اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

خانه سالمندان برای افرادی که آلزایمر دارند بهتر است

به نظر می رسد برای افرادی که از مشکلات آلزایمر شدید رنج می برند و کسی نیست از آن ها مراقبت کند بهترین گزینه خانه سالمندان است‌.

به گزارش خبرنگار شادمان؛ بیشتر افراد سالمند از پس برآورده کردن نیازهای روزمره خود بر نمی آیند و کسی را هم ندارد که کمک حال آن ها باشد و این سؤال پیش می آید که آیا خانه سالمندان مکانی مناسب برای تمامی افراد مسن است؟

به نظر می رسد برای افرادی که از مشکلات آلزایمر شدید رنج می برند و کسی نیست از آن ها مراقبت کند بهترین گزینه خانه سالمندان است‌؛ وجود مراقبین، پرستاران و کادر پزشکی بطور شبانه روزی در این مراکز باعث می شود که سالمند در این مراکز تحت نظارت کامل پزشکی باشد. حضور هم سن و سالان در کنار هم و شرکت در برنامه های گروهی، شنیدن موسیقی و دیدن فیلم های مناسب و خوردن و آشامیدن و دور بودن از گرفتاری های بیرون از سرای سالمندان امید به زندگی را افزایش و باعث تقویت روحیه و توان جسمی آنان می شود.

استانداردها و خدمات سرای سالمندان

امروزه خانه سالمندان بیشتر به صورت خصوصی وجود دارند و به صورت کلی توصیه می شود اگر حال سالمند عادی می باشد بهتر است در خانه نگهداری شود و بیشتر افراد تا مدت معینی در سرای سالمندان می مانند و بعد از بهبودی می توانند به منزل برگردند. خدمات ارائه شده با توجه به مراکز مختلف متفاوت است ولی به صورت کلی سازمان بهزیستی استانداردهایی را برای این مراکز تعیین کرده است که شامل: فضای مناسب و استاندارد، مراقبت های پزشکی، تغذیه مناسب و با توجه به سلامت و رژیم سالمندان، فعالیت های جسمی و ذهنی و … است.

بیشتربخوانید: حس تنهایی و کاهش شناخت در سالمندان

ویژگی های خانه سالمندان

همان‌طور که گفته شد باید خانه سالمندان از استانداردهای تعیین شده توسط سازمان بهزیستی برخوردار باشد. با توجه به اینکه بیشتر افراد سالمند بسیاری از بیماری هایی نظیر فشار خون، قند، چربی و … دارند سرای سالمندان باید به صورت خصوصی مراقبت های پزشکی برای افراد بیمار را داشته باشد. در خانه سالمندان علاوه بر حفظ ارتباط با خانواده جهت جلوگیری از  افسردگی و اضطراب سالمندان سعی بر ارائه خدمات مناسب و رفتار های خوب کارکنان می باشد تا سالمندان محیط آسایشگاه را با توجه به مشکلات خود به محیط قبل ترجیح دهند.

 

مزایای خانه‌ی سالمندان

خانه‌ی سالمندان آنطور که به نظر می‌رسد مکان نامناسبی برای سالمندان نخواهد بود. خانه‌ی سالمندان مرکزی است که در آنجا پرستاران و پزشکان شبانه روز سالمند شما را تحت نظر دارند و در صورت بروز هرگونه مشکل جدی با فوریت‌های پزشکی بهترین خدمات را به سالمند بیمار می‌رسانند.

سالمندان در این مراکز با همسن و سالان خود در ارتباط می‌باشد. البته هیچ کس نمی‌تواند جای فرزند را برای سالمندان پر کند، اما معاشرت با کسانی که همسن، همصحبت و همدرد برای سالمند باشد خود یک امتیاز مثبت می‌باشد.

اینکه بگوییم خانه‌ی سالمند مکانی پر از درد و رنج است یک باور کاملا غلط می‌باشد که درباره‌ی این گونه مکان‌ها رواج یافته است.

از دیگر مزایای خانه‌ی سالمندان این است که سالمند می‌تواند در این مکان‌ها با گذراندن دوران نقاهت و بدست آوردن بهبودی دوباره به جمع خانواده بازگردد. نگهداری از سالمندان در منزل با وضعیت جسمی نامساعد می‌تواند بسیار دشوار باشد و با بردن این افراد به خانه‌ی سالمندان، پرستاران و نگهداران سالمند می‌توانند به خوبی و با رعایت بهداشت کامل به سالمند رسیدگی کنند.

معایب خانه‌ی سالمندان

سالمندانی که به دلیل وضعیت جسمی خود دچار افسردگی شده اند با رفتن به این مراکز ممکن تا حد زیادی امید به زندگی خود را از دست بدهند. زندگی در خانه‌ی سالمندان یکنواخت و عادی بوده و این موضوع سبب می‌شود روحیه سالمند بیش از پیش دچار اختلال شود.

دلتنگی و دوری از فرزند برای والدین اصلا راحت نیست. از این رو بسیار مهم است که به سالمندانی که در این مراکز نگهداری می‌شوند مرتب سر بزنید تا سالمند کمتر احساس دلتنی و ناامیدی کند. سالمندانی که امید به خارج شدن از خانه‌ی سالمندان را دارند با دیدن فرزندان امیدی دوباره گرفته و با روحیه‌ای بهتر با بیماری‌ها مبارزه می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.