اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

افسردگی و اضطراب سالمندان آسایشگاه بیشتر از سالمندان منزل

بر اساس تحقیقات می توان به این نتیجه رسید که اضطراب و افسردگی در سالمندان ساکن آسایشگاه بیشتر از سالمندان منزل است.

به گزارش خبرنگار گروه شادمان،افزایش جمعیت سالمند در کشور همراه با انواع بیماریها و مشکلات تهدید کننده جسم و روان آنها از یک سو و از سوی دیگر، تحولات اجتماعی اقتصادی و تغییر شیوه زندگی فردی و خانوادگی، باعث افزایش تعداد موسسات نگهداری سالمندان شده است.

 لذا مشارکت ﺧــﺎﻧﻮادﮔﻲ در ﺟﻬﺖ ﺗﺪارک رﻓﺎه و آﺳاﻳﺶ روانی ﺳﺎﻟﻤﻨﺪ، حمایت مسئولان با پوشش بیمه ه­ای مناسب برای سالمندان، ایجاد مراکز مراقبتی و خدمت رسانی روزانه و حمایت از مراقبت دهندگان خانوادگی برای رﺳـﻴﺪن ﺑـﻪ ﺳﻄﺢ ﺑﺎﻻﺗﺮی از ﺑﻬﺪاﺷـﺖ روان در اﻳـﻦ ﮔـﺮوه می­تواند موثر واقع شود.

سالمندی دارای تبعات مختلفی در ابعاد جسمانی، اجتماعی،اقتصادی، خانوادگی، روانشناختی است، در بررسی مشکلات روانشناختی سالمندان، احساس تنهایی،کم حوصلگی، عصبانیت، احساس پوچی، دلهره و نگرانی، بیخوابی، خستگی و کوفتگی از عمده ترین این مشکلات است.

همچنین ورود به سرای سالمندان پیامدهای روانی را بر میانگیزاند، زندگی در آسایشگاه با فقدان روابط نزدیک و معنادار با اعضای خانواده، احساس تنهایی، احساس طرد شدن، احساس بی کفایتی و بی ارزشی، فقدان معنا و عدم تسلط بر امور زندگی همراه است و از انگیزه سالمند برای تلاش کردن می کاهد. این امر موجب می شود سالمند خود را منفعل و ناتوان دریابد،در نتیجه این مسائل منجر به هیجانات منفی مثل غم، اضطراب، عزت نفس پایین و انزوای اجتماعی و یاس در سالمند میشود و افسردگی پیامد مهم و جدی این گونه عواطف است.

افسردگی اختلالی است که بر عملکرد شخص تاثیر نامطلوبی می گذارد و موجب پریشانی میشود،افسردگی در افراد سالمند شایع تر از کل جمعیت است و در مطالعات مختلف میزان شیوع افسردگی در سالخوردگان از ۲۵ تا ۵۰ درصد گزارش شده است. افسردگی در افراد مسن، خوب تشخیص داده نمیشود و به قدر کافی نیز درمان نمیشود. افسردگی در سالخوردگان ممکن است به این دلیل کمتر شناسایی شود که بیش از افسردگی جوان ترها خود را با شکایات جسمی نشان میدهد، همچنین افسردگی در بیمارستانها و خانه های سالمندان شایع تر است.

اضطراب مسئله شایع دوره سالمندی است. این دوره مملو از انواع احساس کمبودها و ناتوانی هاست.سالمندان به علت کاهش اعتماد به نفس، نقصان فعالیت و تحرک، ازدست دادن دوستان و نزدیکان، کاهش استقلال مادی و جسمانی و ابتلا به بیماریهای مزمن، در معرض اضطراب بیشتری قرار دارند.

استرس، تاثیر بالقوه تا شدیدی بر سلامت افراد بزرگسال دارد و موجب فشار روانی در آنها میشود.به علت طول عمر بالاتر افراد سالمند، قرار گرفتن در معرض استرس ها و فشارهای مختلف زندگی هم بیشتر است در نتیجه این افراد استرس بیشتری را تحمل میکنند و سالمندان با یکسری فقدانهای زیستی، اجتماعی و اقتصادی روبه رو میگردند که استرس زا نامیده می شوند.

بیشتر بخوانید: تاثیر روغن به لیمو بر اختلالات خواب سالمندان

میانگین استرس، اضطراب و افسردگی در سالمندان ساکن آسایشگاه بیشتر از سالمندان ساکن منزل میباشد. لـذا پیـشنهاد مــی گــردد سیاستگزاران، کار گزاران و همچنین تشکل های غیر دولتی در برنامه ریزی های آینده برای جلوگیری از انتقال سالمندان به آسایشگاه ها و افزایش رضایت سالمندان از زندگی و دوران سالمندی انواع مدل های مراقبت مبتنی بر جامعه نظیر مراکز نگهداری و توانبخشی روزانه، خدمات مراقبت در منزل، بیمه های تکمیلی برای سالمندان، حمایت اقتصادی و اجتماعی از مراقبان خانوادگی، انجام مراقبت های دوره ای رایگان در خانه های بهداشت و مراکز سلامت، ایجاد سیستم خدمات درمانی در منزل، مناسب سازی فضا های عمومی برای مستقل و فعال بودن سالمندان، ایجاد تسهیلات الزام جهت بهره گیری از خدمات و تجربیات مفید سالمندان در جامعه، گسترش آموزش سالمندان در چهار چوب تعلیمات مستمر در زندگی، ایجاد امکانات رفاهی تفریحی و ایجاد انجمن سالمندان را مد نظر قرار دهند.

همچنین فراهم آوردن شرایط حضور سالمندان در مراکز و مکان های آموزشی همچون مهد کودک ها ، مدارس و دانشگاه ها، کتابخانه ها، موزه ها و … به منظور ایجاد تقویت ارتباط میان نسلی و ایجاد نگرش مثبت نسبت به سالمندان در میان کودکان و نوجوانان و جوانان، و همچنین استفاده از سالمندان به عنوان مشورت دهنده و یا هر نقش حمایتی و هدایتی متناسب با تواناییها و عالیق شان در این مراکز و ایجاد فرصت حضور و استفاده سالمندان ساکن آسایشگاه ها از مراکز روزانه توانبخشی سالمندان که فرصت مناسبی را برای آنان جهت توسعه تحرک بدنی، مراودات اجتماعی و تنوع در گذران ایام روزانه میتواند نقش موثری در بهبود احساس کفایت و کارآمدی و تقویت اعتماد به نفس و باز یابی استعدادهای سالمندان ایفا کند.

این پژوهش با عنوان بررسی مقایسه ای استرس، اضطراب و افسردگی در سالمندان ساکن آسایشگاه و ساکن منزل، توسط رویا مرسا، سید جلال یونس، سمیه برکتی و غیره در بهار ۹۹ در نشریه علمی پژوهشی سالمند منتشر شده است، شما می‌توانید با کلیک بر روی عنوان بررسی مقایسه ای استرس، اضطراب و افسردگی در سالمندان ساکن آسایشگاه و ساکن منزل متن کامل این مقاله را مشاهده کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.