادی که روزانه با او معاشرت دارند نیز در معرض خطر هستند و در این بین کودکان از هر قشری آسیب پذیر ترند.

علی پور ادامه داد: سیگار یکی از عوامل موثر در ایجاد عفونت‌های گوش در کودکان است و از نظر علمی نیز ثابت شده است.

او با بیان اینکه در خانواده‌ای که پدر، مادر یا یکی از اعضای خانواده سیگار می‌کشند، کودکان این والدین در مقایسه با خانواده‌ای که سیگاری نیستند، بیشتر دچار عفونت‌های گوش می‌شوند، گفت: ماده نیکوتین موجود در دود سیگار که این کودکان استشمام می‌کنند، موجب از بین رفتن مژک‌های درون بینی شده و به گوش میانی راه پیدا می‌کند.

بیشتربخوانید: چرا گاهی دنیا دور سرمان می‌چرخد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.